Rakovina
Jak předcházet vzniku rakoviny
V tomto článku zjistíte:
Co je buňka?
Naše tělo se skládá z třiceti biliónů buněk. Buňka má průměr 0,02 mm.
Pro představu:
představme si vajíčko naměkko, které má blánu, potom protoplasmu (ta chrání jádro, které je uprostřed) a jádro je nejcennější a nejdůležitější orgán buňky.
Buňka obsahuje bílkoviny, roztok cukru, roztok soli a minerály, které absorbuje, na druhé straně pak vylučuje odpad. Určité buňky této látky absorbují, kdežto jiné odmítají. Jak je to možné?
Každá buňka disponuje svými látkami. Trpí-li buňka nějakým nedostatkem například vitamínů a vyčerpá vše ze svých zásob, buňka onemocní.
Byly zjištěny různé změny v buňkách, z kterých se vyvinuly buňky rakovinové.
Rakovinové buňky žijí jako parazit na úkor druhých a co naruší, to zničí.
Které faktory hrají určitou roli, při vzniku rakoviny?
Známe faktory vzniku:
1. Chyby při životosprávě – nadbytek druhořadých bílkovin nebo živočišné tuky, pokud jsou nenasycené.
2. Chronická zácpa a střevní fermentace způsobená dysmikrobií.
3. Nedostatek kyslíku v prostředí kde pracují nebo se zdržují. Bylo zjištěno, že lidé, kteří pracují venku na čerstvém vzduchu, netrpí rakovinou.
4. Mezi faktory vzniku rakoviny jsou škodlivé plyny a radioaktivita.
5. Karcinogenní jsou chemická barviva, parfémy a prostředky pro konzervaci pokrmů.
6. Léčivá používaná v chemoterapii stejně jako deriváty dehtu.
7. Chemické postřiky a hnojivá na rostliny.
8. Zatvrdliny v těle zpomalují metabolismus a napomáhají vzniku rakoviny (jizvy, bradavice, znaménka, nesmí se dráždit, ale je třeba je sledovat).
9. Závažným karcinogenním faktorem je depresívní stav, starosti, úzkostné stavy, neustále trvající morální tlak, strach, stres.
Všechny faktory mají vliv na vznik rakoviny, a když nemoc nabude vrcholu, buňka se už nedokáže vrátit k původnímu stavu.
Pokud se už objevil někde rakovinový nádor, lze uvažovat jen o operaci, nebezpečí nekončí. Důležité je odstranit nejednu příčinu, která vedla k vzniku nádoru. Je důležité se zaměřit i na prostředí, ve kterém žijeme a jakým způsobem a stylem žijeme.
Je rakovina nakažlivá?
Někdy se setkáváme s případem, že jeden z manželů zemře na rakovinu a druhý za čas podlehne stejné nemoci. Nesvědčí to o možnosti nákazy, ale že jedí stejnou stravu, pracují ve stejných podmínkách, mají stejné duševní trápení a problémy. Důsledkem je souhrn stejných příčin.
Dopřejme si dostatečný odpočinek, protože žijeme v přílišném napětí, jež vede k duševní vyčerpanosti a nerovnováze. Dochází k dráždění buněk a rakovina si najde místo, kde se uhnízdí.
Radost a naděje jsou pro život výborná strava, kdežto starosti, trápení a únava spějí k nemocem.
Skvělá prevence proti rakovině, ale i jako lék .
Lněný olej a tvarohový sýr Cottage, je směs, která pomohla spoustě pacientům.
Studie prokázaly, že vysoká konzumace kyselin omega-3 a lignanů je spojená s výrazně nižším výskytem rakoviny kůže, prsu a tlustého střeva. Také snižují v kloubech hladinu enzymů, které ničí chrupavku a jsou prospěšné při revmatické artritidě.
Přírodní lék, který velmi silně působí v případech nádoru, bujení, zbytnění či patologických změn buněk se jmenuje Devětsil lékařský a Jmelí. Používá se, i když nebyla úspěšná chemoterapie.
Pelyněk se železem dokáží užíváním zničit rakovinové buňky.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zánět mandlí
Dobrý den, roky mě trápí chronický zánět mandlí s čepy. Letos velmi kvalitní stěr z mandlí, Beta he. streptokoky , zaléčeno Penicilinem ,kortikoidy do nosu, po asi měsíci opět pobolívání v krku a vždy mě trochu bolí hlava. Kloktám střídavě Meridol a taky denně užívám Lichořeřišnici v gtt,kloktám x denně Kurkumu s trochou soli ve vlažné vodě. Vzhledem k věku se prý už nedoporučuje odstranění mandlí.
Co bych mohla ještě udělat nebo co vyzkoušet ?
Děkuji.
Hana Hrazdilová
Dobrý den Hanko,
záněty mandlí se nejčastěji vyskytují obvykle v zimě a na jaře, z důvodů větších klimatických změn. Zánět mandlí nevyléčíte tím, že je necháte vytrhnout.
Současně je třeba povzbudit funkci ledvin. Po antibiotikách sice méně odolný streptokok chcípne, ale ten odolnější přece jen v nějakém počtu přežije, a pokud jste současně neléčili prostředí, pak se znovu vykultivuje do plného počtu. Jenže už vzdoruje antibiotikům. Pokud mu pak ty mandle přece jen uštípnete, pak se prostě přestěhuje na kterýkolvek orgán v těle. A máte další problém. Je nutné omezit přísun sacharidů, kterými se ten streptokok nebo zlatý stafylokok a podobní prevíti vyživují.
Je třeba normalizovat funkci jater a slinivky břišní, tím se normalizuje kyselost či zásaditost sliznic a streptokok, či stafylokok nebude mít vhodné prostředí pro svou existenci a sám se z mandlí ztratí.
Játra vyčistí – Kerblík, kořen čekanky, rozmarýn, dobromysl, ostropestřec…..
Slinivku břišní – Kerblík, jetel, šalvěj, svízel sýřišťový…
Na ledviny i močové cesty je skvělá směs – přeslička + svízel + zlatobyl + hluchavka.
Doplňujte Selen a vaše srdce , ledviny, mozek a játra začnou pracovat jako dřív.
Nejlepší a vyzkoušený na zánět mandlí je jablečný ocet.
Doporučila jsem to už spoustu lidem a výsledek je 100% spokojenost.
Vezměte si špejli do uší nebo normální špejli a namotejte na ní vatu. Namočte do jablečného octu a pořádně vytřete mandle. Není to nic příjemného , ale velmi účinné.
Dále doporučuji bylinky – (řepík, tymián, majoránku, diviznu, mateřídoušku, jitrocel, přesličku …)
Přeji vám vše dobré a hodně spokojenosti a radosti.
Darina