Úvod Magazín Články Co kam zasadit na zahradě ?

25. května 2023 |

Co zasadit na záhony pod rajčata?

Je čas na sázení a tak všechna zelenina, okurky, rajčata anebo papriky, míří postupně na záhony. A hodně pěstitelů se ptá, jestli je možné pěstovat na jednom místě spolu s rajčaty také jiné rostliny.

Říká se, že pěstování další zeleniny, nebo i květin, spolu s rajčaty může napomoci nejen úrodě, která bude bohatší, ale také odehnat škůdce v podobě savého a žravého hmyzu.

Způsob pěstování dvou druhů rostlin pohromadě na jednom stanovišti se nazývá doprovodná výsadba. Je to technika vcelku stará. Lidstvo ji zná již několik set let a její pozitiva využíváme dodneška.

Rostliny na jednom stanovišti se vzájemně ovlivňují, což může být jak ku prospěchu věci, tak i ke škodě. V případě rajčat je třeba vědět, se kterými rostlinami se snáší a které jim naopak škodí. Není to však jen otázka příjmu živin či zálivkové vody, některé rostliny, i když chutné a jedlé, uvolňují do půdy látky, které rajčatům škodí. Anebo jenom brzdí jejich růst.

S jakými rostlinami je možné rajčata kombinovat?

Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky. Tady ale pozor, musíte je vést směrem vzhůru jinými cestami než rajčata, popř. jen nechat plazit po zemi.

Se kterými rostlinami se rajčata nesnášejí?

K rajčatům nelze dát brambory, tykve, dýně, zelí, kukuřici a z bylinek třeba fenykl. Rajčata vám neporostou pořádně ani tehdy, pokud ve vzdálenosti několika metrů od záhonu s nimi bude ořešák. Ten totiž vylučuje do půdy svými kořeny látky, které negativně růst rajčat ovlivňují. A věřte, že kořeny tohoto mohutného stromu se v zemi rozprostírají na značné ploše.

Rajčata a listová zelenina nebo bylinky

Špenát k rajčatům nevysazujeme, protože by jim odebíral zbytečně moc velké množství živin, je na ně totiž náročný. Přisadit ale můžeme jakýkoliv salát, který brání vysychání půdy. To proto, že rozrůstající se hlávky povrch záhonu zastiňují. Podobně se chovají i běžné druhy bylin. Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou. Podobně pracujeme i s bazalkou, která může díky své pronikavé vůni bránit myším a hryzcům, aby poškozovaly kořeny vysázených rajčat.

Rajčata a ředkvičky, cibule, mrkev či fazole

Ředkvičky vysazujeme pod rajčata proto, že rychle rostou, často je okopáváme, čímž ničíme plevele a rajčata jim dělají potřebný stín. Cibule v růstu rajčatům nevadí, protože má jiné nároky na skladbu živin. A navíc jim může být prospěšná, rajčata do jisté míry chrání před plísní a odpuzuje jejich nejčastější škůdce – molice a svilušky. Kořenová zelenina s rajčaty o živiny soupeřit nebude, takže i ona je vhodnou plodinou spodního patra. Fazole bychom měli vysadit raději keříčkové, protože klasické popínavé budou po rajčatech šplhat. A to dobře není, jejich velké listy by stínily při dozrávání plodů.

 

Rajčata a afrikány

Kromě mnoha druhů zeleniny můžeme na rajčatovém záhonů pěstovat také květiny. Hodně oblíbené jsou afrikány, ale raději nižší nebo středně vysoké. Ty vysoké by mohly konkurovat spodním patrům rajčat, ta by pak hůře dozrávala. Navíc je pravdou, že afrikány odpuzují mšice a molice.

Na rajčatových záhonech se dá s trochou opatrnosti pěstovat v podstatě cokoliv, musí to být ale rostliny nižšího, max. středního, patra. Čas od času jsou k vidění i pokusy s růžemi, v tomto případě je to ale spíše vysazení rajčat do růžového záhonu. Kolem rajčat je na jejich stanovišti místa kolem docela dost, bylo by proto škoda ho nevyužít. Vyzkoušejte doprovodnou výsadbu spodního patra, možná budete překvapeni, jak se produkce zeleniny z daného záhonu najednou znásobí. A dá se říci, že při skoro stejném množství práce…

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Produkt Venira sex booster

Adéla

Dobrý den, lze produkt Venira sex booster užívat při brání antikoncepce ? Děkuji Vám za odpověď.

Zdravím Adélko,

Dle popisu: pro všechny, kteří se právě snaží o miminko. Takže si myslím, že antikoncepci není vhodná.

Přírodní doplněk stravy Sex booster je určený pro ženy. Je vyvinutý tak, aby dokázal podpořit dobré sexuální vztahy, napomáhal k prokrvení, přispěl ke zvýšení vytrvalosti, libida a sexuální touhy.

Maca peruánská navíc podporuje plodnost, tudíž je to skvělá cesta pro všechny, kteří se právě snaží o miminko.

 Jaké jsou hlavní výhody těchto kapslí?

  • podporují tvorbu estrogenu
  • pomáhají udržovat kvalitní sexuální život
  • přispívají ke zvýšení vytrvalosti
  • podporují normální plodnost a reprodukci
  • mají pozitivní vliv na prokrvení
  • pomáhá regulovat hormonální aktivitu

Zdraví Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800