Příznaky
Bolest v tříslech se při natržení svalu, vazu či šlachy projevuje náhle, ovšem může se vyvinout i v průběhu času v důsledku nadměrného zatěžování měkkých tkání či kostí v oblasti třísel a kyčlí. V závislosti na typu zranění a jeho závažnosti může být bolest nepříjemná, silná a vysilující.
Příčiny
Bolest v třísle při chůzi je poměrně běžná, navíc se může vyskytnout opravdu u každého. Častou příčinou vzniku bolesti v tříslech je přetížení svalů, vazů a šlach, což trápí především sportovce (fotbalisty, ragbisty a hokejisty).
Další častou příčinou je tříselná kýla, která vzniká, když se vnitřní tkáně břicha protlačí slabým místem v tříselných svalech. V oblasti třísel se pak vytvoří vypouklá bulka způsobující nepříjemnou bolest.
V neposlední řadě jsou příčinou ledvinové kameny, tedy malé tvrdé usazeniny minerálů v ledvinách a močovém měchýři, případně zlomeniny kostí.
Existují však i méně časté příčiny, které mohou za bolest a nepříjemné pocity v oblasti třísel. Jedná se například o:
- zánět střev,
- zánět varlat,
- zvětšené lymfatické uzliny,
- cysty na vaječnících,
- skřípnuté nervy,
- infekce močových cest,
- osteoartróza kyčelního kloubu.
Diagnostika
Většinou není vyžadovaná lékařská pomoc. Kdy vyhledat lékaře? Pokud je bolest v tříslech a podbřišku opravdu silná a dlouhotrvající, případně i doprovázená horečkou či otokem. Pravděpodobně totiž půjde o závažný stav.
Lékař zhodnotí příznaky a bude se zajímat i o případnou nedávnou fyzickou aktivitu, kterou jste vykonávali. S těmito informacemi bude diagnostika problému jednodušší. Poté lékař provede vyšetření oblasti třísel a zřejmě bude požadovat i další testy.
Vyšetření kýly
Pokud je bolest v třísle u mužů, je žádoucí vyšetření kýly. Lékař vloží jeden prst do šourku (vaku, který obsahuje varlata) a požádá vás o zakašlání. Kašel totiž zvýší tlak v břiše, a tím zatlačí vaše střeva do otvoru kýly.
Rentgen a ultrazvuk
Rentgenové a ultrazvukové vyšetření pomůže lékaři zjistit, zda bolest v tříslech způsobuje zlomenina kosti, nějaký problém s varletem či cysta na vaječníku. Bolest v tříslech u žen může být tedy způsobena gynekologickými potížemi.
Kompletní krevní obraz
Pomocí krevního testu se určí, jestli se jedná o infekci.
Léčba
Léčba závisí na příčině. Lehké potíže často vyřešíte i doma, ovšem silnější bolesti v tříslech mohou vyžadovat lékařské ošetření.
Domácí péče
Pokud je bolest v tříslech důsledkem namožení, stačí odpočívat a vyhnout se na dva až tři týdny fyzické aktivitě. Pro zmírnění bolesti a nepříjemných pocitů můžete užívat léky proti bolesti, jako je paracetamol. Přikládejte si také ledové obklady na postižené místo, a to několikrát denně vždy na dvacet minut.
Lékařské ošetření
V případě, že za bolesti může zlomená kost, možná budete muset podstoupit chirurgický zákrok. Operace je nutná i v případě, kdy je příčinou tříselná kýla.
Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud:
- si všimnete fyzických změn na varlatech (bulky a otok),
- si všimnete krve v moči,
- pociťujete bolest, která se rozšiřuje do dolní části zad, hrudníku nebo břicha,
- se u vás objeví horečka nebo pocítíte nevolnost.
Uvedené příznaky mohou být známkou závažnějšího onemocnění, především pak infekce varlat, torze varlat (zkroucení varlat) nebo rakoviny varlat.
Babské rady
Bolest varlat můžete zmírnit nejen ledováním dané oblasti, ale i potíráním třísel levandulovou mastí, která eliminuje záněty.
Prevence
Existuje nějaká prevence bolesti v tříslech? Sportovcům pomáhá předcházet zraněním jemným protahováním. Pomalé a rovnoměrné zahřátí před fyzickou aktivitou sníží riziko zranění třísel, zejména pokud budete v tomto ohledu důslední.
Udržujte si také zdravou hmotnost a buďte opatrní při zvedání těžkých předmětů, neboť tím předcházíte zase vzniku kýly.