Příznaky a projevy
Zalehlé ucho poznáte tak, že se váš sluch zhorší a máte pocit, že slyšíte jakoby “vzdáleně”. Spousta pacientů popisuje zalehlé ucho jako stav, kdy v uchu cítí tlak, praskání a bolest. Jak dlouho trvá zalehlé ucho, je velmi individuální. V některých případech odezní samo, jindy musíme pomoci. Řešením v mnoha ohledech mohou být osvědčené babské rady. Pro mnohé je největší nepříjemností hučení v zalehlém uchu.
Možná příčina
Zalehlé ucho doprovází rýmu, může být výsledkem změny tlaku vzduchu i vody a nečištěného, nebo naopak nadmíru čištěného ucha. Příčinu lze hledat též v zánětu středního ucha a proděravění ušního bubínku. Pokud vás ale trápí dlouhodobě zalehlé ucho, obraťte se na svého lékaře, který zajistí příslušná vyšetření. Ve výjimečných případech stojí za zalehlým uchem rakovina nosohltanu. Pocit zalehlého ucha je pak narozdíl od běžných nepříjemností výrazně bolestivější a dlouhodobější.
Léčba
Jste přesvědčeni, že zalehlé ucho máte z cestování letadlem? Cucejte při vzletu a přistání, kdy je změna tlaku nejvíce citelná, bonbon nebo žvýkejte žvýkačku. Zalehlé ucho z vody i letadla může vyřešit pořádné zívnutí.
Je-li zalehlé ucho způsobeno nadměrným hromaděním mazu, vyčistěte si správně uši. Peroxid na zalehlé ucho může pomoci, protože dokáže nečistoty rozpustit. Vyžádejte si v lékárně jednoprocentní roztok, nakapejte jej přímo do ucha a nechte rozpuštěný maz vytéct.
Abyste předešli nepříjemnému a bolestivému zánětu středního ucha, obraťte se se zalehlým uchem při rýmě na specialisty z ORL, kteří mohou nasadit antibiotika.
Jestliže je příčinou zalehlého ucha voda, zkuste poskakovat na jedné noze s hlavou nakloněnou na opačnou stranu. Voda vyteče ven a vy se dočkáte zasloužené úlevy. V mnoha případech se lze zalehlého ucha zbavit dechovým cvičením a zacpáním nosu.
Babské rady
Podle babiček funguje na zalehlé ucho olivový olej. Pár kapek olivového oleje aplikujte do ucha a po asi deseti minutách jej nechte vytéct ven. Zalehnutí by mělo odeznít a zbavíte se i případného mazu z uší.
Mnoho pacientů zkouší teplé obklady na uši. Zkuste si je doma připravit z heřmánku, který povaříte v mléce a odvar postupně přikládejte na i za ucho. U zánětu středního ucha jsou povoleny pouze studené obklady, před jejich použitím se však raději poraďte s lékařem.
Z babských rad ještě můžete vyzkoušet pomoc kameny. Najděte si dva oblázky, přičemž jeden přiložte přímo na zalehlé ucho a druhým kamenem na něj jemně ťukejte. Zalehnutí by se mělo uvolnit.
Při rýmě pak vsaďte na kapky a vhodné spreje, které vám doporučí v lékárně. Při zánětech dýchacích cest a rýmě raději necestujte, může to mít bolestivý dopad nejen v podobě tlaku v uších.
Nezapomínejte samozřejmě na prevenci zánětlivých onemocnění, tedy posílení imunity. Pravidelný pohyb a otužování spolu s dostatečným a ničím nerušeným spánkem a pestrým jídelníčkem je sázkou na jistotu.