Příčiny
Příčinou klíšťové encefalitidy je klíště, přičemž prvotní symptomy se objeví obvykle asi týden až čtrnáct dnů po kousnutí infikovaným klíštětem.
Příznaky a projevy
Příznaky přetrvávají většinou okolo osmi dnů a patří mezi ně horečka, bolest hlavy, únava, bolest svalů, nevolnost a ztráta chuti k jídlu. Přibližně u třetiny pacientů po první fázi onemocnění nastávají závažnější symptomy, kdy virus způsobuje meningitidu, která už napadá tenkou výstelku obklopující mozek a míchu, případně encefalitidu neboli zánět mozku.
V druhé fázi se objevují příznaky jako ztuhlost šíje, horečka, bolest hlavy, zmatenost, nevolnost, citlivost na světlo, ospalost, dezorientace, změna chování, záchvaty a ochrnutí. Výjimkou nebývají ani dlouhodobé obtíže, mezi něž spadají ztráta paměti, poruchy nálad, problémy s řečí a jazykem, epilepsie, potíže s motorikou či únava. Bohužel, u některých pacientů způsobuje klíšťová encefalitida následky nevratné.
Rizikové faktory
Už víte, jaké má klíšťová encefalitida příznaky, potom byste se ještě měli dozvědět něco o rizikových faktorech. Klíšťová encefalitida se vyskytuje v některých částech Evropy i střední a východní Asie. Ohrožení jsou hlavně cestovatelé, kteří se věnují outdoorovým aktivitám v lesnatých oblastech, včetně táborníků, turistů a myslivců.
Infikovaná klíšťata se vyskytují i v městských parcích a klíšťata mají sezónu zejména od března do listopadu.
Diagnóza
Potvrzení klíšťové encefalitidy není tak snadné a přesné, neboť je důležité všímat si prvotních symptomů (bolesti hlavy, zvýšená teplota, únava, bolest svalů i kloubů), které mohou zdánlivě připomínat chřipku.
Pro zjištění klíšťové encefalitidy se používá test na protilátky třídy IgM, který však neinformuje o tom, jestli je onemocnění aktivní. V případě, že máte protilátky proti klíšťové encefalitidě, mohli jste se s ní v minulosti setkat a prodělat ji bez příznaků. Test tak není úplně vypovídající.
Léčba
U klíšťové encefalitidy není možné léčit příčinu, pouze se zmírňují příznaky. Samotná léčba je poměrně složitá a dlouhá je také samotná rekonvalescence, což záleží samozřejmě i na imunitním systému pacienta.
Léčba antibiotiky je nerelevantní, protože se jedná o virový zánět mozku. Pro léčbu se využívají medikamenty tlumící příznaky. V neposlední řadě je nezbytné zaměřit se ještě na dostatečnou hydrataci organismu. Léčba je poměrně dlouhá a v mnoha případech dochází k hospitalizaci na několik týdnů. Nebezpečná je klíšťová encefalitida u dětí.
Babské rady
Používejte repelenty, abyste odpudili klíšťata. Ideální volbou je domácí repelent vyrobený z třezalky, pelyňku a heřmánku. Stejně tak je účinný i repelent s rozmarýnem či růžovým olejem.
Prevence
Turisté a všichni, kteří se vydávají do zalesněných oblastí či městských parků, by měli pamatovat na opatření proti kousnutí klíštětem.
- Používejte repelent.
- Oblečte si oděv neutrální barvy. Vezměte si tričko s dlouhým rukávem i dlouhé kalhoty. Nohavice si zastrčte do ponožek.
- Vyhýbejte se vysoké trávě a keřům.
- Při sezení na zemi používejte deku.
- Před vstupem do bytu se poctivě prohlédněte, abyste na sobě neměli klíště.
- Klíště neprodleně odstraňte pinzetou tak, že uchopíte co největší část hlavičky a ústní část klíštěte, a potom ho vytáhnete kolmo z kůže.
- Místo kousnutí vydezinfikujte vodou a mýdlem, případně dezinfekčním prostředkem.