Darina Lukáčová

Pocházím z malé vesničky na Slovensku. Už jako malé dítě jsme s babičkou chodily sbírat léčivé rostlinky. A velmi rychle jsem se naučila pravidlům lidového léčitelství. Ráda vzpomínám, jak jsme chodily po rozkvetlých loukách okolo potoka a lesa.

Babička mi povídala, na které nemoci je která rostlinka nebo pupeny stromů. Když jsme pupeny a léčivé rostlinky nasbíraly, sedly jsme si k potoku, namočily nohy do vody a babička rozbalila chléb natřený sádlem. Ty krásné chvíle u rozkvetlé louky a bublajícího potůčku byly nezapomenutelné.

Když jsme přišly domů, udělali jsme různé tinktury, olejíčky a mastičky.

Když už babička byla stařičká, tak jsem chodila já s malou sestrou, která se štěstím, že je na louce plné květů mohla uběhat. Naháněla motýly a chytala broučky, moc ráda na to vzpomínám.

Když jsme přišly k babičce, tak jsem ji často masírovala záda a přikládala lopuchové listy a různé léčivé rostliny. Přikryla dekou a ona říkávala, jen ať to co bolí rostlinky vytáhnou. A vždy se jí ulevilo a opět byla čilá. Vzpomínám, že k nám chodili sousedky, příbuzní, často i lidé ze sousedních vesnic, aby jím babička pomohla od nějaké nemoci.

Babička jím nachystala tinktury, sušené bylinky nebo mastičky a dala jablíčka na cestu. Pamatuji, že za pár dní, ti samí lidé přišli a přinesli, jedna husu, druhá vajíčka zkrátka co měli, aby babičce poděkovali, že jim od nemoci pomohla. Když babička umřela, já se odstěhovala do Prahy.

Jsem na babičku moc pyšná a děkuji jí, co mně o ,, Daru léčivých rostlinách ,, naučila. ( Odpočinutí věčné dej jí, ó Pane, a světlo věčné ať jí svítí. Ať odpočívá v pokoji. Amen.)

Jako většina lidí i já šla cestou, ve které jsem nenašla štěstí a myslela si, že takový je prostě život. Zůstala jsem sama s mými dcerami. Naše vztahy byly občas zoufalé.

Utápěla jsem se bolestmi, křivdami, výčitkami, měla jsem tak nízké sebevědomí, že jsem si přála být neviditelná.

Často jsem volala o pomoc, ale nikdo to neviděl. Jak by taky mohl, když jsem byla neviditelná . Udělala jsem v životě spoustu chyb, ze kterých jsem se poučila.

Ale jednoho dne jsem si řekla DOST !

Začala jsem studovat, hodně číst, navštěvovat různé přednášky, semináře, kurzy, setkávat se se správnými a moudrými lidmi. To všechno mi pomohlo, otevřelo oči a cestu, kterou mám jít.

Věnuji se poradenství, přednáším (lektor dalšího vzdělávání), pěstování léčivých rostlin, výrobě tinktur, mastí a sušení.

Člověk se učí celý život a veškeré znalosti, zážitky, úspěchy i nezdary jej posílí. Poučí se, a tak získá větší přehled co vůbec v životě chce dokázat.

Život může být naprosto fantastický a je takový, jen ho musíme umět žít.

Poslední odpovědi v poradně

Dobrý den,
Mohla bych vás poprosit o doprucenu vhodných produktu na snížení vyššího cholesterolu LDL?

A pak pro druhou osobu vhodne bylinky na snížení jaterních hodnot (muž 40 let)

Děkuji, Bryndova

Dobrý den Nicol,

LDL cholesterol se usazuje v cévních stěnách, které pak ztrácejí pružnost, zužují se a dokonce může dojít i k jejich ucpání. Když je céva zcela ucpaná, orgán, který vyživuje, odumírá. 

Ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky. Tím dochází například k infarktu myokardu, ucpávání cév dolních končetin či k cévní mozkové příhodě.

Při zvýšeném cholesterolu se paměť zhoršuje a na nic nemáte energii, jste pořád unavení. Mnoho lidí řekne, že jsou to příznaky stárnutí. Ale to není pravda. Všichni víme, že cholesterol je nebezpečný.

Složení bylin pro snížení cholesterolu : rozrazil, bříza list, přeslička, olivovník list, srdečník nať, jmelí nať, čekanka nať, vrbice bílá nať, hloh květ, hloh list, šípky…

Proti cholesterolu také pomáhá  – skořice s medem.  Užívejte denně.

Červený rybíz a aronie – zamezuje ukládaní cholesterolu.

Lískové i Para ořechy – blahodárně působí  na hladinu cholesterolu v krvi.

Rozmarýn – ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a vylučování, respektive pročištění těla.

Jako regulátor cholesterolu v krvi je – Černý kmín

Sezamový olej – snižuje vysoký cholesterol.

Kořen pampelišky – snižuje krevní cholesterol.

Na snížení jaterních hodnot podáváme doplněk stravy z ostropestřce mariánského,  výborná je i lékořice, kořen pampelišky, měsíček lékařský, tymián….. Co se týče stravy, je vhodné zvýšit příjem „zelených“ potravin, jako je brokolice, kapusta špenát,….zásadní je čerstvost a dostatek vlákniny. Vhodné jsou i mrkev, česnek, cibule, které obsahují síru, jež je potřebná ke zvýšení schopnosti detoxifikace jater. Jezte kvašené potraviny jsou zásadotvorné a játra lépe pracují v zásaditém prostředí. Kyselost játra ničí.

Pokud trpíte nadváhou, je nutné snížit tělesné hmotnosti. Vyhněte se alkoholu, sušenkám i uzeninám.

Věřím, že vám některé rady pomůžou.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Vaginální výtok

Petra

Dobry den, uz nekolik let me trapi vaginalni vytok. Vzdy se zaleci a hned po dobrani prasku se okamzite vrati. Dekuji pekny vecer

Dobrý den Petro,

pokud vás obtěžuje opakovaný výtok, někde je chyba. Může to být špatná hygiena, přehnaná hygiena, špatně vybrané kosmetické přípravky na mytí a nejčastěji výtoky vznikají při střídaní partnera nebo partnerky. Proto je důležité po proléčení vyzkoušet sex nějakou dobu s ochranou. Pokud se vaše problémy vyřeší, tak je nutné, aby se i partner léčil, protože, to může být důvod proč výtokem opakovaně trpíte.

Při výtoku nebo zánětu pochvy doporučuji – sedací koupele uvolňují břišní svaly a tak pomáhají oddalovat městnaní. Lázeň můžeme posílit odvarem z heřmánku, zlatobýlu, ořechových listů nebo z jalovce.  Koupel by měla mít 37°C. V sedací lázni setrváme půl hodiny, přičemž udržujeme stejnou teplotu lázně. Koupel nás zbaví křečí i bílého výtoku.

Dále je možné lžíci dubové tinktury do sklenice vody – roztok lze použít k výplachům pochvy při  terapii poševních infekcí a zánětů vulvy, zejména bílého, svědivého, kvasinkového výtoku . Dub totiž působí velmi dobře proti Candida albicans. Aplikujeme proplachovacím balonkem či větší injekční stříkačkou.

Na zastavení bělotoku u žen vyzkoušejte – složení čaje:

Hluchavka nať, Kontryhel, Řebříček, Jetel, Šalvěj, Heřmánek, Dubová kůra, Řepík….

Petro, věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

 

Streptokoková angína

Soňa

Dobrý den, sedmiletému synovci se začala opakovaně vracet cca každých 14 dní až tři týdny streptokoková angína. Bolí ho v krku,ale nijak dramaticky, jinak mu nic není. Pokaždé má antibiotika, někdy po 8 hodinách, jindy po 12 hodinách. Už jsou z toho všichni unavení. Co s tím. Můžeme nasadit lichořeřišnici? I během antibiotik? Měl i impetigo. V případě, že zjistíme, že je někdo přenašeč, tak se to přeléčí také antibiotiky? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den Soňo,

za záněty mandlí a angínu mohou streptokoky.  Mohou však vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

Lékař musí určit, zda jde o virový zánět, ten se antibiotiky neléčí, protože viry na ně nejsou citlivé, takže by to bylo zbytečné zatěžování organismu. Pokud se jedná o zánět způsobený streptokokem, tak se ordinují antibiotika a to penicilin, protože všechny streptokoky jsou na něj citlivé.

Nejčastější cesta, jak se může dítě nakazit, jsou kapénky, dále infikované předměty (sklenice, příbory…) ve škole nebo mezi dětmi. Léčba obvykle spočívá v nasazení antibiotik.
Pokud ještě zůstávají bolesti v krku, je nutné kloktat silný odvar (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Dále doporučuji kloktat – 2 dcl vody, půl lžičky jedlé sody a lžičku jablečného octu.
Proti streptokoku pomáhají výborně směsi čaje nebo odvar a kloktat) – Lichořeřišnice, pupen ořešák, kurkuma, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.
Nejlepším způsobem, jak zabránit streptokokům v krku, je dodržování správné hygieny. Měli byste si často mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund. Zvláště důležité je umýt si ruce před jídlem (pro svou ochranu) a po kašlání a kýchání (pro ochranu ostatních).
Věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.
Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.
Darina