Dobrý den paní Mileno,
nevěšte hlavu, zapomínání je další z projevu stáří. Ovšem stejně jako s ostatními obtížemi se dá i s tímto snadno pracovat. Lidský mozek je neustále od narození ve střehu, pracuje i když vy spíte. Během života se vzděláváte, pracujete a v důchodu už mozek tolik nenamáháte. Lidé v důchodě prostě vypnou a užívají si pohody. Pak se není čemu divit, když se mozek zamkne a není schopen vyvíjet tolik aktivity.
Při této závažné nemoci dochází k narušení části mozku. Tím jsou oslabeny jeho funkce, kdy nastává velký zlom hlavně s pamětí a myšlením.
Nejvíce se nemoc projevuje po 65. roce, ale někdy už i u padesátníků. Je to smutné, ale nejčastěji končí stařeckou demencí, kdy lidé zůstanou odkázáni na pomoc druhých.
Alzheimerova choroba ze začátku nemá žádné nápadné projevy, stane se, že zapomínají, ale to se stává i mladým lidem. Jenomže, u této choroby se zhoršuje jejich krátkodobá paměť.
Nemají problém si vzpomenou na školní léta nebo jak chodili na tancovačky a další zážitky z minulých let. Ale problém je si vzpomenout co měli k obědu, jestli už byly nakoupit a hlavně s vyjadřováním.
Vím, o čem píšu, zažila jsem to s tátou. Když jsem za ním přišla, tak se pořád ptal ,, a která ty jsi?,, ale když mi začal vyprávět, že v kolik ráno musel vstávat do školy, aby nezmeškal vlak, protože jezdil jen jednou ráno a odpoledne. Kolik kilometrů by musel běžet, aby nepřišel pozdě na vyučování, protože by se paní učitelka zlobila.
Nebo když hráli fotbalový turnaj v deváté třídě a on dál dva góly. To bylo neuvěřitelné, jak si vše pamatoval, jména hráčů, kdo mu přihrál míč a on střelil do brány a byl z toho gól.
Takže zatímco si dobře pamatoval vše z mládí, tak si nevzpomněl co bylo včera nebo kdo jsem já. Vodu z kohoutku dokázal pustit, ale už nikdy nezastavil, nechal jí téct.
Nemoc se ale více či méně pomalu zhoršuje a lidé s touhle nemocí se už nedokážou o sebe ani o domácnost postarat.
To, jak rychle se nemoc zhorší, je velmi individuální. Každá osoba postižená Alzheimerovou chorobou to má jinak. Zatím, co někdo žije s touto chorobou roky bez velkých potíží, někoho může složit za pár měsíců.
Je důležité žít zdravě, bez stresu a strachu, není třeba panikařit a nalhávat si to nejhorší a zbytečně to přivolávat.
Paní Mileno, důležitá je zdravá životospráva, pohyb, velký vliv má neustála činnost mozku.
Hodně čtěte, je dobré luštit křížovky, kreslete, sestavujte puzzle, stavebnice, začněte vyšívat a plést, zabývejte se činnostmi, u kterých musíte namáhat mozek. Dobře je tyto aktivity střídat a nezabývat se jenom jednou.
Dosud není známo, z jakých přesných důvodu nemoc vzniká, ale je mnoho možností, jak se jí snažit bránit.
Jezte hodně čerstvého i sušeného ovoce, zeleniny, vitamín B a C. Vynechte z jídelníčku cukry, přepálené jídla, bílou mouku.
Doporučím vám bylinky (tinktury), které povzbuzují mozek, prokrvují cévy a proti zapomnětlivosti :
Na klidný spánek a proti stresu:
Tinktury přidávejte do vody nebo čaje.
Jezte ryby, brusinky, špenát, brokolici.
Vše konzultujte se svou lékařkou.
Paní Mileno, věřím, že některé rady budete dodržovat a vaše nemoc se nebude zhoršovat.
Přeji hodně trpělivosti a užívejte života. Nemyslete na to nejhorší, myslete pozitivně.
Darina