1. listopadu 2021 |

Aronie – Černý Jeřáb (Aronia melanocarpa = Sorbus melanocarpa)

Aronia (Aronia melanocarpa = Sorbus melanocarpa) – temnoplodec, černý jeřáb – nejvyužívanější pro svou odolnost proti chorobám, škůdcům, pro časný nástup plodnosti.

Aronie jsou opadavé keře, či stromy. Listy jsou střídavé, celokrajné, mají vroubkované okraje, sytě zelené. Na podzim se vybarvují do oranžova a červena. Květy drobné bělavé s načervenalými prašníky, sestavené do květenství. Kvete v květnu. 

Plodem je malvice, která dozrává koncem léta. Má svíravou tříslovitou chuť. Ale zralé plody jsou sladké a mohou se konzumovat čerstvé.

Pěstování

Půda

Na půdu není aronie náročná, ale pro vysoký výnos jsou vhodné humózní půdy s dobrou zásobou živin. Na světlo má vysoké nároky, proto jsou vhodná slunná stanoviště. Nesnáší zamokřené a zastíněné stanoviště.

Množení

Množí se semeny, ale i vegetativně – kopčením nebo očkováním na hloh. Vhodnější pro pěstování jsou proto zakoupené rostliny. Výsadba je vhodná na podzim před mrazem půdy, nebo na jaře po rozmrznutí půdy. Pozor na zmenšování keře řezem – plodí totiž na koncových výhonech.

Zalévání

Aronie nemá ráda promoklé půdy, takže žádné výrazné zalévání.

Hnojení

Je nenáročná na hnojení a roste i v chudých půdách. Na jaře přidáme do půdy organické hnojivo a po sklizni plodů, přidáme hnojivo se sírou a draslíkem.

Výchovní řez

Snažíme se odstraňovat nízké větve, vlky a příliš husté větve.

Škůdci

Je velmi odolná a netrpí žádnými chorobami.

Léčivé účinky

Arónie je královnou antioxidantů, její velké černé bobule jsou zázračné jako prevence i jako záchrana při různých nemocech.

Obsahují rutin (dříve označovaný jako vitamín P), vitaminy A, B, B1, B2, B6, B9, C, K, E, P, PP. P ( Rutin působí na pružnost a propustnost cévních stěn a vývoj mozku.)

Dále obsahuje – DRASLÍK, HOŘČÍK, VÁPNÍK, ŽELEZO, ZINEK, JÓD.

Je vynikající pro posílení imunitního systému.

Plody arónie ovlivňují krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Užívají se při ateroskleróze, cukrovce (pro přírodní sorbit – sladidlo vhodné pro diabetiky).

Pomáhá jako detoxikační přípravek, který povzbuzuje jaterní a ledvinové funkce

Podporuje obnovu jaterních buněk

Pomáhá při nemoci štítné žlázy, žaludečních vředů, čistí krev. 

Působí výrazně proti skleroticky a zmírňuje migrény.

Reguluje sekreci hormonů, působí proti chudokrevnosti a proti rakovině tlustého střeva.

Obsahuje i minerály – železo, jód, fluor, karoten, mangan – pro vitalitu.

Celkově posiluje organismus.

Využití

Plody se mohou konzumovat čerstvé, ale i zpracované na kompoty, sirupy, džemy. Sušené plody se využívají na dietetické čaje. Listy obsahují též léčivé účinky jako plody.

Plody Aronie nemají nežádoucí účinky.

Léčivé produkty

Prozdravi.cz:

Allnature Arónie Premium – 1005 šťáva

Madami s.r.o. BezVa 1000 ml, Arónie a višeň

EkoMedica Czech Arónie – 1005 šťáva z plodů

Australian Remedy Super OPC antioxidant

Salvia Paradise Arónie – kapsle

Nef de Sante Arónie – 100% šťáva

Čaj, tinktury, čerstvé i sušené drcené plody. Listy se používají na odvary.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Patní ostruha

jitka

Dobrý den

prosím o radu na opakující se problémy s patní ostruhou (zadní u achilovky), beru Hekla lava 9, 3 měsíce a zatím bez úspěchu a taky mi padají dost vlasy

Dobrý den Jitko,

patní ostruha je kostěné zpevnění úponu vazů a svalů k patné kosti v ploske nohy nebo úponu Achillovy šlachy. Nemoc nepřichází po špičkách, ale tvrdě po patě. Co krok to ostré došlápnutí na sadu ostrých jehel. Ostruha patní vzniká při přetížení vazivového aparátu v oblasti na patní kosti. Pokud k něčemu takovému dojde, tkáň není dostatečně okysličovaná, je omezen přívod živin a také odvod odpadových látek z postiženého místa. Na místě se projeví tzv. ischemický zánět.

Doporučím vám obklady (zábaly) a čaje, které by měli problém vyřešit:

  1. Natrhejte listy černého bezu (roste všude) nebo listy vinné révy zalejte jej horkou vodou na 15 minut. Listy postupně vyberte a dejte na bolavé místo. Do odvaru namočte ručník, který pak namotáte na patu.
  2. Rozmačkejte česnek, smíchejte s tvarohem a natřete na patu. Zabalte do potrav. fólii.
  3. Vezměte zelný list, rozklepete jej a přiložte na bolavé místo. Zabalte potrav. fólii.
  4. Natírat mastí z kostivalu (pomáhá při namožení) a Arnikou. Natírat opravdu každý den, zabalit do folie a ovázat. Nejlepší to nechat celou noc. Arnika tlumí bolest a kostival podporuje tvorbu nových buněk.
  5. Natrhejte Vratič obecný,(roste všude u cesty…). Pozor! je jedovatý, ale na obklady z venčí je výborný. Připravíme silnější nálev, louhujeme zhruba 15 minut. Přidáme do koupele, která by měla trvat 10-15 minut. Výborná je i mast z Vratiče.
  6. Doporučím pití čaj z Přesličky, černého bezu, břízy, černého rybízu…
  7. Pravidelné cvičení, aby se napnutá kůže povolila.

Jitko, popsala jsem Vám rady, co lidem, kterým jsem to doporučila hodně pomohlo.

Úleva nepřijde hned. Chce to opravdu vydržet aspoň měsíc, i když to přestane bolet, vy postupujte v léčbě. Jinak by se nemoc mohla vrátit.

Píšete, že vám hodně vypadávají vlasy. To může být stresem. Na uklidnění pijte čaj z bylinek: hloh, kozlík lékařský, heřmánek, andělika čínská pomáhají při stresu.

Jitko, přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800

Další vyhledávané bylinky