Jaké jsou možné příčiny vzniku?
V prvé řadě je třeba zmínit, že rozlišujeme několik druhů stafylokoka. Mezi nejznámější druhy patří Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok, a dále Staphylococcus epidermis, který se objevuje na kůži. Dále se můžete setkat se Staphylococcus intermedius a Staphylococcus haemolyticus. Budeme-li věnovat pozornost zlatému stafylokokovi, velmi záleží na kondici našeho obranného systému. Při jeho výrazném oslabení se stafylokok dostane do našeho organismu zpravidla skrz poškození pokožky či sliznice, jímž může být odřenina, ranka nebo chirurgický zákrok.
Seznamte se s příznaky a projevy
Špatnou zprávou je, že zlatý stafylokok způsobuje infekce i vážná onemocnění v různé míře. Záleží vždy na druhu napadeného orgánu a tkáně v kombinaci s intenzitou napadení. U zlatého stafylokoka se nejčastěji objevuje stafylokoková infekce kůže a hnisavá ložiska, abscesy, bolesti krku, horečka, rýma, zažívací problémy, mdlobné stavy a výpadky vědomí, sepse, komplikované hojení ran po operacích atd.
Co se týče projevů, namnožení stafylokoka může způsobit následující onemocnění: zánět průdušek, plic a vedlejších nosních dutin, hnisavou rýmu, ječné zrno. Zlatý stafylokok na obličeji se projevuje jako impetigo, což je velmi nakažlivé kožní onemocnění. Poznáme ho i podle hnisavého zánětu vlasového váčku a nehtového lůžka.
Související rizikové faktory
Tou může být stafylokoková meningitida, která se dostane do organismu krví skrz bakterie nalézající se v hnisavých ložiscích na těle. V nejhorším případě může vést až ke smrti. Stafylokok kromě nejrůznějších infekcí ran může též vyvolat „otravu jídlem“, neboť produkuje enterotoxin typu B způsobující břišní křeče a silné průjmy.
Jak zničit zlatého stafylokoka aneb jak probíhá léčba?
Vyšetření se provádí buď výtěrem, či laboratorním rozborem krve. Výtěr je nejčastěji z krku nebo jiného vhodného místa, popřípadě ho může nahradit kultivace tělních tekutin, jimiž jsou hnis, hlen atd. Jelikož je v současnosti zhruba 80 % stafylokoků rezistentních na penicilin, je zapotřebí na něho použít vhodná antibiotika. Z toho důvodu vyplývá, že byste neměli odkládat návštěvu lékaře, pokud se setkáte s výše jmenovanými příznaky. V opačném případě by hrozily další závažné zdravotní komplikace, jako jsou zánět mozkových blan, trvalé poškození jater, ledvin, střev atd. Pořídit si můžete i domácí test na stafylokoka, jenž případnou infekci potvrdí či vyloučí.
Osvědčené babské rady
Chcete-li vyzkoušet nejprve léčbu bez použití antibiotik, můžete vsadit na antibiotika přírodní v podobě křenu, cibule nebo česneku. Co se týče bylinek, velmi se osvědčily heřmánek, šalvěj a lichořeřišnice. Mají totiž protizánětlivé účinky, tudíž dokáží potlačit infekci.
Jak se vyhnout stafylokokovi?
K preventivním opatření patří dodržování správného životního stylu, s jehož pomocí si vypěstujete silnou imunitu. Řeč je o dostatku pohybu a spánku, zaměřte se na doplnění zeleniny a ovoce do vašeho jídelníčku. Dále byste se měli vyvarovat nadužívání antibiotik, neboť si na ně organismus časem zvykne, čímž je zapříčiněn vznik rezistentních kmenů bakterií. Samozřejmostí by rovněž mělo být dodržování hygienických opatření.