
Výroba z léčivých bylin

V tomto článku zjistíte:
Jak z léčivých bylin připravit tinkturu?
Tinktury vyrábíme z čerstvých, ale i ze sušených částí bylin nebo ze sušených bylin rozdrcených na prášek.
Byliny macerujeme lihem různého ředění, od 40% až do 90%. Maceraci v lihu převzalo evropské bylinářství od arabských alchymistů, ostatně práve z arabštiny pochází slovo alkohol (arabské al–kahal doslova znamená nejčistší, nejjemnější podstata věci).
Klasický postup přípravy tinktury z čerstvých bylin
Čerstvými, jemně nařezanými nebo natrhanými, bylinami či jejich květy naplníme čtvrtinu obsahu nádoby, nejlépe láhve, a byliny zalijeme lihem. Příslušné hodnoty jeho koncentrace najdeme například v Herbáři léčivých rostlin od známého bylináře Jiřího Janči. Pro sušené byliny je udáván váhový poměr drogy a lihu 1:5. Obecně řečeno, pokud použijeme 90% líh, většinou tím nic nezkazíme, ale pro přímou konzumaci tinktury musíme získanou tekutinu naředit alespoň na poloviční koncentraci. Obvyklá doba macerace je čtrnáct dnů.
Spagyrické potencování
Při výrobě tinktur můžeme místo obvykle uváděného protřepávání harmonizovat účinek tinktur tzv. spagyrickým potencováním. Postup je jednoduchý: směs v láhvi roztočíme, ráno dvanáctkrát ve směru hodinových ručiček a večer jednadvacetkrát proti směru.
Další zpracování
Tinktury užíváme buď v koncentrované podobě nebo v homeopatickém ředění. Po slití základní substance je možné byliny v láhvi nasáklé lihem znovu přelít destilovanou vodou (jinak se většinou vyhazují). Byliny pak louhujeme alespoň týden a louhování můžeme zopakovat dvakrát po sobě. Získáme tak výluh tzv. potence D3, v níž se tinktury užívají. Tuto potenci samozřejmě můžeme připravit i ze základní tinktury, kterou postupně naředíme destilovanou vodou v poměru 1:10. Obvyklé dávkování takto upravené tinktury je 10-15 kapek třikrát denně, v akutních případech až 30 kapek.
Příprava čajů, nálevů, odvarů a a dalších tekutých léčiv
Pro přípravu čajů a nálevů jsou vhodné suché části rostlin – listy, květy a nedřevnaté stonky, které se zalijí vroucí vodou a nechají se louhovat zpravidla po dobu 5 až 15 minut. Čaje a nálevy se pijí čerstvé.
Odvary z bylin se naopak připravují z tužších materiálů – bobule, kůry a kořeny. Na rozdíl od čajů a nálevů se tyto části bylin pouze nezalévají vroucí vodou, ale vaří se a to až po dobu 40 minut. Odvary si můžete připravit ve větším množstvím. V ledničce vám vydrží až 3 dny.
Chcete-li si připravit léčivý sirup, stačí do bylinného odvaru či nálevu přidat potřebnou dávku přírodního medu či nerafinového cukru, které pomáhají uchovat účinné látky. Sirupy mají navíc příjemnější a hlavně sladší chuť, a tak jsou vhodné i pro děti.
Příprava a výroba bylinných olejů a octů je více než snadná. Využijete je zejména v kuchyni, kde dokonale ochutí vaše kulinářské výtvory. Ideálními bylinkami pro výrobu octů jsou zejména bazalka, kopr, máta a estragon, pro oleje pak majoránka, tymián, estragon, šalvěj, rozmarýn či pelyněk.
Výroba léčivých olejů a jejich účinky
Obvykle se léčivé oleje vyrábějí tak, že do rostlinného oleje (olivový, slunečnicový, řepkový či jiný) dáte usušenou léčivou bylinu a necháte vyluhovat. Kokosový olej se vyrábí z jader zralých kokosových ořechů a arganový zase z jader argánie trnité. Existuje také čajovníkový olej, který se získává z listů kajeputu střídavolistého. Zevně se aplikuje pro své antibakteriální, antiseptické, fungicidní či antimykotické vlastnosti, ale pomáhá například také při oparech. Pokud věříte v přírodní medicínu, neměl by léčivý olej ve vaší domácnosti chybět. Existuje jich obrovské množství.
Hřebíčkový olej
Hřebíčkový olej má dezinfekční, antiseptické a lokálně znecitlivující účinky, využívá se k léčbě zánětlivých procesů na kůži, na ošetření dutiny ústní, na akné apod., zklidňuje a uvolňuje organismus. Je získáván z hřebíčku.
Oreganový olej
Oreganový olej obsahuje vápník, hořčík, zinek, železo, draslík, měď, bór, mangan, vitaminy C, A ( beta – karoten), niacin. Získává se z dobromysle obecné (oregana). Hlavní účinnou složkou je carvacrol, který kromě toho, že je silný antioxidant, také výrazně působí proti bakteriím a plísním, takže je někdy označován za přírodní antibiotikum.
Třezalkový olej
Tento olej je z květů třezalky tečkované. Má čistící a antimikrobiální účinky, zmírňuje problematické stavy pokožky, podporuje regeneraci při spáleninách. Někdy se označuje za Janův olej (podle anglického názvu). Je výborný na rány, popáleniny, zapařeniny, hemoroidy, bolesti svalů a při bodnutí hmyzem.
Grepový olej
Vyrábí se z grepových jadérek. Účinky oleje byly testovány na 770 kmenech bakterií, (mezi nejznámější patří stafylokoky, streptokoky či salmonela) a 93 kmenech plísní, jako je candida, aspergilus, chlamydie, helicobakter… Výsledky jsou srovnatelné s účinky antibiotik a s protiplísňovými léky, ale olej má jednu výhodu: nemá toxické vedlejší účinky a dá se užívat dlouhodobě. Nejčastěji se používá při infekcích a zánětech vyvolaných přemnoženými bakteriemi, kvasinkami, plísněmi, viry, prvoky a parazity na pokožce a zvláště na sliznicích trávicího traktu, močových a pohlavních orgánů.
Kaštanový olej
Jírovec obsahuje aescin, aesculin, fraxosid – látky které mají zesilující účinek na žilní stěny a zvyšují jejich pružnost. Tím je podpořen krevní oběh, čímž se předchází hromadění krve v žilách, což je hlavní příčinou vzniku křečových žil a hemoroidů. Na křečové žíly i hemoroidy má kaštanový olej terapeutický účinek. Dále lze kaštan použít na artritidy pro jeho protizánětlivý účinek a k tlumení otoků.
Heřmánkový olej
Květ heřmánku je velmi bohatý na azuleny, bisabololy a polyfenoly. Zevně se používá na zmírnění svědivosti, dále při virových a plísňových onemocněních kůže. Zklidňuje podrážděné oči, a vhodný je také k ústní hygieně. Vnitřně je pak užíván při trávicích obtížích – křeče, nadýmání, plynatost, zánět střev a dalších.
Rakytníkový olej
Olej získávaný z plodu rakytníku vykazuje výrazný regenerační a epitelizační účinek. Proto je olej vhodný při ošetření kůže po spáleninách, omrzlinách a drobných poraněních. Zvyšuje pružnost a vitalitu pokožky, používá se k tlumení projevů lupénky a nejrůznějších forem ekzémů. Působí protizánětlivě a urychluje hojení drobných poranění kůže. Tlumí tvorbu vrásek a vyhlazuje je.
Lněný olej
Je získáván ze sušených semen lnu setého. Jedná se o jedlý olej, nicméně kvůli výrazné chuti a pachu se využívá v kuchyni jen málo, ale je dostupný jako doplněk stravy. Obsahuje velká množství omega-3 mastných kyselin, zvláště kyseliny alfa-linolenové, která může hrát pozitivní roli v omezení zánětů vedoucích k ateroskleróze, prevenci srdečních nemocí a arytmie. Je důležitý pro správný vývoj dětí.
Levandulový olej
Potírání bolavých míst pomáhá při revma, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, bolestech, zánětech nervů a migréně. Olej podporuje léčení vředů, infekčních ran a povrchových zánětů. Je také užitečný proti různým mykózám (plísním). Některé zdroje uvádějí, že při inhalaci příznivě působí na zklidnění a uvolnění svalů při porodních bolestech. Dále se vdechováním urychluje léčba chřipky, angíny a bronchitidy. Levandulová koupel zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
Měsíčkový olej
Působí antibakteriálně, antisepticky a protizánětlivě. Nejvíce aktivních látek obsahují okvětní lístky. Měsíček se používá na spáleniny různého původu, vyrážky a bércové vředy. Zvláčňuje kůži a je velmi vhodný na pooperační jizvy. S úspěchem je měsíček používán na lupénku a některé formy ekzémů. Použití měsíčku značně snižuje dobu hojení. Při potírání dásní tlumí bolesti zubů. Pokožku regeneruje, tiší bolest a stimuluje hojení. Při vnitřním užití reguluje křečové stavy zažívacího ústrojí a podporuje hojení sliznic, očí, krve, svalů, kostí a kůže.
Pupalkový olej
Získává se lisováním zralých semen pupalky dvouleté. Jeho užívání zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Rovněž pomáhá odstraňovat premenstruační napětí a bolesti během menstruace. Obsahuje velmi důležitou nenasycenou kyselinu gama-linolenovou. Podporuje metabolické funkce, normální činnost kardiovaskulárního systému (snižuje hladinu cholesterolu v krvi) a také podporuje přirozenou obranyschopnost – stimuluje imunitní systém. Rovněž pomáhá regenerovat popálenou a zanícenou kůži a také pomáhá hojení ranek způsobených kožními onemocněními.
Konopný olej
Konopný olej se získává lisováním semen technického konopí, které neobsahuje návykové látky THC. Lisovaný za studena a nerafinovaný obsahuje přibližně 80 % esenciálních mastných kyselin. Dále obsahuje fytosteroly, minerály (vápník, hořčík, draslík a železo) a vitaminy (A, E, D a dokonce i některé ze skupiny B). Co se týče lokálního působení, konopný olej se pro své široké účinky přidává do kosmetických přípravků, mastí či masážních emulzí, kde působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně. Rovněž podporuje hojení ran, popálenin.
Dýňový olej
Pochází z tykve obecné. Lisuje se z jejích semínek. Konzumovat se dají i dýňová semínka nebo olej z nich lisovaný. Má projímavý účinek a byl také používán proti parazitům či zánětům či jako doplněk stravy u léčby prostaty. Z vitaminů obsahuje beta karoten, vitaminy C, D, E a z vitaminů skupiny B pyridoxin, cyanocobalamin, thiamin, riboflavin a niacin. Z minerálů obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek či mangan.
Olej z černého kmínu
Olej z černého kmínu se lisuje ze semen černuchy seté. Zmírňuje alergické projevy pokožky, hodí se k masážím suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím. Je ideálním nosným olejem pro aromaterapeutické ošetření při oslabené imunitě, nachlazení a dýchacích potížích. Pokožku přirozeně chrání, regeneruje a podporuje její přirozenou obranyschopnost.
Sezamový olej
Jde o jedlý rostlinný olej získaný ze sezamových semínek. Podporuje tvorbu žluči a vyprazdňování žlučníku, pomáhá při zánětech dásní a parodontóze. Dále se v tradičním léčitelství uvádí, že čistí játra, chrání proti žloutence a bakteriím. Obsahuje vitaminy skupiny B (B1, B2, B12, PP), hořčík, fosfor, karoteny, zinek, železo, mangan, měď, nikl.
Ostropestřecový olej
Získává se z ostropestřce mariánského a vzhledem k vysokému obsahu kyseliny linolové (omega-6 mastná kyselina) se uplatňuje při regeneraci a obnově kůže. Dá se užívat i vnitřně. Kromě ochrany jaterních buněk a příznivého působení na žlučník působí pozitivně u poruch krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systému, pomáhá při migrénách a závratích.
V případě oleje stačí zalít hrst bylinek litrem kvalitního oleje a nechat louhovat po dobu 3 až 6 týdnů. Olej lze použít slunečnicový, olivový i jakýkoliv jiný rostlinný. Vždy by však mělo jít o vysoce kvalitní oleje. V případě octů se používá stejné množství bylinek, které se však nejprve lehce zahřejí, a poté zalijí opět velmi kvalitními vinným octem. Doba louhování se pohybuje kolem 4 týdnů.
Náročnější příprava se týká bylinných mastí. K výrobě je nutné použít opravdu kvalitních bylinek, které se dlouze macerují společně s léčivými oleji či éterickými silicemi. Masti si díky tomu ponechají maximální hojivý účinek, přirozenou barvu i vůni použité byliny. Masti vždy uchovávejte v chladničce .
Jednoduchý recept na bylinný šampon
Potřebujeme:
- 2 lžíce sušených bylinek (složení uvedeme v tipech pod receptem),
- 1 šálek horké vody,
- 1/8 šálku tekutého kastilského mýdla,
- 5 kapek oleje z vitamínu E nebo jojobového oleje.
Postup:
- Vodu zahřejte, až začne lehce vřít. Pak touto vodou přelijte sušené bylinky ve sklenici a přikryjte. Nechte hodinu luhovat.
- Poté slijte, abyste se zbavili bylinek a vodu nalijte do láhve (například do prázdné láhve od šamponu). Přidejte tekuté kastilské mýdlo a kapky oleje.
- Jemně promíchejte.
- Chcete-li používat, nalijte přímo na mokré vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy. Vypláchněte a je hotovo!
Poznámka:
Pokud přidáte kastilské mýdlo k bylinné vodě, změní se její barva! Například pokud použijete jako bylinku levanduli, získáte krásnou fialovou barvu. Po přidání kastilského mýdla se ale barva změní na zelenou.
Existuje celá řada bylin, které mohou být prospěšné pro vaše vlasy. Většina z nich obsahuje vitamíny a minerály, které pomáhají posilovat vlasy a vyživují pokožku hlavy. Zde jsou některé z nejoblíbenějších bylinek, které můžete použít v receptu na domácí bylinný šampon:
Měsíček lékařský
Měsíček lékařský je opravdu mocná bylinka. Obsahuje spousty minerálů a antioxidantů, které podporují silné a zdravé vlasy tím, že zvyšují tvorbu kolagenu a oběhu v okolí vlasových folikulů.
Ibišek
Plný vitamínů a antioxidantů, ibišek zvyšuje růst vlasů a posiluje také pokožku hlavy. Dokonce zabraňuje předčasnému šednutí vlasů a předchází lupům.
Levandule
Levandule je silně protizánětlivá, antiseptická a antimikrobiální květina, která je skvělá pro všechny typy kůže a vlasů. Zklidňuje a vyživuje pokožku hlavy, což napomáhá vyrovnávání přírodních olejů a zvyšuje cirkulaci krve kolem folikulů.
Máta peprná
Tato listová bylina pomůže stimulovat folikuly a může vyléčit chemické a ekologické škody. Je antifungální a protizánětlivě podporuje růst vlasů a pokožku hlavy.
Rozmarýn
Rozmarýn je jednou z nejoblíbenějších bylin pro podporu zdraví a růst vlasů. Je bohatý na spoustu vitamínů a antioxidantů. Je zvláště užitečný při opětovném růstu předčasně ztenčených vlasů a může pomoci při prevenci šedivění.
Šalvěj
Antiseptické a antibiotické vlastnosti šalvěje mohou pomoci léčit kožní problémy, které potlačují růst vlasů. Existuje mnoho vitamínů a minerálů obsažených v léčivé bylině.
Další bylinky
Existuje spousta dalších bylin pro specifické problémy, ale ty pokrývají základní potřeby vlasů. Mohli byste také přidat další esenciální oleje, zvláště pokud máte závažnější problémy než mastné vlasy nebo lupy.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Dobrý den, lze produkt Venira sex booster užívat při brání antikoncepce ? Děkuji Vám za odpověď.

Zdravím Adélko,
Dle popisu: pro všechny, kteří se právě snaží o miminko. Takže si myslím, že antikoncepci není vhodná.
Přírodní doplněk stravy Sex booster je určený pro ženy. Je vyvinutý tak, aby dokázal podpořit dobré sexuální vztahy, napomáhal k prokrvení, přispěl ke zvýšení vytrvalosti, libida a sexuální touhy.
Maca peruánská navíc podporuje plodnost, tudíž je to skvělá cesta pro všechny, kteří se právě snaží o miminko.
Jaké jsou hlavní výhody těchto kapslí?
- podporují tvorbu estrogenu
- pomáhají udržovat kvalitní sexuální život
- přispívají ke zvýšení vytrvalosti
- podporují normální plodnost a reprodukci
- mají pozitivní vliv na prokrvení
- pomáhá regulovat hormonální aktivitu
Zdraví Darina