Úvod Magazín Články Bez správného střihání se malin nedočkáte

10. srpna 2022 |

Bez správného střihání se malin nedočkáte

Kdy a jak provádět střih malin?

Stříhat se musí opatrně.

Maliníky jsou sice nenáročné, přesto jim péči věnovat musíme.
Mezi nejčastější úskalí pěstování patří řez. Je nutné rozlišovat, jestli se jedná o maliny jednou plodící nebo remontantní.

Původním stanovištěm maliníků byly a jsou části lesů. Mají rádi vlhkou a dobře výživnou půdu. Jsou přitom velmi nenáročné a rychle se rozrůstají. Pro dobrou úrodu, potřebují hodně sluníčka.

Kdy maliník řezat?

Některé maliny plodí na loňských výhonech, jiná odrůda na letošních letorostech. Účelem řezu je podpořit vývin nových letorostů, které dávají základ nové úrodě. Odrůdy malin, které sklízíme v průběhu července, se řežou na podzim. Pozdní odrůdy, které se sklízí v srpnu a začátkem září, seřízneme až na jaře. Ty totiž plodí na výhonech, které vyrostou během sezony. Pěstování remontantních malin je náročnější v tom, že odplozené výhony se musejí vystřihat a nové upevnit na vedení.

Jak provádět řez a střih?

Během vegetace musíme odstranit všechny slabé a přebytečné výhony.
Ponecháme pouze 6 nebo 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlepší je to udělat po opadaní listí na podzim. Odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země (jsou to ty, které v létě plodily). U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce. Jednoleté výhony jinak není třeba zkracovat vůbec, stačí je probrat, aby nebyly příliš husté. U nových sazenic radikálně výhony nezkracujeme! Novou sazenici po výsadbě zkraťte kousek nad zemí do jednotné výšky. Po výsadbě pravidelně zalévejte, aby sazenice dobře zakořenily.

Péče o maliníky

Pokud chceme mít maliny největší a nejsladší, je nutné na podzim je pohnojit a překypřit půdu. Tím jim dodáme sílu a hojně rodí. Hnojit můžeme chlévským hnojem, ten se navrství na podzim mezi řádky a pak se zakopává. Pokud nemáte hnůj musíte hnojit umělým hnojivem. Při podzimním okopávání všechny bočné výhony odstraňte.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Dobrý den, potřebovala bych poradit cystou na játře, mám geneticky, ale za poslední rok se mi zvětšila. Často to tak zvláštně tlačí.
Pak mám žlučníkové kameny, chtěla bych zkusit přírodní cestu…
Děkuji

Dobrý den Jani,

cysty velmi často souvisí s celkově sníženou imunitou organismu, alergiemi a chronickými záněty v těle nebo častými kandidózami. Můžu doporučit – Slzovku (tahá z těla, co se zapoudřilo) cysty na vaječníkoch, na játrech, ledvinách i v prsu.

Dobrých výsledků při léčbě dosahuje kombinace tinktury svízele syřišťového a jeřábu ptačího. Léčba trvá několik měsíců, proto je třeba trpělivosti a vytrvalosti.

Lidi, kteří mají potíže se žlučníkem se obvykle budí v dobu mezi             23.00 – 1. 00 hodinou.

Na žlučníkové kameny doporučím – čaj z kořene Čekanky, sirup šípkový, který je proti tvorbě kamenů. Dále žlučnikové kameny rozpuští- šťáva  ČERNÉ ŘEPY ( pozor v malém množství 10 kapek 3 x denně).

Ještě můžu doporučit – malé žlučníkové kameny a bahno rozpustíte Rabanonem, stačí využít jedno celé balení a můžete po měsíci kůru zopakovat. Větší kameny… pít měsíc 100% jablečný džus, ten kameny zmenšuje a zaobluje. Musíte ale 2 litry denně. Poslední týden přidat každé ráno na lačno lžičku olivového oleje.

Na nedostatečnou činnost žlučníku popíjejte čaj  – květ černého bezu, kopřivové semená, řebříček obecný….

Jani, věřím, že některé doporučení vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší nebo dokonce zmizí.

Přeji hodně trpělivosti a věřte, že budete opět plná života a energie.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800