Druhy dermatitidy
Toto kožní onemocnění zpravidla rozlišujeme podle faktorů, jež ho vyvolávají. Závažnějšími variantami jsou atopická a seboroická dermatitida, které vznikají na základě poruchy obranného mechanismu neboli autoimunity. Organismus přecitlivěle reaguje na alergeny, čímž je poškozena funkce obranného obalu pokožky a dochází k přemnožení kvasinek. U kožní dermatitidy vzniklé na základě zevního podráždění pokožky mohou být nejčastějšími viníky dráždivé chemické látky, sluneční záření a extrémní výkyvy teplot.
Možná příčina vzniku
Jak už bylo zmíněno, může být vnitřní, nebo vnější. V prvé řadě je to genetická dispozice zejména v případě, pokud oba rodiče tímto onemocněním trpí. Dále je to vliv prostředí, v němž žijeme. Zánětlivou reakci mohou vyvolat alergenní potraviny, roztoči, srst zvířat, roční období, ale i stresová a psychická zátěž.
Příznaky a projevy chronické dermatitidy
Co se týče projevů, ty se liší dle druhu dermatitidy. Atopická dermatitida se projevuje svědivou červenou vyrážkou, a to zejména pod koleny, na krku a loktech. Seboroickou dermatitidu poznáte podle svědivých ložisek na kůži, která jsou pokrytá šupinkami. Objevují se hlavně na obličeji, zádech a hrudníku. Kontaktní dermatitida vzniká po styku s alergenními látkami, proto se na konkrétním místě objevuje červená vyrážka s vodou podlitými puchýřky.
Rizikové faktory
Mezi rizikové spouštěče dermatitidy patří dlouhodobé užívání léků a přípravků s kortikoidy, zubní pasty s anorganickými fluoridy, mastných krémů a kosmetických přípravků s izopropylmyristátem. Dermatitidu zhoršují klimatické podmínky, jimiž jsou nadměrné horko, vítr a UV záření.
Diagnostika a léčba dermatitidy
Jakmile zaznamenáme suchost pokožky spojenou se svrběním a zánětlivými ložisky, měli bychom vyhledat lékařskou pomoc. K závažnějším projevům neléčené dermatitidy patří zčervenání, loupání pokožky, otoky, mokvání a strupy. S tím mohou souviset i psychické problémy, jimiž jsou stres, nespavost, nízké sebevědomí atd. Dermatologická léčba spočívá v aplikaci mastí obsahujících hydrokortizon zklidňující záněty a svědění. Krajním řešením jsou kortikosteroidy, které jsou velmi účinné a přinášejí rychlou úlevu. Nedoporučují se ovšem k dlouhodobému užívání.
Přírodní léčba
Chcete-li si nejprve zkusit poradit sami, doporučuje se užívat přípravky a potravinové doplňky s rybím olejem. Velmi se osvědčily též probiotika, jablečný ocet a extrakty z aloe vera. Dobrý účinek má propolis, neboť pokožku důkladně hydratuje. Naopak se vyhněte preparátům s nadměrným obsahem oleje a alkoholu, protože jsou živnou půdou pro množení kvasinky Malassezia. Důležité je rovněž dodržovat režimová opatření a z jídelníčku vynechat alergické potraviny, sladkosti a živočišné tuky.
Prevence dermatitidy
Jak už bylo nastíněno výše, důležitý je zdravý životní styl, jenž napomáhá utužit náš imunitní systém. Dbáme na dostatek spánku, omezení konzumace alkoholu a kávy, snažíme se eliminovat stresovou zátěž. Co se týče zdravého stavu pokožky a vlasů, významně nám pomohou vitamíny ze skupiny B. Nalezneme je hlavně v luštěninách, vnitřnostech, ořeších, mléčných výrobcích a celozrnných obilninách.