Bez správného střihání se malin nedočkáte
Kdy a jak provádět střih malin?
V tomto článku zjistíte:
Stříhat se musí opatrně.
Maliníky jsou sice nenáročné, přesto jim péči věnovat musíme.
Mezi nejčastější úskalí pěstování patří řez. Je nutné rozlišovat, jestli se jedná o maliny jednou plodící nebo remontantní.
Původním stanovištěm maliníků byly a jsou části lesů. Mají rádi vlhkou a dobře výživnou půdu. Jsou přitom velmi nenáročné a rychle se rozrůstají. Pro dobrou úrodu, potřebují hodně sluníčka.
Kdy maliník řezat?
Některé maliny plodí na loňských výhonech, jiná odrůda na letošních letorostech. Účelem řezu je podpořit vývin nových letorostů, které dávají základ nové úrodě. Odrůdy malin, které sklízíme v průběhu července, se řežou na podzim. Pozdní odrůdy, které se sklízí v srpnu a začátkem září, seřízneme až na jaře. Ty totiž plodí na výhonech, které vyrostou během sezony. Pěstování remontantních malin je náročnější v tom, že odplozené výhony se musejí vystřihat a nové upevnit na vedení.
Jak provádět řez a střih?
Během vegetace musíme odstranit všechny slabé a přebytečné výhony.
Ponecháme pouze 6 nebo 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlepší je to udělat po opadaní listí na podzim. Odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země (jsou to ty, které v létě plodily). U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce. Jednoleté výhony jinak není třeba zkracovat vůbec, stačí je probrat, aby nebyly příliš husté. U nových sazenic radikálně výhony nezkracujeme! Novou sazenici po výsadbě zkraťte kousek nad zemí do jednotné výšky. Po výsadbě pravidelně zalévejte, aby sazenice dobře zakořenily.
Péče o maliníky
Pokud chceme mít maliny největší a nejsladší, je nutné na podzim je pohnojit a překypřit půdu. Tím jim dodáme sílu a hojně rodí. Hnojit můžeme chlévským hnojem, ten se navrství na podzim mezi řádky a pak se zakopává. Pokud nemáte hnůj musíte hnojit umělým hnojivem. Při podzimním okopávání všechny bočné výhony odstraňte.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Dobrý den, prosím o radu,jaké bylinky by pomohly vyléčit divertikly na střevě.
Užívám pouze simethicon 80mg -pomáhá mi při trávení proti nadýmání.
Hodně mě to trápí a je to nepříjemné.
Přikládám lékařskou zprávu.
Děkuji moc
Hezký den
Jana
Dobrý den Jani,
divertikl je výchlipka stěny trávicí trubice, která se nachází nejčastěji na oslabeném úseku v tlustém střevě, hlavně na esovité kličce a sestupném tračníku. Je to onemocnění střeva, při kterém dochází zanícení výchlipek. Vyskytují se poměrně často, lidi nad 50 let postihuje až 60% populace.
Situaci zhoršuje nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek příjmu ovoce a zeleniny, špatné stravovací návyky, málo pohybu, málo tekutin….. čím vzniká tuhost stolice, která se neposouvá a tím vzniká tlak v trávicím traktu. Poškozuje stěny střeva a dochází k přemnožení bakterií.
Důležité je dodržovat pitný režim, nepřejídat se a docílit pravidelné vyprazdňování.
Rozmarýn – výrazně zlepšuje prokrvení trávicího traktu, navíc zvyšuje tvorbu žluči a trávicích enzymů. Takže je vhodný při zažívacích potížích
Můžu doporučit – Ostropestřec, Lnice, Psyllium, Kurkumu, olej Rakytníku, nať petržele, Saturejku, Koriandr, Řebříček, Libeček, kořen Čekanky a Pampelišky…..
Simethicon, který užíváte je v pořádku, nemá žádné nežádoucí účinky pro organismus.
Přeji vše dobré a hodně trpělivosti.
Darina