Úvod Magazín Články Ganglionové cysty (shluky nervových buněk)

15. listopadu 2021 |

Ganglionové cysty (shluky nervových buněk)

Ganglionové cysty jsou poměrně často se vyskytujícím zdravotním problémem, který postihuje šlachy a klouby kotníků, zápěstí, prstů a chodidel.

Jde o relativně malé, kulaté, nezhoubné váčky naplněné shlukem nervových buněk a hustou tekutinou. Velikostí se liší od drobných, přes střední až po několik centimetrů velké útvary.

Příčiny, projevy a výskyt ganglionových cyst

Konzistenci mají houbovité až tuhou, což v podstatné míře závisí na jejich velikosti.

Pokud trpíte na ganglionové cysty, zřejmě často v nich pociťujete bolest a nepohodlí doprovázené lechtání, svalovou slabostí nebo sníženou citlivostí.

Přesná příčina jejich vzniku není známa, ale předpokládá se, že vznikají v důsledku podráždění šlach a vazů.

Vyskytují se obvykle u lidí mezi 15. a 40. rokem života. Typické jsou hlavně pro sportovně aktivní ženy, jejichž klouby jsou pod neustálým tlakem. Rizikovým faktorem jsou také poranění kloubů a osteoartritida.

Domácí léčba

Ve většině případů je možné je léčit podomácku, avšak vážnější stavy si mohou vyžadovat i chirurgické odstranění

Připravili jsme pro vás seznam 5 nejefektivnějších domácích léků, které můžete aplikovat na tento druh cyst.

1. Použité sáčky černého čaje

Černý čaj má vlastnosti, které pomáhají s rychlejším hojením ganglionových cyst a zabraňují jejich dalšímu růstu. Kromě toho, černý čaj působí i silně protizánětlivě, snižuje bolest a odstraňuje otoky.

Čajové sáčky použijte následovně:

  1. Připravte si černý čaj tak, že necháte sáčky ve vroucí vodě vyluhovat 5 minut.
  2. Potom sáčky z vody vyjměte a vyždímejte z nich zbytky čaje.
  3. Následně přiložte sáček na postižené místo a nechte jej 10 minut působit.
  4. Proces opakujte několikrát každý den po dobu několika dní za sebou.

Zanedlouho spatříte výsledky, kterými budete mile překvapeni.

2. Aloe Vera

O úžasných léčivých účincích Aloe vera jste již určitě nejednou slyšeli. Proto vůbec nepřekvapuje, že účinkuje i na gangliomy.

Aloe vera má silné protizánětlivé účinky, napomáhá hojivým procesům, snižuje bolesti i otoky.

K léčbě cyst budete potřebovat čerstvé listy z aloe. Vyberte z nich gel, naneste jej přímo na postižená místa a nechte působit 20 minut. Následně si místo omyjte vlažnou vodou.

Celý tento proces opakujte několikrát za den po dobu 4 až 5 dní.

3. Olej z Arniky

Olej z arniky je na ganglionové cysty velmi vhodným lékem. Podporuje cirkulaci krve, zmírňuje záněty, otoky i bolesti.

Postup je následující:

  1. Smíchejte stejné množství oleje z arniky, kokosového a olivového oleje
  2. Olejovou směs aplikujte přímo na cystu.
  3. Ošetřované místo překryjte obvazem nebo náplastí na 30 minut až 1 hodinu.

Celý proces opakujte několikrát za den po dobu 4 až 5 dní.

4. Epsómská sůl ( síran hořečnatý )

Epsómská sůl je dalším vynikajícím prostředkem na gangliónové cysty, které dokáže odstranit již za několik dní.

Podobně jako předešlé látky zmírňuje bolest, tiší zánět a urychluje hojení.

Postupujte následovně:

  1. Rozpusťte 1 až 2 čajové lžičky epsómske soli ve sklenici teplé vody. Dobře zamíchejte.
  2. Namočte do roztoku cystu na 20 až 30 minut.
  3. Léčbu opakujte několikrát za den po dobu 4 až 5 dní.

Všechny uvedené povrchové způsoby léčby cyst jsou velmi efektivní.

Pokud však chcete celý proces ještě více urychlit a zbavit se bolesti a otoku co nejdříve, měli byste také konzumovat protizánětlivé potraviny jako jsou cibule, česnek, kurkuma, kokosový olej, zázvor a omega-3 mastné kyseliny (losos, ořechy, lněná semínka) .

Pokud vyzkoušíte všechno a přesto cysty nezmizí, zůstanou bolestivé nebo se nedej bože zvětší, pak je nezbytné se poradit s lékařem.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Revmatoidní artritida

Silvia

Dobrý deň. Pred pár rokmi som dostala silný zápal mandlí - angínu. Nepreliečili ma penicilínom ale iba odhadom nasadili antibiotiká. Po 2 rokoch som začala opúchať/ lýtka a tvár/ a zadýchavala som sa. No lekári nič nenašli. Po roku som dostala silné bolesti klbov. Diagnostikovali mi seropozitívnu reumatoidnú artritídu. Mala som 40 rokov. Napriek liečbe mi nič nezaberalo a bolelo ma neraz aj 40 klbov, horúčky 38.5 stavy keď 2 dni nemôžete chodiť. Bolesť strašná. Nielen kĺbov ale aj koníkov a celých chodidiel. Mala som zapálené všetky kosti na chodidlách. Nikto z lekárov si nevšimol ASLO cez 800. Preliečili ma Pendeponom / injekcne penicilín / asi rok. Kleslo na 200 a zase po 6 mesiacoch ide hore. Môj odhad je, že za všetkým sa skrýva práve streptokok ktorý mi v tele koluje asi 6 rokov . Napriek biologickej liečbe ma bolia klby stále. Lekári nechápu prečo nezaberá. Keď je streptokok premnožený vraj sa ukladá do klbov. To viem od bylinkárov. Zároveň dostávam kŕče do svalstva, hlavne dolných končatín . Poraďte prosím ako ho dostať z tela keď už je v kĺboch. Ďakujem veľmi pekne. Už som zúfala.

Dobrý den Silvie,

je dobře, že jste se nedala očkovat. Většinou  klienti, kteří mi píšou , že mají šílené bolesti kloubů a svalstva, jim bolesti začali právě po očkování.

Artritida může postihovat osoby všech věkových skupin, může být důsledkem opotřebení, infekce nebo autoimunitního onemocnění. Artritida je zánětlivá nemoc kloubů, při které jsou šílené bolesti, otoky a ztuhlost kloubů, že se nemůžete ani pohnout. Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti, otoky a záněty. Taková léčba pomáhá tlumit bolest, působí proti zánětům a tlumí otoky. Pomůže zlepšit kvalitu života.

Příčina – onemocnění může vzniknout z dříve prodělané infekční choroby. A to vy píšete, že jste prodělala.

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně v oblasti kloubů a poškozuje je. Artritidu kloubů nelze kompletně vyléčit, proto se léčba soustředí na zmírnění bolesti a zánětu a podporu funkce kloubu.

Krátkodobou úlevu a „odpočinek“ pro kloub může přinést ortéza. Suché teplo ve formě obkladů ulevuje od revmatické bolesti kloubů. Naopak chladné obklady zmenšují otok. Dále pomůžou masáže, cvičení, plávání, chůze, protahovací cviky nebo akupunktura. Pravidelné cvičení dokáže zmírnit bolest při artritidě a zlepšuje hybnost kloubů. Zdravá a vyvážená strava je při artritidě důležitá kvůli přísunu všech potřebných živin a udržování správné hmotnosti.

Silvie, pokud si myslíte, že příčinou je streptokok, tak to jsou bakterie, které způsobují zánětlivé onemocnění. Streptokoka můžete zničit kloktaním silného odvaru (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Čerstvý lze nastrouhat přímo do jídla nebo horkého či studeného nápoje. Ovšem pozor na předávkování! Denní příjem čerstvého zázvoru by neměl překročit čtyři gramy. Smícháním mletého zázvoru s kurkumou a sádlem vznikne zahřívací mast na klouby, která tiší chronický zánět. Dále z přírodních antibiotik je čerstvý česnek, který dokáže porazit Streptokoka.

Ještě doporučím bylinky – čaje nebo tinktury:

Lichořeřišnici, tužebník jilmový, pupen ořešáku, kurkumu, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.

Vyzkoušejte vypít, denně na lačno lžičku jablečného octu do 2 dcl čaje a večer před spaním.

Silvie, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zmírní.

Přeji vše dobré .

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800