Darina Lukáčová

Pocházím z malé vesničky na Slovensku. Už jako malé dítě jsme s babičkou chodily sbírat léčivé rostlinky. A velmi rychle jsem se naučila pravidlům lidového léčitelství. Ráda vzpomínám, jak jsme chodily po rozkvetlých loukách okolo potoka a lesa.

Babička mi povídala, na které nemoci je která rostlinka nebo pupeny stromů. Když jsme pupeny a léčivé rostlinky nasbíraly, sedly jsme si k potoku, namočily nohy do vody a babička rozbalila chléb natřený sádlem. Ty krásné chvíle u rozkvetlé louky a bublajícího potůčku byly nezapomenutelné.

Když jsme přišly domů, udělali jsme různé tinktury, olejíčky a mastičky.

Když už babička byla stařičká, tak jsem chodila já s malou sestrou, která se štěstím, že je na louce plné květů mohla uběhat. Naháněla motýly a chytala broučky, moc ráda na to vzpomínám.

Když jsme přišly k babičce, tak jsem ji často masírovala záda a přikládala lopuchové listy a různé léčivé rostliny. Přikryla dekou a ona říkávala, jen ať to co bolí rostlinky vytáhnou. A vždy se jí ulevilo a opět byla čilá. Vzpomínám, že k nám chodili sousedky, příbuzní, často i lidé ze sousedních vesnic, aby jím babička pomohla od nějaké nemoci.

Babička jím nachystala tinktury, sušené bylinky nebo mastičky a dala jablíčka na cestu. Pamatuji, že za pár dní, ti samí lidé přišli a přinesli, jedna husu, druhá vajíčka zkrátka co měli, aby babičce poděkovali, že jim od nemoci pomohla. Když babička umřela, já se odstěhovala do Prahy.

Jsem na babičku moc pyšná a děkuji jí, co mně o ,, Daru léčivých rostlinách ,, naučila. ( Odpočinutí věčné dej jí, ó Pane, a světlo věčné ať jí svítí. Ať odpočívá v pokoji. Amen.)

Jako většina lidí i já šla cestou, ve které jsem nenašla štěstí a myslela si, že takový je prostě život. Zůstala jsem sama s mými dcerami. Naše vztahy byly občas zoufalé.

Utápěla jsem se bolestmi, křivdami, výčitkami, měla jsem tak nízké sebevědomí, že jsem si přála být neviditelná.

Často jsem volala o pomoc, ale nikdo to neviděl. Jak by taky mohl, když jsem byla neviditelná . Udělala jsem v životě spoustu chyb, ze kterých jsem se poučila.

Ale jednoho dne jsem si řekla DOST !

Začala jsem studovat, hodně číst, navštěvovat různé přednášky, semináře, kurzy, setkávat se se správnými a moudrými lidmi. To všechno mi pomohlo, otevřelo oči a cestu, kterou mám jít.

Věnuji se poradenství, přednáším (lektor dalšího vzdělávání), pěstování léčivých rostlin, výrobě tinktur, mastí a sušení.

Člověk se učí celý život a veškeré znalosti, zážitky, úspěchy i nezdary jej posílí. Poučí se, a tak získá větší přehled co vůbec v životě chce dokázat.

Život může být naprosto fantastický a je takový, jen ho musíme umět žít.

Poslední odpovědi v poradně

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Tříselná kýla

Magda

Dobrý den, Darinko,

můj 5lety synek byl diagnostikován s tříselnou kýlou, já se ale celkové anestezii a operaci chci vyhnout, inklinují spíše k přírodě. Mohu poprosit, zdá-li existuje i alternativní možnost jeho léčby?

Moc děkuji.

Magda

Dobrý den Magdi,

tříselná kýla je stav, při kterém dochází k protržení břišní stěny v oblasti třísel.  Hlavní příznaky tříselné kýly je bolest v oblasti třísel, která se začne šířit do stehna nebo břicha. Začne vytvářet tlak na okolní tkáně a nervy, a tím může docházet ke zvracení a nevolnosti. V tom případě je důležité vyhledat lékařskou pomoc, může jít o závažnější komplikace tříselné kýly ( to jste zřejmě už udělala). Zvláště výrazné příznaky můžou být – vyčerpanost,  ztráta energie, únava, problémy s trávením….

Při kýle může vzniknout viditelný otok, kdy tlačí kýla na okolní tkáně nebo jen malý výčnělek pod kůži. Při dotyku může být bolestivý v oblasti třísel.

U každého jednotlivce se příznaky projevují jinak. Může se jednat o pocit tlaku na žaludek nebo střeva, pálení, silné bolesti při fyzické aktivitě….

Léčbu musí posoudit lékař, který určí diagnózu a posoudí, jak předejít komplikacím.  Léčbou malé kýly doporučuji nošení bandáže nebo cvičení, které zpomalí růst kýly. Dobré výsledky má kokoška ( teď všude roste), dělat čaje a kostivalovou mastí natírat místo kýly. Doporučuji pít bylinné čaje na trávení – heřmánek, kontryhel, ostropestřec, dobromysl, meduňka… Léčba bylinkami trvá dlouho, ale někdy přináší skvělé výsledky.

Pokud je kýla velká, lékař vždy doporučí chirurgický zákrok, který je nezbytný.

Magdi, přeji hodně  energie, trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina