Původce onemocnění
U člověka je původcem Sarcoptes scabiei. Ta denně klade jedno až dvě vajíčka ve zrohovatělé vrstvě pokožky. Z vajíček se vylíhnou larvy, které žijí na povrchu kůže. Z těch se kolem 20 dní vyvinou nové samičky a proces se opakuje dokola.
Je to parazit, který se nejvíce rozšířil mezi profesními zdravotníky, náchylné jsou zejména malé děti ve školkách, při společném hraní a spaní ve školních zařízeních. Ohrožené ale můžou být i osoby v domovech důchodců a ubytovacích zařízeních. Inkubační doba je 4–6 týdnů.
Příznaky a projevy
Svrab se začíná objevovat až osm týdnů po nákaze. Svědění býva nesnesitelné a dochází ke škrábání postižených míst, čímž se infekce více zhoršuje. Často nemůžeme přijít na příčinu infekce a odborníci věří, že je to kopřivka.
Svrab (infekce) napadá kůži:
- na břiše
- v podpaží
- na stehnech
- kotníky
- u malých dětí jsou to i dlaně, chodidla, obličej i záda
Nemoc se začíná projevovat drobnými červenými pupínky, které velmi svědí a člověk se musí pořád škrábat, čím vznikají oděrky a infekce se dále rozšiřuje.
Nejčastěji jsou postižená místa mezi prsty, okolí genitálu a prsní bradavky, hýždě, zápěstí, záhyby kolenní i loketní jamky a místa, kde přiléhá prádlo na tělo.
Formy infekce :
- těžký stav nemoci –- hyperkeratóza (vytvořením silné krusty), norský svrab.
- přehnaná (zvýšená) hygiena – svrab mytých (svědění kůže).
- Scabies nodularis – červené pupínky (imunitní reakce), intenzivní svědění.
Přenos svrabu
Svrab samičky přenášejí i na dalšího hostitele, se kterým jsou v těsné blízkosti a delší dobu (noclehárny, tábory, nemocnice). Paraziti ožívají hlavně v teple a v noci, když se projevují obrovským záchvatovým svěděním.
Léčba
Nejdůležitější součástí léčby je likvidace zákožky svrabové. Vyšetření svrabu spočívá v prozkoumání chodbiček osvětlenou lupou – výsledek je okamžitý.
Na likvidaci se používá mast s účinnou látkou permethrin a individuálně připravovaná mast se sírou, které zákožku zničí.
Léčba spočívá potíráním celého těla, hlavně postižené místa.
Lůžkoviny i oděv se musí dezinfikovat (praním, žehlením, obměňovaním) a léčit všechny členy domácnosti i sexuální partnery.
Je důležité vyčistit a vydezinfikovat postele a všechny místa, které postižený používal.
Pokud trpíte touto nemocí nenavštěvujte koupaliště, sauny a bazény, čím byste nakazili další lidi.
! Neléčený svrab může projít do vysoké nakažlivé formy až k epidemii!
Babské rady
Účinný proti svrabu je například rozmarýnový olej. Pomáhá hojit pokožku a brání infekci. Posílit imunitu můžete i pomocí aronie a černého rybízu.
Prevence
Při prevenci je velmi důležitý výběr ubytovacího zařízení a hygienické návyky v rodinách (vyvářet prádlo, žehlit, vyhnout se používání cizího ložního prádla).