Úvod Magazín Články Bolest ramene

15. listopadu 2021 |

Bolest ramene

Ramenní pletenec je složen z několika kloubů, z nichž samotný ramenní kloub je nejpohyblivější a je zároveň nejpohyblivějším kloubem v těle, což zajišťuje horní končetině pohyblivost v mnoha směrech. Konstrukce ramene také umožňuje vyvinout dostatečnou sílu, abychom mohli dělat náročné fyzické aktivity.

Ramenní kloub se skládá z kloubní jamky a hlavice a je uložen mezi lopatkou a kostí pažní.

Stabilitu ramene zajišťuje kloubní pouzdro zesílené vazy a malá skupina svalů v okolí, která je známá jako rotátorová manžeta.

Časté příčiny bolesti ramene: 

  • špatné držení těla ve stoji a sedu – předsunutá ramena a hlava, kulatá záda
  • sportovní nebo jiné úrazy, náraz, pád na rameno
  • přetížení ramene při práci se zvednutýma rukama, při sportu a švihových pohybech – golf, plavání, volejbal, tenis, stříhání stromů, věšení záclon, mytí oken…
  • špatná poloha a přeležení ramene při spánku
  • práce v nevhodných pozicích, ve stísněném prostoru, které nutí zaujmout nevhodné polohy paží a ramen – instalatéři, montéři, zedníci apod.
  • kombinace výše uvedených faktorů
  • např. drobný úraz – náraz ramenem do dveří

Souvislost s krční páteří

Rameno má blízký vztah ke krční páteři, bolest a omezení rozsahu pohybu v rameni někdy vychází z problému v krční páteři. Z tohoto důvodu je důležité u všech problémů v rameni vyloučit bolestivý zdroj z krční páteře. V některých případech může jít o kombinaci postižení obou oblastí – krční páteře i ramene.

Jak to odlišíme ? 

Důležité jsou dva ukazatele : místo bolesti, chování bolesti

Místo bolesti:

  • příčina v rameni – bolest bývá pociťována obvykle na přední nebo zevní straně ramene a spíše v horní třetině paže, může vyzařovat dolů k lokti, někdy jde tupá bolest až do předloktí a zápěstí
  • příčina v krční páteři – bolest je pacienty lokalizována výše do oblasti mezi krční páteří a ramenem nebo v oblasti lopatky, může se ale také šířit přes rameno do paže, předloktí, ruky a až do prstů. Také projevy mravenčení, jehliček, brnění nebo změněné citlivosti v ruce patří spíše k příznakům obtíží pocházejících z krční páteře.

Chování bolesti:

  • příčina v rameni – bolest je ve většině případů vyvolána pohybem ramene a paže – předpažením, zvednutím paže nad horizontálu, problémy při oblékání kabátu, zapínání podprsenky, česání, čištění zubů apod.
  • příčina v krční páteři – bolest v rameni ovlivněna pozicí nebo pohybem krku a hlavy.
Odlišení, zjištění příčiny a zdroje vašich obtíží jsou hlavní úkoly lékaře ve spolupráci s fyzioterapeutem.

Varovné příznaky onemocnění:

  • Bolest, zejména v přední části a horní části ramene
  • Ztráta pohyblivosti (nemusí k ní dojít, pokud jde jen o zánět šlach)
  • Zvýšená bolest při pohybu ramen (zánět šlach)
  • Procvaknutí v kloubu v horním pohybu (zánět šlach)
  • Postupný nástup příznaků (bursitida)
  • Rameno je více bolestivé, když dochází k extenzi ramene (bursitida)
  • Bolest na dotek (bursitida)

Příčina vzniku onemocnění:

Nejčastější příčiny:

  • úraz na rameno nebo jinou vrchní část těla
  • prudký náraz do ramene
  • dlouhodobé jednostranné přetěžování ramene
  • časté řízení auta s rukou v nesprávné pozici
  • silné zachlazení ramene nebo krční páteře
  • blokace krční páteře
  • blokace lopatky
  • dislokace ramenního kloubu – Nejčastější příčina
  • prudký náraz
  • mozková mrtvice
  • dlouhodobé přetížení ramene
  • časté řízení auta
  • průvan

Jak to začíná a probíhá?

V důsledku výše zmíněných nebo jiných faktorů může rameno začít bolet , postupně se v něm tvoří vápenaté usazeniny nebo srůstat a ramenní kloub se může stát zcela nepohyblivým . Častým jevem je, že u lidí, kteří prodělali toto onemocnění se vyvine tento syndrom i na druhém rameni.

Nástup bolestivosti ramene je různý, záleží na tom, jaká je prvotní příčina problému . Pokud se jedná o úraz, bolest nastupuje téměř okamžitě po úrazu a může být hned velmi silná. Pokud je příčinou narušena statika patřičný kloubů, nesprávná pozice ramenního kloubu nebo blokace krční páteře, bolest nastupuje zpravidla postupně a pomalu nabírat na intenzitě. Při dlouhodobém tření problému může nastat i atrofie svalových skupin ramenního pletence postižené ruky . Toto onemocnění má v lékařské praxi několik fází vývoje, které trvají několik měsíců až let v závislosti na stavu a kondici jedince. Tyto fázi samozřejmě platí pouze u těch jedinců, kteří neřest daný stav efektivním a dlouhodobě účinným způsobem .

V počáteční fázi má bolest rameni tendenci postupně sílí. Je snížena pohyblivost, ale ztuhnutí svalstva rameni nemusí být ještě příliš patrné.

V akutní fázi se vytvářejí srůsty a dochází ke snížení elasticity kloubního pouzdra. Následkem je snížena pohyblivost a přetrvávajícího bolest.

V další fázi akutní tlak mírně ustupuje, avšak bolest je stále přítomen při pohybu. Kloubní pouzdro je ztuhlé, pohyblivost rameni je značně snížen. V této fázi se může vyskytnout svalová atrofie jako následek nedostatečného užívání horní končetiny a odpojení jednotlivých svalů z činnosti.

Závěrečná, chronická fázi je často charakteristická postupným uvolňováním ztracené pohyblivosti a bolesti. Evidentní je změna mechaniky a používání celé horní končetiny. Fázi trvá od 7 do 24 měsíců . I v tomto případě a po velmi dlouhé době může být bolest poměrně silné a omezení pohybu velmi výrazné.

Je velmi vhodné udržovat svůj zdravotní stav ve velmi dobré kondici na všech úrovních života. Zdravý životní styl, pravidelné cvičení a strečink, do značné míry snižuje riziko chronických bolestí a následného utrpení.

Pokud se dostanete do situace popsané výše, je třeba vyhledat odbornou pomoc . Při úrazu samozřejmě pomoc lékaře, který na základě vyšetření zhodnotí daný stav a nasadí patřičný léčba nebe doporučí operaci. V případech masivních vykloubení ramene, může být indikována manipulace a napravení rameni lékaři pod celkovou anestezií. Pokud se jedná o dlouhodobý chronický stav nebo lehčí bolestivý stav, je vhodné vyhledat pomoc chiropraktika, který má zkušenosti s Léčba zmrzli rameni.
Pomoci si můžete do určité míry i sami a to hlavně znehybnění rameni ortézou až do doby odborného ošetření. Tento konzervativní přístup je důležitý, zvláště při velmi akutních a bolestivých případech .

Léčba:

Následuje vyšetření oblasti ramene pohledem, pohmatem – vyšetření kloubů, svalů, blokád, reflexních změn na kůži a ve svalech, vyšetření pohyblivosti.

Nejčastější diagnózy a syndromy v oblasti ramene

  • impingement syndrom –  je typicky bolestivé upažení a to nejčastěji v rozsahu 60–120°. Je to proto, že v tomto rozmezí pohybů je v oblasti ramenního kloubu poměrně těsno a dochází-li k jakémukoliv zduření, objeví se při upažování taková bolest, že jej často vůbec nelze provést. Potíže narůstají postupně, síla v rameni se snižuje, časem se bolest objevuje i v klidu. Typicky rameno bolí v noci, zvláště při jeho zalehnutí.
  • natržení či přetržení rotátorové manžety – poranění rotátorové manžety dochází často u sportovců ve středním a starším věku. Rotátorová manžeta má zde již degenerované změny a tak při prudkém švihovém pohybu nevydrží a trhá se. Při přetěžování svalů v oblasti ramene dochází k tvorbě drobných poranění, která jsou doprovázena zánětem. Jestliže nedojde k přerušení zátěže a tyto tkáně jsou opakovaně namáhány, šlachy zprvu otékají, postupně ale dochází k jejich ztenčování a mohou prasknout. Při chronickém zánětu šlach také dochází k ukládání vápenatých solí a „kostnatění“ šlachy, všechny tyto degenerativní změny vedou k snížení kvality postižené šlachy. Tato postižená šlacha je postupně oslabována a je náchylná k poranění. Kombinace přetěžování ramene a věku, tedy degenerace je ideální pro poranění ramene. Usazování vápenatých solí do šlach, většinou je to reakce na dlouhodobé přetěžování ramene
  • bursitida – zánět a otok ramenního tíhového váčku, často spojeno s impingement syndromem. Kolem svalů se v blízkosti kloubů nacházejí tzv. burzy – tíhové váčky vyplněné tekutinou. Jsou zde proto, aby zmírnily tření v místech vystavených značným pohybům, což bezpochyby ramenní kloub je. Bursitida může vyvinout v důsledku přímého úderu, dlouhodobého tření v kloubu, nebo infekcí. Ve středním věku a dlouhodobém sportování často vznikají vápenité usazeniny, které dráždí kloub a vzniká bolest.
  • zánět dlouhé hlavy m.biceps brachii ( dvojhlavý sval pažní ) – vzniká přetížením např. u povolání číšník, dělník apod.
  • artróza – artróza ramenního kloubu začíná nenápadně. V 99% případů signalizuje začínající artrózu opakující se bolest ramena. Nemoc postihuje ve velkém měřítku především sportovce a pracující, kteří rameno přetěžují. Stejně často je však objevuje u zapřísahlých nesportovců, lidí se sedavým zaměstnáním, řidičů, počítačových  fanoušků a těch co ignorují problémy na těle. Artróza v rameni je opotřebovaná kostní tkáň, která se tře o šlachy, nervy, nebo jiné kosti. Tak vzniká bolest. Je možné mít atritídu pro mnoho let bez příznaků, ale když toto objeví, poznáte to, protože přijdou bolesti a začnete mít omezený rozsah pohybu v rameni. Samotná bolest bývá tedy provázena sníženým rozsahem pohybu, tedy zamrzlým ramenem.
  • zmrzlé rameno ( frozen shouder ) – svraštění kloubního pouzdra, častěji postihuje ženy v souvislosti s menopauzou a hormonálními změnami nebo se může rozvinout po úraze, při onemocnění štítné žlázy nebo cukrovce. Stav, kdy hybnost v rameni je ve všech směrech značně ztuhlá, omezená a pracná.

Vyšetření rentgenu nebo ultrazvuku

Zjistit, v čem je tzv. zakopaný pes a určit přesný původ bolestí ramene, je někdy opravdu složité.

Jak se vyhnout bolesti ramene?

Jako obvykle vychází z vyhýbání se rizikových faktorů. Často se rameno zbytečně přetěžuje, nevhodně zatěžuje, je prováděn nevhodný pohyb, nedbá se na dostatečnou regeneraci. Chyby v tréninku či běžné denní činnosti jako je jízda autem či psaní na počítači. Omezte trvalé přetěžování paže nošením a zvedáním těžkých břemen. Zpevněte vaši páteř a  napravte vaše držení těla.

Silná bolest, kvůli které neusnete a neschopnost zvednout ruku – to jsou signály, že máte zamrzlé rameno.

Zamrzly rameno je název používaný při silné bolesti ramenního kloubu , často spojené se ztráty hybnosti rameni. Ostrá bolest, kvůli které se budíte nebo nemůžete usnout, která vám nedovoluje vykonávat běžné denní činnosti a ztráta schopnosti zvednout ruku – to jsou signály, že máte diagnózu zvanou „zamrzly rameno“. I sebemenší pohyb ruky člověku způsobí velké problémy a klasická léčba je často dlouhodobá a mnohdy málo úspěšná.

Cviky na rameno:

  • DŮLEŽITÉ: cvičte velmi pomalu
  • při zvedání rukou se nadechujete, při jejich skládání dolů vydechujete
  • pokud mačkáte míč, při stisknutí vydechujete
  • vleže zvedáte ruku v lokti a dotýkáte se podložky nahoru i dolů
  • vleže natáhněte ruku před sebe (nadechněte se) a otáčejte v rameni, jako kdybyste šroubovali žárovku, i do opačné strany. Nejdříve s jednou, pak s druhou rukou.

Cviky s holí:

  • vleže držte v obou rukou hůl a pomalu vzpažte a připažte
  • hůl držte v jedné ruce před sebou a otáčejte ji v zápěstí, pak ruce vyměňte

Cviky s míčem (můžete použít i polštář):

  • předpažte ruce a mačkejte míč dlaněmi (musí být mírně vyfouknutý)
  • pokrčte ruce v loktech a opět stiskněte míč dlaněmi
  • natáhněte ruce směrem dolů a tiskněte míč dlaněmi
  • použijte dva míče, ruce položte na podložku vedle těla, pod oběma dlaněmi mějte jeden míč. Tiskněte svrchu míče dlaní na podložku.
  • chyťte míč do ruky a dělejte co největší oblouk, nejdříve desetkrát doleva, pak desetkrát doprava

Co kromě cvičení na zamrzlé rameno pomáhá?

Kromě cvičení mohou vašemu ramenu ulevit studené obklady. Zkusit můžete ledový obklad, který na 10 minut přiložíte na kloub. Dobré jsou i mentolové masti, které bolest utlumí, či různé gely s podobným účinkem. Zlepšit stav může i magnetoterapie, elektroléčba, či terapeutický laser. Operace je až poslední možností a je třeba si uvědomit, že vaše problémy nevyřeší okamžitě – následuje totiž po ní zdlouhavá a také poměrně bolestivá rehabilitace.

Co by jsme měli vědět?

Ženy by měly vědět, že symptomem každého infarktu je bolest levého ramene. Mějte se na pozoru před intenzivní bolestí i v čelistech. Nikdy nemusíte mít bolest v hrudníku při infarktu. Nauzea (zvedání žaludku) a intenzivní pocení jsou také příznaky. 60% lidí, kteří měli infarkt ve spánku, se neprobudili. Bolest v čelisti vás může probudit do kritické zdravotní situace. Buďme opatrní a mějme se na pozoru. Čím víc toho víme, tím větší šanci máme na přežití.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800