Úvod Magazín Články Co kam zasadit na zahradě ?

2. února 2023 |

Co zasadit na záhony pod rajčata?

Je čas na sázení a tak všechna zelenina, okurky, rajčata anebo papriky, míří postupně na záhony. A hodně pěstitelů se ptá, jestli je možné pěstovat na jednom místě spolu s rajčaty také jiné rostliny.

Říká se, že pěstování další zeleniny, nebo i květin, spolu s rajčaty může napomoci nejen úrodě, která bude bohatší, ale také odehnat škůdce v podobě savého a žravého hmyzu.

Způsob pěstování dvou druhů rostlin pohromadě na jednom stanovišti se nazývá doprovodná výsadba. Je to technika vcelku stará. Lidstvo ji zná již několik set let a její pozitiva využíváme dodneška.

Rostliny na jednom stanovišti se vzájemně ovlivňují, což může být jak ku prospěchu věci, tak i ke škodě. V případě rajčat je třeba vědět, se kterými rostlinami se snáší a které jim naopak škodí. Není to však jen otázka příjmu živin či zálivkové vody, některé rostliny, i když chutné a jedlé, uvolňují do půdy látky, které rajčatům škodí. Anebo jenom brzdí jejich růst.

S jakými rostlinami je možné rajčata kombinovat?

Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky. Tady ale pozor, musíte je vést směrem vzhůru jinými cestami než rajčata, popř. jen nechat plazit po zemi.

Se kterými rostlinami se rajčata nesnášejí?

K rajčatům nelze dát brambory, tykve, dýně, zelí, kukuřici a z bylinek třeba fenykl. Rajčata vám neporostou pořádně ani tehdy, pokud ve vzdálenosti několika metrů od záhonu s nimi bude ořešák. Ten totiž vylučuje do půdy svými kořeny látky, které negativně růst rajčat ovlivňují. A věřte, že kořeny tohoto mohutného stromu se v zemi rozprostírají na značné ploše.

Rajčata a listová zelenina nebo bylinky

Špenát k rajčatům nevysazujeme, protože by jim odebíral zbytečně moc velké množství živin, je na ně totiž náročný. Přisadit ale můžeme jakýkoliv salát, který brání vysychání půdy. To proto, že rozrůstající se hlávky povrch záhonu zastiňují. Podobně se chovají i běžné druhy bylin. Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou. Podobně pracujeme i s bazalkou, která může díky své pronikavé vůni bránit myším a hryzcům, aby poškozovaly kořeny vysázených rajčat.

Rajčata a ředkvičky, cibule, mrkev či fazole

Ředkvičky vysazujeme pod rajčata proto, že rychle rostou, často je okopáváme, čímž ničíme plevele a rajčata jim dělají potřebný stín. Cibule v růstu rajčatům nevadí, protože má jiné nároky na skladbu živin. A navíc jim může být prospěšná, rajčata do jisté míry chrání před plísní a odpuzuje jejich nejčastější škůdce – molice a svilušky. Kořenová zelenina s rajčaty o živiny soupeřit nebude, takže i ona je vhodnou plodinou spodního patra. Fazole bychom měli vysadit raději keříčkové, protože klasické popínavé budou po rajčatech šplhat. A to dobře není, jejich velké listy by stínily při dozrávání plodů.

 

Rajčata a afrikány

Kromě mnoha druhů zeleniny můžeme na rajčatovém záhonů pěstovat také květiny. Hodně oblíbené jsou afrikány, ale raději nižší nebo středně vysoké. Ty vysoké by mohly konkurovat spodním patrům rajčat, ta by pak hůře dozrávala. Navíc je pravdou, že afrikány odpuzují mšice a molice.

Na rajčatových záhonech se dá s trochou opatrnosti pěstovat v podstatě cokoliv, musí to být ale rostliny nižšího, max. středního, patra. Čas od času jsou k vidění i pokusy s růžemi, v tomto případě je to ale spíše vysazení rajčat do růžového záhonu. Kolem rajčat je na jejich stanovišti místa kolem docela dost, bylo by proto škoda ho nevyužít. Vyzkoušejte doprovodnou výsadbu spodního patra, možná budete překvapeni, jak se produkce zeleniny z daného záhonu najednou znásobí. A dá se říci, že při skoro stejném množství práce…

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Revmatoidní artritida

Silvia

Dobrý deň. Pred pár rokmi som dostala silný zápal mandlí - angínu. Nepreliečili ma penicilínom ale iba odhadom nasadili antibiotiká. Po 2 rokoch som začala opúchať/ lýtka a tvár/ a zadýchavala som sa. No lekári nič nenašli. Po roku som dostala silné bolesti klbov. Diagnostikovali mi seropozitívnu reumatoidnú artritídu. Mala som 40 rokov. Napriek liečbe mi nič nezaberalo a bolelo ma neraz aj 40 klbov, horúčky 38.5 stavy keď 2 dni nemôžete chodiť. Bolesť strašná. Nielen kĺbov ale aj koníkov a celých chodidiel. Mala som zapálené všetky kosti na chodidlách. Nikto z lekárov si nevšimol ASLO cez 800. Preliečili ma Pendeponom / injekcne penicilín / asi rok. Kleslo na 200 a zase po 6 mesiacoch ide hore. Môj odhad je, že za všetkým sa skrýva práve streptokok ktorý mi v tele koluje asi 6 rokov . Napriek biologickej liečbe ma bolia klby stále. Lekári nechápu prečo nezaberá. Keď je streptokok premnožený vraj sa ukladá do klbov. To viem od bylinkárov. Zároveň dostávam kŕče do svalstva, hlavne dolných končatín . Poraďte prosím ako ho dostať z tela keď už je v kĺboch. Ďakujem veľmi pekne. Už som zúfala.

Dobrý den Silvie,

je dobře, že jste se nedala očkovat. Většinou  klienti, kteří mi píšou , že mají šílené bolesti kloubů a svalstva, jim bolesti začali právě po očkování.

Artritida může postihovat osoby všech věkových skupin, může být důsledkem opotřebení, infekce nebo autoimunitního onemocnění. Artritida je zánětlivá nemoc kloubů, při které jsou šílené bolesti, otoky a ztuhlost kloubů, že se nemůžete ani pohnout. Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti, otoky a záněty. Taková léčba pomáhá tlumit bolest, působí proti zánětům a tlumí otoky. Pomůže zlepšit kvalitu života.

Příčina – onemocnění může vzniknout z dříve prodělané infekční choroby. A to vy píšete, že jste prodělala.

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně v oblasti kloubů a poškozuje je. Artritidu kloubů nelze kompletně vyléčit, proto se léčba soustředí na zmírnění bolesti a zánětu a podporu funkce kloubu.

Krátkodobou úlevu a „odpočinek“ pro kloub může přinést ortéza. Suché teplo ve formě obkladů ulevuje od revmatické bolesti kloubů. Naopak chladné obklady zmenšují otok. Dále pomůžou masáže, cvičení, plávání, chůze, protahovací cviky nebo akupunktura. Pravidelné cvičení dokáže zmírnit bolest při artritidě a zlepšuje hybnost kloubů. Zdravá a vyvážená strava je při artritidě důležitá kvůli přísunu všech potřebných živin a udržování správné hmotnosti.

Silvie, pokud si myslíte, že příčinou je streptokok, tak to jsou bakterie, které způsobují zánětlivé onemocnění. Streptokoka můžete zničit kloktaním silného odvaru (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Čerstvý lze nastrouhat přímo do jídla nebo horkého či studeného nápoje. Ovšem pozor na předávkování! Denní příjem čerstvého zázvoru by neměl překročit čtyři gramy. Smícháním mletého zázvoru s kurkumou a sádlem vznikne zahřívací mast na klouby, která tiší chronický zánět. Dále z přírodních antibiotik je čerstvý česnek, který dokáže porazit Streptokoka.

Ještě doporučím bylinky – čaje nebo tinktury:

Lichořeřišnici, tužebník jilmový, pupen ořešáku, kurkumu, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.

Vyzkoušejte vypít, denně na lačno lžičku jablečného octu do 2 dcl čaje a večer před spaním.

Silvie, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zmírní.

Přeji vše dobré .

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800