Příznaky čepů na mandlích
Že něco není v pořádku s vaším krkem poznáte ve chvíli, kdy začne polykání nepříjemně bolet a škrábat. Zpočátku se může jednat jen o menší nepohodlí, které se však za pár dní dokáže proměnit v situaci, kdy bude velmi bolestivé polknout i obyčejnou tekutinu.
Projevy
- nepříjemná pálivá až řezavá bolest v krku
- silnější zápach z úst
- zvětšené a oteklé mandle
- nepříjemné a obtížné polykání
Čepy na mandlích mají obecně nepříjemné projevy, které se mohou objevovat v různé intenzitě. Postihují primárně oblast krku, ale mohou zasahovat až na jazyk či ke tvářím. Samotný pocit však není tolik vypovídající, jako přímý pohled do krku. Stačí si vzít lampičku a posvítit si do něj. Pokud uvidíte ošklivé hrudkovité útvary, které jsou narůžovělé, červené, či s bílým povlakem, jde jednoznačně o čepy na mandlích. Průvodním projevem k čepům na mandlích může být teplota.
Možná příčina
Velmi častou příčinou, proč se objevují čepy na mandlích, je angína. Kromě toho se může jednat o znamení, že se objevil zánět mandlí. Existují i chronické čepy na mandlích, které se objevují víceméně pravidelně, nebo dokonce ani nemizí. Dále může být příčinou spála nebo infekční mononukleóza. Na vině může být také silnější plísňová či kvasinková infekce.
Diagnostika
Léčba čepů na mandlích závisí na správné diagnostice. Nejdříve je potřeba odhalit příčinu. Pokud je původce zaléčen, dochází zpravidla k odeznění výskytu čepů na mandlích a tkáň se vrací do normálu. V krku však stále mohou zůstat patrné drobné jizvičky.
Diagnostiku provádí lékař, který odebere výtěr z krku a nosohltanu. Cílem je zjistit, zda je problém bakteriálního, virového, či plísňového původu. Součástí vyšetření bývá také odběr z krve, který určí především hladinu protilátek. Na takové vyšetření vždy zajděte k obvodnímu lékaři. Ten získané odběry pošle do výzkumných laboratoří. Výsledky bývají k dispozici zhruba za dva dny.
Léčba čepů na mandlích
Pokud jde o bakteriální angínu, jsou nasazena antibiotika. Když je problém plísňového původu, předepíše lékař antimykotika. Je-li problém virový, doporučí lékař zpravidla klid a vhodná režimová opatření. V případě, že jde o často se objevující až chronické záněty, může být součástí léčby i odstranění mandlí.
Babské rady
Kromě léků předepsaných lékařem je možné si od čepů na mandlích ulevit některými přírodními způsoby. Snažte se pít teplejší neslazené nápoje. Přijímání tekutin je obecně hodně důležité, protože pomáhá sliznicím správně pracovat. Nejhorší je na bolestivé čepy na mandlích suchý vzduch.
Úlevy dosáhnete také s pomocí pastilek nebo sprejů proti bolesti v krku, které zakoupíte v lékárnách. Prospěšná jsou bylinná kloktadla například ze šalvěje či s příměsí jodové tinktury pro vypláchnutí. Dobrou pomocí je i šťáva ze syrových brambor nebo z vymačkané cibule.
Prevence
Preventivním opatřením je v tomto případě péče o ústní dutinu v podobě pravidelné hygieny. Dále je potřeba vzít v úvahu jednotlivé nemoci, jejichž projevem jsou čepy na mandlích. Na místě je i posilování imunitního systému. Variantou je odstranění krčních mandlí, ovšem mandle mají zároveň svou úlohu v imunitním systému, takže by mělo jít až o jednu z posledních možností.