11. listopadu 2021 |
Darina Lukáčová
Hepatitida (hepatitis)
Hepatitida je zánět jater, přičemž onemocnění mohou způsobit různé zdravotní potíže, konzumace alkoholu, ale také určité léky. Většinou je příčinou nějaká virová infekce. Existují různé typy hepatitidy a v následujících řádcích se podíváme na jejich příznaky, příčiny, dále pak na způsoby léčby a prevenci.
Druhy hepatitidy
Hepatitida jakožto zánětlivé onemocnění jater je obvykle důsledkem virové infekce, ovšem jsou i jiné možné příčiny. Existuje autoimunitní hepatitida, která vzniká v okamžiku, kdy si tělo vytvoří protilátky proti jaterní tkáni, a hepatitida, jež vypukla jako sekundární důsledek působení léků, drog, různých toxinů či alkoholu.
Virová hepatitida se rozděluje na pět skupin – A, B, C, D a E. Za každý tento druh je zodpovědný jiný virus. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v současné době žije po celém světě 354 milionů lidí s chronickou hepatitidou typu B a C.
- Hepatitida A je důsledkem infekce virem HAV a jedná se o akutní a krátkodobé onemocnění.
- Hepatitida B je způsobena virem HBV, přičemž už jde často o trvalé a chronické onemocnění.
- Hepatitida typu C pochází z viru HCV a představuje jednu z nejčastějších virových infekcí přenášených krví. Obvykle se projevuje jako dlouhodobé onemocnění.
- Hepatitida D je vzácná forma, která se vyskytuje pouze ve spojení s infekcí hepatitidy B. Původcem je virus HDV, jenž způsobuje zánět jater stejně jako ostatní kmeny, nicméně člověk se virem HDV nakazí jen tehdy, kdy má i infekci hepatitidy typu B.
- Hepatitida E je vodou přenosné onemocnění vznikající v důsledku působení viru HEV. Vyskytuje se hlavně v oblastech se špatnými hygienickými podmínkami a obvykle vypukne po požití fekálií, jež kontaminují vodovodní síť. Tento druh onemocnění má akutní průběh a je obzvlášť nebezpečný u těhotných žen.
Příčiny hepatitidy
- Hepatitida A – kontakt s HAV v potravinách a vodě
- Hepatitida B – kontakt s HBV v tělních tekutinách (krev, vaginální sekret a sperma)
- Hepatitida C – kontakt s HCV v tělních tekutinách (krev, vaginální sekret a sperma)
- Hepatitida D – kontakt s krví obsahující HDV
- Hepatitida E – kontakt s HEV v potravinách a vodě
Ačkoliv je hepatitida nejčastěji důsledkem infekce, mohou ji způsobit i jiné faktory. Nadměrná konzumace alkoholu poškozuje játra a vyvolává záněty (alkoholická hepatitida). Alkohol poškozuje buňky jater a časem způsobuje jejich trvalé poškození, což vede k cirhóze či selhání jater.
V některých případech imunitní systém mylně považuje játra za škodlivá a napadá je, což vede k zánětu, který často brání funkci jater (autoimunitní hepatitida). Vyskytuje se u žen častěji než u mužů
Příznaky hepatitidy
Pokud trpíte chronickou hepatitidou (B a C), nemusí se příznaky projevit, dokud není narušena funkce jater. Zatímco u lidí s akutní hepatitidou se symptomy zpravidla objevují krátce po nakažení virem. Běžnými příznaky jsou:
- únava,
- příznaky podobné chřipce,
- tmavá moč,
- bledá stolice,
- bolesti břicha,
- ztráta chuti k jídlu,
- nevysvětlitelný úbytek hmotnosti,
- žlutá kůže a oči.
Rizikové faktory
Existují věci, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku onemocnění. Environmentálními rizikovými faktory jsou nezabezpečená voda na pití či mytí potravin, nedostatek hygienických služeb, kontakt s použitými jehlami, kontaminace krví infikovanou viry hepatitidy a podobně.
Stejně tak může i určité chování způsobit, že budete vystaveni virům, toxickým chemikáliím či látkám způsobujícím hepatitidu. Jedná se o nechráněný sexuální styk, práci v blízkosti toxických chemikálií, pití neupravené vody či konzumace potravin, jež nebyly bezpečně či správně připraveny i pití nadměrného množství alkoholu po dlouhou dobu.
Zapomenout nesmíme ani na zdravotní rizikové faktory, mezi něž spadají neočkování proti virovým hepatitidám, akutní i chronická infekce viry hepatitidy, autoimunitní porucha a tak dále.
Diagnóza
Pro správnou léčbu je důležité stanovit, co hepatitidu způsobuje. Lékaři provedou celou řadu testů. Prvně si zjistí vaši anamnézu, aby stanovili všechny rizikové faktory. Poté vám vyšetří břicho pro kontrolu toho, jestli nedošlo k otoku jater. Testy jaterních funkcí se pak provádí z krve. Při abnormálních výsledcích se lékaři pouští do dalších krevních testů, čímž by se měl zjistit zdroj problému. V rámci testů se kontroluje přítomnost virů hepatitidy a protilátek.
V okamžiku, kdy je vám diagnostikována hepatitida, lékaři posoudí, jestli nejsou játra poškozená, a to takzvanou biopsií. Zákrok zahrnuje odběr vzorku tkáně z jater.
Při vyšetření se ještě používá ultrazvuk, díky němuž si lékař prohlédne játra a okolní orgány zblízka. Odhalí tím případnou tekutinu v břiše, poškození či zvětšení jater, nádory i abnormality žlučníku.
Léčba
Hepatitida se léčí podle toho, o jaký typ se jedná. Hepatitida A je krátkodobé onemocnění, které nemusí nutně vyžadovat léčbu. Pokud však symptomy způsobují velké potíže, je nezbytný klid na lůžku.
U akutní hepatitidy B neexistuje žádný specifický léčebný postup. Jestliže však máte chronické onemocnění, potřebujete antivirotika. Tato forma léčby je však nákladná, protože trvá i několik měsíců či let.
Antivirovými léky se léčí také akutní a chronická forma hepatitidy C. Lidé, u nichž se kvůli chronické nemoci vyvine cirhóza či onemocnění jater, mohou být kandidáty na transplantaci jater.
Specifická léčba neexistuje ani u hepatitid D a E.
Babské rady
Léčbu hepatitid můžete podpořit bylinkovými čaji a doporučuje se bylinný čaj z routy, květu smilu písečného a máty peprné. Ideální volbou jsou ještě tinktury, a to schizandra. Pod tímto názvem se skrývá orientální bylina, která pomáhá zbavit se toxinů v játrech. Vychvalovaná je také vlaštovičníková tinktura a ostropestřec.
Prevence
Vakcíny pomáhají chránit před mnoha viry hepatitidy. Proti hepatitidě A se můžete nechat očkovat. Vakcína se podává ve dvou dávkách. Očkování existuje i proti hepatitidě B. V současné době však neexistuje žádná vakcína proti hepatitidě C a E.
Viry se mohou přenášet z člověka na člověka kontaktem s tělesnými tekutinami, vodou i potravinami. Důležitým preventivním opatřením může být minimalizace rizika kontaktu s látkami obsahujícími dané viry. Účinným způsobem jak se vyhnout hepatitidě A a E, je dodržovat hygienu.
Poslední dotazy z poradny a naše rady: