Příčiny vzniku břišního tyfu
Břišní tyfus je onemocnění lidské a k přenosu dochází kontaminovanou vodou, mlékem, ale také potravinami. V naší zemi jde však pouze o bacilonosičství, kdy nemocní jedinci nakazí druhé.
Projevy, příznaky a možné komplikace břišního tyfu
Břišní tyfus má inkubační dobu od jednoho do dvou týdnů. Nemoc se projevuje vysokou horečkou až čtyřicet stupňů Celsia, nechutenstvím, vyrážkou a bolestmi břicha nebo hlavy. Dále se pacienti cítí ospalí, vyčerpaní, mají zastřené vědomí během dne a v noci nemohou spát. U většiny případů se objevuje také průjem. Komplikace se dotýkají hlavně starších osob. Zdravotní stav se může zhoršit kvůli zánětu žlučníku nebo pobřišnice, krvácení do střev, protržení střev.
Velice obtěžující je neustálá bolest hlavy. Od pohledu má pacient oschlý jazyk s hnědým povlakem a bledou suchou kůži. Hlenový povlak se vyskytuje též na zubech a dásních. Břicho vypadá trochu vzedmuté, na dotek citlivé. Některým pacientům se zvětší játra a slezina. Dále mohou kůži břicha pokrývat růžové skvrnky (tyfová rozeola), a to od zhruba druhého týdne po nákaze.
U nakaženého člověka se nemusí nemoc nijak projevovat, ale bakterie šíří do okolí. Zdrojem infekce je voda kontaminovaná výkaly nemocného člověka. Pokud se tato voda vypije, infekce se přenese. K šíření přispívají rovněž málo tepelně upravené potraviny, které se připravily z infikovaných zvířat – napila se kontaminované vody, nebo se s ní dostala do kontaktu. Částečně se bakterie ničí kyselou šťávou v žaludku. Zbytek bakterií putuje do tenkého střeva a lymfatické tkáně, kde se množí a krví se roznesou do celého těla. Další množení se odehrává hlavně v lymfatických uzlinách, v játrech a ve slezině.
Rizikové faktory vzniku břišního tyfu
Rizikové faktory břišního tyfu zahrnují především nemocného člověka, který je největším zdrojem nákazy. Bakterie se neustále vylučují ve výměšcích a v sekretech.
Diagnostika břišního tyfu
Diagnóza se potvrzuje kultivací z krve, kostní dřeně či ze stolice. Diagnostika se provádí na základě krevního obrazu, je pozitivní hemokultura na salmonely, ve stolici se nacházejí zánětlivé buňky, aglutinační reakce.
Léčba břišního tyfu
K léčení břišního tyfu se používají antibiotika, především chloramfenikol. Léčba se musí zahájit dřív, než pacienta vyčerpá vysoká horečka a než nastanou komplikace. Realizuje se i podpůrná léčba zvýšenými příjmy vitamínů C a B, pacient se zavodňuje a dbá se, aby nevznikly proleženiny. Léčba se realizuje na infekčním oddělení nemocnice. Když nestačí antibiotika, vyndá se operačně žlučník.
Babské rady – přírodní léčba břišního tyfu
Pokud se člověk ocitne v oblasti s výskytem břišního tyfu, nesmí opomenout základní pravidla hygieny. Důkladně se myjí ruce po použití záchodu a před jídlem. Pijte pouze balenou nebo převařenou vodu, nedávejte si nápoje s kostkami ledu. Běžná jídla jezte tam, kde si zakládají na rozumných hygienických zásadách.
Prevence břišního tyfu
V oblasti, kde propukl břišní tyfus se dodržují základní protiepidemická opatření. Obstarává se nezávadná pitná voda, separují se a likvidují odpady a lidské exkrementy, nemocní se izolují, dezinfikují se předměty a povrchy. Před cestu do těchto krajin se doporučuje očkování. Lze si vybrat formu kapslí, nebo injekci do svalu. Je třeba mít na paměti, že očkování slouží jako částečná imunita, stále je třeba se mít na pozoru při pití vody a dodržovat hygienické zvyklosti.