Úvod Magazín Články Bez správného střihání se malin nedočkáte

2. dubna 2022 |

Bez správného střihání se malin nedočkáte

Kdy a jak provádět střih malin?

Stříhat se musí opatrně.

Maliníky jsou sice nenáročné, přesto jim péči věnovat musíme.
Mezi nejčastější úskalí pěstování patří řez. Je nutné rozlišovat, jestli se jedná o maliny jednou plodící nebo remontantní.

Původním stanovištěm maliníků byly a jsou části lesů. Mají rádi vlhkou a dobře výživnou půdu. Jsou přitom velmi nenáročné a rychle se rozrůstají. Pro dobrou úrodu, potřebují hodně sluníčka.

Kdy maliník řezat?

Některé maliny plodí na loňských výhonech, jiná odrůda na letošních letorostech. Účelem řezu je podpořit vývin nových letorostů, které dávají základ nové úrodě. Odrůdy malin, které sklízíme v průběhu července, se řežou na podzim. Pozdní odrůdy, které se sklízí v srpnu a začátkem září, seřízneme až na jaře. Ty totiž plodí na výhonech, které vyrostou během sezony. Pěstování remontantních malin je náročnější v tom, že odplozené výhony se musejí vystřihat a nové upevnit na vedení.

Jak provádět řez a střih?

Během vegetace musíme odstranit všechny slabé a přebytečné výhony.
Ponecháme pouze 6 nebo 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlepší je to udělat po opadaní listí na podzim. Odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země (jsou to ty, které v létě plodily). U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce. Jednoleté výhony jinak není třeba zkracovat vůbec, stačí je probrat, aby nebyly příliš husté. U nových sazenic radikálně výhony nezkracujeme! Novou sazenici po výsadbě zkraťte kousek nad zemí do jednotné výšky. Po výsadbě pravidelně zalévejte, aby sazenice dobře zakořenily.

Péče o maliníky

Pokud chceme mít maliny největší a nejsladší, je nutné na podzim je pohnojit a překypřit půdu. Tím jim dodáme sílu a hojně rodí. Hnojit můžeme chlévským hnojem, ten se navrství na podzim mezi řádky a pak se zakopává. Pokud nemáte hnůj musíte hnojit umělým hnojivem. Při podzimním okopávání všechny bočné výhony odstraňte.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Dobrý den, prosím o doporučení bylin na dvě diagnózy. Letitá paradentoza, cca od 30 let, kdy jsem trpěla velice silnými záněty dásní. Záněty ustoupily, nicméně poškození kosti poměrně značně. Udržují stále v jakžtakž přijatelném stavu. Tudíž hledám něco na podporu, abych alespoň tento stav udržela. Další problém je vyšší cholesterol - 6,5. Lékař navrhuje statiny-léky. Toto odmítám ohledně silných vedlejších účinků na organismus.
Děkuji a přeji pěkný den z Jižních Čech.
Jutka

Dobrý den Jitko,

paradentóza je zánět parodontu, tedy onemocnění týkající se vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Při paradentóze dochází zánětu parodontu a léčba je složitější. Škodlivé bakterie postupně vzrůstají do těchto prostor, infekce se začne rozšiřovat a poškozuje čelistní kost a struktury kolem zubů.

Při čištění zubů dochází k drobnému či zarudnutí dásní, aniž byste vyvinuli nějakou přehnanou silu. Vznik paradentózy souvisí s nedostatečnou zubní hygienou. Při nedostatečné zubní hygieně se v ústech postupně začne tvořit větší množství zubního plaku a zubního kamene, co způsobuje vysokou hladinu bakterii v ústech.

Jeden z nejstarších léků je – kyselina salicylová z Vrbové kůry nebo z Tužebníku jilmového.  Táto látka stimuluje kmenové buňky zubů, aby začaly obnovovat zubovinu po útoku bakterií. Právě kyselina salicylová dokáže hojit.

Doporučuji ješte žvýkat lístky meduňky, kopr, lékořice. Dále si dejte do oleje hřebíček, šalvěj a celou skořici, nechte to aspoň 2 týdny v oleji a tímto olejem si pak 3 x denně masírujte dásně. Připravte si odvar z přesličky, řebříček, heřmánek a mochny nátržník a po vyčitění zubů vyplachujte.

Cholesterol – ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky.

Doporučuji :

celer, zelený čaj, rozrazil – snižuje cholesterol

červený rybíz a aronie – zamezuje ukládaní cholesterolu.

extrakt z rozrazilu lékařského, artyčok, čekanka, pupalkový olej.

Jitko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší. Chce to hlavně trpělivost. Přeji vám vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800