Darina Lukáčová

Pocházím z malé vesničky na Slovensku. Už jako malé dítě jsme s babičkou chodily sbírat léčivé rostlinky. A velmi rychle jsem se naučila pravidlům lidového léčitelství. Ráda vzpomínám, jak jsme chodily po rozkvetlých loukách okolo potoka a lesa.

Babička mi povídala, na které nemoci je která rostlinka nebo pupeny stromů. Když jsme pupeny a léčivé rostlinky nasbíraly, sedly jsme si k potoku, namočily nohy do vody a babička rozbalila chléb natřený sádlem. Ty krásné chvíle u rozkvetlé louky a bublajícího potůčku byly nezapomenutelné.

Když jsme přišly domů, udělali jsme různé tinktury, olejíčky a mastičky.

Když už babička byla stařičká, tak jsem chodila já s malou sestrou, která se štěstím, že je na louce plné květů mohla uběhat. Naháněla motýly a chytala broučky, moc ráda na to vzpomínám.

Když jsme přišly k babičce, tak jsem ji často masírovala záda a přikládala lopuchové listy a různé léčivé rostliny. Přikryla dekou a ona říkávala, jen ať to co bolí rostlinky vytáhnou. A vždy se jí ulevilo a opět byla čilá. Vzpomínám, že k nám chodili sousedky, příbuzní, často i lidé ze sousedních vesnic, aby jím babička pomohla od nějaké nemoci.

Babička jím nachystala tinktury, sušené bylinky nebo mastičky a dala jablíčka na cestu. Pamatuji, že za pár dní, ti samí lidé přišli a přinesli, jedna husu, druhá vajíčka zkrátka co měli, aby babičce poděkovali, že jim od nemoci pomohla. Když babička umřela, já se odstěhovala do Prahy.

Jsem na babičku moc pyšná a děkuji jí, co mně o ,, Daru léčivých rostlinách ,, naučila.

Jako většina lidí i já šla cestou, ve které jsem nenašla štěstí a myslela si, že takový je prostě život. Zůstala jsem sama s mými dcerami. Naše vztahy byly občas zoufalé.

Utápěla jsem se bolestmi, křivdami, výčitkami, měla jsem tak nízké sebevědomí, že jsem si přála být neviditelná.

Často jsem volala o pomoc, ale nikdo to neviděl. Jak by taky mohl, když jsem byla neviditelná . Udělala jsem v životě spoustu chyb, ze kterých jsem se poučila.

Ale jednoho dne jsem si řekla DOST !

Začala jsem studovat, hodně číst, navštěvovat různé přednášky, semináře, kurzy, setkávat se se správnými a moudrými lidmi. To všechno mi pomohlo, otevřelo oči a cestu, kterou mám jít.

Věnuji se poradenství, přednáším (lektor dalšího vzdělávání), pěstování léčivých rostlin, výrobě tinktur, mastí a sušení.

Člověk se učí celý život a veškeré znalosti, zážitky, úspěchy i nezdary jej posílí. Poučí se, a tak získá větší přehled co vůbec v životě chce dokázat.

Život může být naprosto fantastický a je takový, jen ho musíme umět žít.

Poslední odpovědi v poradně

Dobrý den.
Jsem měsíc po operaci brániční kýly a stále mne bolí žaludek. Beru na bolest novalgin tak že to jde ale jak zkusím vysadit zas se dostaví ta bolest v trojúhelníku. Občas bolest v zádech. Jakoby se to stěhuje žaludek,hrudník, záda. Krev,rentgen žaludku i plic,EKG vše v pořádku. Prostě hlavní je ten žaludek. Z bylinek zkouším kořen i list pampelišky, heřmánek, meduňku už nevím jak dál strašně mě to unavuje. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den Václave,

věřím, že po operaci vás lékař poučil a dal vám nejdůležitější rady :

Nejdůležitější je životospráva
1. nejméně 1 měsíc nekonzumujte bílé pečivo, rýži, knedlíky
a suché kuřecí maso
2. nepřejídat se, ale ani nehladovět
3. jídlo konzumujte v přiměřené teplotě, zažívacímu traktu
škodí jak příliš studená, tak i horká jídla
3. jezte v klidu, častěji a menší porce, potravu dobře požvýkejte
4. jezte zásadně vsedě nebo ve stoji, nikdy vleže
5. nelehejte nejméně 2 hod. po jídle

Vyhýbejte se stresu, omezte množství alkoholu a kouření. Výborná je procházka, ale žádná velká tělesná aktivita. Vyvarujte se těžké fyzické práci, zejména v předklonu, zvedání břemen, snažte se předcházet úpornému kašli.

Při problémech se žaludkem je super tinktura zeměžluč, pelyněk. Dále čaje – měsíček lékařský, meduňka, řepík, chmelové šištičky, krušina olšová.

Akátový sirup výborný na křeče žaludku a střev.

Václave, je nutné dodržovat rady a věřím, že vaše problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Močové cesty

Lenka

Dobrý den. Od prvního týdne v Lednu mám úporný zánět močových cest. Dojedla jsem již troje Antibiotika a na Gynekologii dostala i vkládací globule, ale úspěch vždy jen na pár dní a pak se zánět znovu projeví. S mnohem horší intenzitou. Nikdy jsem takové problémy neměla. Antibiotika obecně nesnáším, je mi po nich vždy zle a už tak zkoušený organismus dostává ještě větší zásah. Nyní jsem si v lékárně koupila Rowatinex kapsle a také Lichořeřišnici, jelikož lékař řekl, že další antibiotika již psát nebude, za což jsem ráda, ale momentálně jsem bez léčby určené lékařem, přičemž problémy jsou stále intenzivní, byť lehce lepší, ale stále velice nepříjemné. Až do loňského léta, jsem přitom nikdy zánět močových cest neměla (je mi 44 let). Jsem třetí rok Diabetik (Diabetes máme v rodině několikátou generaci - oba typy), bohužel i jsem obézní (opět rodinná zátěž). Nově mi zjistili ztučnění Jater již v pokročilé fázi a také problém se slinivkou. Bohužel, neřešeno, na Gastroenterologii nad tím mávli rukou, že to má kde kdo. Ač se to nezdá, nepřejídám se, obézní jsem od malička a to i přes sportování. Mám alergii na kravskou bílkovinu. Kvůli problémům s Játry a Slinivkou a také pro dlouhodobou nesnášenlivost, mi byl vysazen lék Metformin XR, nahrazen lékem Januvia. Po Metforminu jsem mimo jiné přibírala, vyvolával mi silné průjmy, bolesti břicha, hlavně v oblasti Jater (až posléze zjištěno ztučnění v pokročilé fázi). Lékař mi řekl, že je možné, že mi toto vyvolal právě Metformin, že to dělá (po tři roky jsem si stěžovala, že mi je po něm zle). Metformin mi byl vysazen 2.Ledna a ještě tentýž týden, mi začaly problémy s močovými cestami. Je možné, že to má spojitost? Můžete mi prosím poradit nějaké bylinky, které by mi mohly pomoci jak s Močovými cestami, tak také s Játry a Slinivkou? Velice děkuji za radu. Lenka

Dobrý den Lenko,

je smutné, že vám předepisovali léky, které vám spíše škodili než-li pomáhali. A teď, když je váš stav opravdu vážný, tak to neřeší?

Musíte si najít jiného odborního lékaře, který bude vaše problémy skutečně řešit. S játry a slinivkou nejsou žádne žerty.

Využití léku –  Metformin a jemu podobné preparáty jsou jedny z nejpoužívanějších léků v léčbě cukrovky 2. typu, velmi dobře účinkuje u obézních nemocných. Lze jej podávat samotný i kombinovat s inzulinem. Kromě toho snižuje tvorbu cukrů v játrech a lehce snižuje vstřebávání cukrů v trávícím traktu.

Využití léku – Januvia se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2.typu, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné preparáty, zejména metformin.  Je to dražší preparát, který většinou nebývá lékem první volby.

Každý zánět v organismu má více příčin, které působí současně. A to platí i pro zánět močových cest. Nejčastěji je příčina nedostatek nezbytných živin, které organismus nedokáže vyrobit a proto musí být dodány potravou. Další příčina je vysoká konzumace sacharidů, stres, prostydnutí, snižená imunita, užívání dlouhodobě léky, špatní střevní mikroflora, překyselení a další… K nejsilnějším bylinkám, které dokážou močový měchýř účinně posilovat a chránit proti bakteriím – lichořeřišnice, vřes, medvědice lékařská, třapatka,  zlatobyl, přeslička, šípek, rozmarýn ( nebo je výborná směs urologických čajů z různými bylinkami). Na každého účinkuje trochu něco jiného.

Lenko, vyzkoušejte některé čaje, které doporučuji a dělejte sedací koupele v odvaru přesličky.

Přeji vám trpělivost a vše dobré.

Darina

 

Dobrý den syn 29 let od podzimu diagnóza Cronova nemoc bere imasup 50mg,včera večer úsporná bolest v zádech, močil krev, jeli jsme na pohotovost kamen v tele mezi ledvinami a močových mechyrem po vyšetření ultrazvuku. Dostal biseptol, algifen a buscopan.muzu poprosit o radu na nějakou bylinu či čaj, děkuji Iva Kožená

Dobrý den paní Ivo,

doporučovala bych – Přeslička – užitečná při problémech s močovými cestami a ledvinovými kameny.

Vřes – především na nemoci s močovými cestami a ledvinovými kameny.Pomáhá také při obtížích s prostatou. Uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.

Zlatobýl – usnadňuje vylučování ledvinových kamenů a působí preventivně před jejicj vznikem.Bojuje proti zánětům,urychluje hojení rány a je doslova zázrakem při problémech s močovým ústrojím.

Sirup šípkový – pomáhá při léčbě močových kamenů.

Močové kameny i písek likviduje – šťovík, anjrešt, prvosenka, nátržník husí, křen.

Doporučila bych i sedací koupele v odvaru přesličky. Je  užitečná při problémech a zánětech s močovými cestami a ledvinovými kameny. Na ledvinové potíže pomáhá čaj z černého bezu a výborný je i Petržel (vitamin B12). Kopřivové semena – prevence proti ledvinovým kamenům.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina