Darina Lukáčová

Pocházím z malé vesničky na Slovensku. Už jako malé dítě jsme s babičkou chodily sbírat léčivé rostlinky. Ráda vzpomínám, jak jsme chodily po rozkvetlých loukách okolo potoka a lesa.

Babička mi povídala, na které nemoci je která rostlinka nebo pupeny stromů. Když jsme pupeny a léčivé rostlinky nasbíraly, sedly jsme si k potoku, namočily nohy do vody a babička rozbalila chléb natřený sádlem. Ty krásné chvíle u rozkvetlé louky a bublajícího potůčku byly nezapomenutelné.

Když jsme přišly domů, udělali jsme různé tinktury, olejíčky a mastičky.

Když už babička byla stařičká, tak jsem chodila já s malou sestrou, která se štěstím, že je na louce plné květů mohla uběhat. Naháněla motýly a chytala broučky, moc ráda na to vzpomínám.

Když jsme přišly k babičce, tak jsem ji často masírovala záda a přikládala lopuchové listy a různé léčivé rostliny. Přikryla dekou a ona říkávala, jen ať to co bolí rostlinky vytáhnou. A vždy se jí ulevilo a opět byla čilá. Vzpomínám, že k nám chodili sousedky, příbuzní, často i lidé ze sousedních vesnic, aby jím babička pomohla od nějaké nemoci.

Babička jím nachystala tinktury, sušené bylinky nebo mastičky a dala jablíčka na cestu. Pamatuji, že za pár dní, ti samí lidé přišli a přinesli, jedna husu, druhá vajíčka zkrátka co měli, aby babičce poděkovali, že jim od nemoci pomohla. Když babička umřela, já se odstěhovala do Prahy.

Jsem na babičku moc pyšná a děkuji jí, co mně o ,, Daru léčivých rostlin ,, naučila.

Jako většina lidí i já šla cestou, ve které jsem nenašla štěstí a myslela si, že takový je prostě život. Zůstala jsem sama s mými dcerami. Naše vztahy byly občas zoufalé.

Utápěla jsem se bolestmi, křivdami, výčitkami, měla jsem tak nízké sebevědomí, že jsem si přála být neviditelná.

Často jsem volala o pomoc, ale nikdo to neviděl. Jak by taky mohl, když jsem byla neviditelná . Udělala jsem v životě spoustu chyb, ze kterých jsem se poučila.

Ale jednoho dne jsem si řekla DOST !

Začala jsem studovat, hodně číst, navštěvovat různé přednášky, semináře, kurzy, setkávat se se správnými a moudrými lidmi. To všechno mi pomohlo, otevřelo oči a cestu, kterou mám jít. 

Věnuji se pěstování léčivých rostlin a výrobě  tinktur, mastí a sušení. 

Proto Vás na web. stránkách Dar Bylin vedu cestou detoxikace a regenerace. Je to cesta k trvalému zdraví, vitalitě a dlouhověkosti.

Bylinářství je levný léčebný systém, který i navzdory zuřícím válkám, morovým epidemiím a hladomoru lidé přežili.

Život může být naprosto fantastický a je takový, jen ho musíme vědět žít.