O nás

Pěstujeme a vyrábíme vše pro zdraví.

Snažíme se chránit a pečovat i o ohrožené rostliny v přírodě se studenty  Střední odborné školy Jarov, obor zahradník.

Semínka opět vyséváme do oblasti, kde jsou chráněná. Tím zabráníme jejich vymizení a zániku v přírodě.

Zmíním aspoň některé:

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Náprstník červený (Digitalis purpurea)

Konvalinka vonná ( Convallaria majalis)

Divizna velkokvětá ( Verbascum densiflorum)

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Dobrovolný finanční příspěvek nám pomáhá jít kupředu a chránit ohrožené druhy v přírodě.

Už dlouhá léta se učím a studuji, co se dá ještě vylepšit a jak pomoci bylinkami klientům se zdravotními problémy. Každé tělo je jiné a liší se od ostatních. Neexistuje jedna věc, která by byla dobrá pro všechny.

Namíchat bylinné směsi “na míru klienta” není nic jednoduchého. Zabere to spoustu času a přemýšlení. O to větší radost a vděk je, když  se zdravotní stav klienta zlepšil nebo celkem vyléčil.

Do našich tinktur nepřidáváme žádné konzervanty. Jedná se jen o léčivý extrakt z bylin a alkoholu.

Foto:
pole,  které musíme připravit k pěstování Aronii, Černého rybízu, historických růží a bylinek.

 

Historické růže jsme sadili společně se zástupcem ředitele Ing. Eduardem Chvostou ( obor zahradník ), Střední odborná škola Jarov.

PŘÍPRAVA SKLENÍKU

Ve skleníku to žije celý rok. Neustále je co sít, sázet, přesazovat, hnojit, sklízet, uklízet a chystat. Začátek roku patří tradičně kontrole, opravám, čištění a přípravě skleníku na novou sezónu. V první řadě se musíme zbavit všech rostlinných zbytku, pokud jsme to už neudělali během podzimního nebo zimního období. Ve skleníku provedeme ošetření zeminy a skleník vydezinfikujeme, aby jste se vyhnuly skrytým škůdcům.

Kromě toho je vhodné i mulčování. Pokud máte skleník vytápěný, můžete se pustit do vysetí rychlé odrůdy.

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme. Přitom na sebe navážou příliš mnoho vody a rostliny pak uhnívají a jsou napadány houbovými chorobami. Půdu ve skleníku zryjeme, rozhrabeme a zapravíme dobře prosetý kompost. Můžeme obohatit dusíkem, fosforem, draslíkem….Koňský hnůj granulovaný je přírodní surovina vhodná k vyhnojení pařenišť a skleníků, lze jej však použit i na záhony, neboť oproti jiným má největší výhřevnost. A pozor, půdu nesmíme přehnojit.

Skleník je skvělý pro jarní předpěstování sazenic i pěstování plodové zeleniny, která v něm roste i zraje rychleji.

KONČÍ  LEDEN a druhý měsíc roku ( ÚNOR) je krátký a dny budou rychle směrovat k jaru. I když začátek měsíce února bývá v mrazu a sněhu, konec měsíce už nabízí dny s hřejivým sluníčkem. Příroda se začne probouzet k životu. Na světlo se prodírají první poslové jara – sněženky, puškinie, ladoňky a talovíny. Poslední květy nabízí vřesovec pleťový, jeho sezóna je u konce. Čemeřice si začne rozkládat své listy a začnou se rozevírat její poupata s krásnými barevnými květy.

Když je už sluníčka dostatek a konec bezmrazých dnů, vykvétají i ozdobné keře – jasmín nahokvětý, kalina vonná, vilíny. Pokud roste zimnokvět časný na chráněném místě, vykvétá už v únoru. Postupně můžeme sledovat kočičky na jívách i jehnědy na břízách. Postupně se přidává zlatý déšť. 

Během února vás už zahrada donutí přemýšlet o jarních pracích venku i ve sklenících.

PŘÍPRAVA ZÁHONU

Pokud jste neryli záhony na podzim, udělejte to čím nejdřív. Ještě by stihli vymrznout semena plevelů, která byla ukrytá v zemině. Pak záhony vyčistěte od zbytků kořenů a rostlin. Do vyčerpané půdy můžete zapravit vyzrálý kompost, který je nejlepší.

Do záhonu začneme vysévat až na konci března a v dubnu.


Březen je ideálním měsícem pro odkrytí a stříhání růžových keřů, protože po ostříhání růže zesílí.

Do stříhání se zapojili i absolventi SOŠ, čím se zdokonalí pro profesní uplatnění v zahradnickém oboru.

Nabízím krátkou ukázku z našeho pěstování.

 

Sléz maurský

Šalvěj lékařská

Bylinky se nám rozrostly a květy za slunečního počasí sbíráme, vyrábíme tinktury, masti a sušíme.

Sléz maurský

Růže stolistá

Přeslička

Sedmikráska

Jetel

Sedmikrása podruhé:)

Svízel přítula

Rozmarýn a Heřmáněk

Rozmarýn a Řimbaba

Vlašské ořechy

Šípek

Hloh

Černý rybíz

Sběr kapradí a květ Omanu

Černý rybíz už začíná krásně dozrávat a plody postupně sbíráme. Aronie má spoustu plodů, které dozrávají později.  Pěstování keřů se objevuje v zahradách čím dál častěji a není se čemu divit. Pěstování černého jeřábu není vůbec složité. Jeho plody obsahují velké množství prospěšných látek, které velkou měrou prospějí vašemu zdraví. Díky obsahu vitamínů jsou skvělou volbou pro prevenci a zmírnění příznaků chřipky a nachlazení.

Aronie – krom plodů dodá vaší zahradě i na kráse. Má totiž krásné bílé květy a na podzim se její listy barví od oranžové do červené barvy. Plody najdete na větvích starých 2 až 6 let. Na keři jich od srpna do září může dozrát až 6 kg. První mrazy plodům neublíží, právě naopak. Plody poté mírně zesládnou a jejich chuť přestane být tak trpká.

Černý rybíz

Fíky

Angrešt

 ARONIE  a  ČERNÝ RYBÍZ = jsou zdravotní ZÁZRAK.

(chceš o nich vědět víc? stačí prokliknout do herbáře)

 

Pěstujeme s radostí a bez chemických postřiků. Věříme, že se Vám zde bude líbit. Najdete pro sebe spoustu inspirace a nápadů, které vás zaujmou.