3. listopadu 2021 |

Fazol obecný (Phaseolus vulgaris)

Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) je rostlina z čeledě bobovitých (Fabaceae).

Osobní popis:

Fazol patří mezi jednoletou, teplomilnou, luskovou zeleninu. Pěstovat lze keříčkové či pnoucí . Květenství fazolu je tvořeno dvou až šestikvětou korunou, jejíž barva je od bílé, fialové, růžové, žluté po červenou. Lusky jsou lehce stravitelné a bohaté na bílkoviny, minerální soli, provitamín A. Lusky snižují hladinu cukrů v krvi, proto by měly být zařazeny do pravidelného jídelníčku diabetiku. Fazolové lusky bez semen obsahují trigonellin, fytosteroly, flavonoidy, cholin a další aminokyseliny a minerální látky jako jsou draslík, kobalt, měď, chrom a nikl.

Účinek:

 • snižování hladiny krevního cukru
 • při revmatismu
 • při dně
 • potrava pro diabetiky

Používaná část:

 • Lusky bez semen
 • Plody fazole – mají dominantní postavení v dietních pokrmech pro diabetiky. (Plody obsahují vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a provitamín A.)

Způsob použití:

potravina – lusky

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Žlučové kameny

Ludmila

Dobrý den, nechci jít na opreci žlučníku. Mám tam kámen o velikosti 13 mm. Léky neužívám. Trpím říháním a nechutenstvím. Děkuji za radu.

Dobrý den Ludmilo,

Žlučové kameny představují onemocnění žlučníkových cest, které vzniká jako důsledek nepoměru mezi koncentrací jednotlivých složek žluči ( cholesterol, žlučové kyseliny, fosfolipidy, bilirubin ).

Hlavní roli při vzniku žlučových kamenů hrají změny ve složení žluči. Žluč se může tak zahustit, že se cholesterol vysráží do krystalů, které jsou základem pro vznik kamenů.

Tyto krystaly  dráždí sliznici žlučníku a způsobují větší náchylnost na infekci. A potom vzniká zánět žlučníku.

Pokud dojde ke žlučníkovému záchvatu, objevuje se prudká kolikovitá bolest v pravém podžebří. Bolest vystřeluje do pravé lopatky a může být doprovázena zvracením.

Byliny na žluč. kameny :

zeměžluč, pelyněk, kopřiva, dobromysl, oman, vachta, jablečník, anýz, pivoňka, pampeliška, bříza, saturejka, řepík, vlaštovičník, máta, měsíček lékařský,  fenykl, růže šípková.

Čekankové čaje pomáhají na funkci žlučníku a jsou proti žlučníkovým kamenům.

Na trávení : andělika, puškvorec, oman, řepík, měsíček lékařský, máta, heřmánek.

Na rozpouštění žluč. kamenů a správnou funkci žlučníku je šťáva z černé ředkve. Užívat tinkturu na lačno pozor v malém množství 20 kapek .

Věřím, že vyzkoušíte některé rady a zbavíte se žluč. kamenů.

Přeji vše dobré a užijte si léto.

Darina

 

Čekankové čaje pomáhají na funkci žlučníku a jsou proti žlučníkovým kamenům.

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Tříselná kýla

Magda

Dobrý den, Darinko,

můj 5lety synek byl diagnostikován s tříselnou kýlou, já se ale celkové anestezii a operaci chci vyhnout, inklinují spíše k přírodě. Mohu poprosit, zdá-li existuje i alternativní možnost jeho léčby?

Moc děkuji.

Magda

Dobrý den Magdi,

tříselná kýla je stav, při kterém dochází k protržení břišní stěny v oblasti třísel.  Hlavní příznaky tříselné kýly je bolest v oblasti třísel, která se začne šířit do stehna nebo břicha. Začne vytvářet tlak na okolní tkáně a nervy, a tím může docházet ke zvracení a nevolnosti. V tom případě je důležité vyhledat lékařskou pomoc, může jít o závažnější komplikace tříselné kýly ( to jste zřejmě už udělala). Zvláště výrazné příznaky můžou být – vyčerpanost,  ztráta energie, únava, problémy s trávením….

Při kýle může vzniknout viditelný otok, kdy tlačí kýla na okolní tkáně nebo jen malý výčnělek pod kůži. Při dotyku může být bolestivý v oblasti třísel.

U každého jednotlivce se příznaky projevují jinak. Může se jednat o pocit tlaku na žaludek nebo střeva, pálení, silné bolesti při fyzické aktivitě….

Léčbu musí posoudit lékař, který určí diagnózu a posoudí, jak předejít komplikacím.  Léčbou malé kýly doporučuji nošení bandáže nebo cvičení, které zpomalí růst kýly. Dobré výsledky má kokoška ( teď všude roste), dělat čaje a kostivalovou mastí natírat místo kýly. Doporučuji pít bylinné čaje na trávení – heřmánek, kontryhel, ostropestřec, dobromysl, meduňka… Léčba bylinkami trvá dlouho, ale někdy přináší skvělé výsledky.

Pokud je kýla velká, lékař vždy doporučí chirurgický zákrok, který je nezbytný.

Magdi, přeji hodně  energie, trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

 •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
 • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
 • zdravé, co nejméně zpracované tuky
 • tučné mořské ryby
 • ořechy
 • koření zázvor, kurkuma
 • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Cholesterol

Oldřich

Vysoký cholesterol triaglycerol. Větší než 5.

Dobrý den Oldřichu,

Příčiny – ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky.

Odpověď vám přeposílám z IKEMU. Je tam vše, popsané, čemu se vyvarovat a jak upravit svůj životní styl, aby se cholesterol upravil.

Základem léčby zvýšeného cholesterolu a triglyceridů je vždy změna životního stylu.

Léčba zvýšeného cholesterolu a triglyceridů je obvykle celoživotní, nelze ji přerušit po dosažení cílových hodnot. Při léčbě je hlavní naučit se s chorobou žít a zavést zdravý životní styl. Zaměřte se hlavně na tato opatření:

 1.  Skončete s kouřenímnekuřáctví je základním opatřením k prevenci srdečně-cévních chorob.
 2.  Zbavte se nadváhyzredukujte váhu, zejména břišní obezitu (riziko zdravotních komplikací se zvyšuje při obvodu pasu u mužů nad 102 cm, u žen nad 88 cm). Snižte energetický příjem potravy a zvyšte energetický výdej. Snižujte hmotnost pozvolna, ideálně 1 kg/měsíc.
 3.  Zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitupravidelně většinu dní po dobu třiceti minut aerobně cvičte. Vhodnými sporty jsou běh, chůze, plavání, jízda na koni, na kole, aerobik, bruslení.
 4.  Vyvarujte se stresu. 
 5.  Změňte stravovací návyky – zaměřte se na obsah a složení potravy (kolik, co a kdy jíte)
  • Jezte přiměřeně, nepřejídejte se.
  • Optimálně jezte 3-5x denně s pravidelnými intervaly mezi jednotlivými jídly. Nevynechávejte hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře). Večeřte nejpozději 2-3 hodiny před spaním.
  • Pijte dostatek tekutin, nejméně dva litry denně (nejvhodnější je pitná voda).
  • Dbejte na pestrou stravu.
  • Tuky nesmí představovat více než 30 % denního energetického příjmu. Živočišné tuky (máslo, sádlo aj.) nahraďte kvalitními rostlinnými a rybími tuky a oleji.
  • Omezte jednoduché cukry (sladkosti aj.)
  • Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vlákninu.
  • Jezte dvě až tři porce ovoce a zeleniny denně a dvě až tři porce mořské ryby týdně.
  • Omezte solení. K dochucování pokrmů používejte bylinky a koření.
  • Dodržujte střídmost v pití alkoholu (nepřekračujte denní množství u mužů 2 dl vína, 0,5 l piva nebo 1 velký panák tvrdého alkoholu, a u žen 1 dl vína, 0,3 l piva nebo 1 malý panák tvrdého alkoholu).
  • Mezi vhodné úpravy potravin patří dušení, vaření, úprava v páře nebo v alobalu, pečení, grilování bez tuku. Vyhýbejte se úpravám s použitím většího množství tuku – smažení, grilování.
  • Hromadění cholesterolu zužuje průměr cév čtyřikrát až pětkrát. Snižuje se kvalita života, zvyšuje se krevní tlak, bolesti hlavy, bolesti kloubu, bolesti zad, slabost, apatie, vyčerpanost. Hmota, která se hromadí v cévách ,, Trombus,, (krevní sraženina) se může kdykoliv uvolnit a zamířit dál do krevního objemu. Trombus ucpe cévu a orgán přestává být zásobován touto cévou. Zablokování mozkové cévy vzniká ,, Ischemická mrtvice,, zablokování srdeční tepny, vzniká ,, Infarkt ,,. Ischemie jater, kolaps plic, hemeroidy – to vše způsobuje blokování cév. Nejvíc vápenatých solí se hromadí v mozkových cévách. Cévy čekají na vyčištění.Byliny ke zprůchodnění cév –  pro snížení cholesterolu rozrazil lékařský, kořen pampelišky, bříza list, bobkový list, kopřiva, olivovník list, srdečník nať, jmelí nať, hlíva ústřičná, Arónie,  čekanka nať, vrbice bílá nať, hloh květ, hloh list.Oleje pro snížení cholesterolu – dýňový olej, olej z vlašských ořechů, olej z pšeničných klíčků, bodlákový olej, lněný olej, konopný olej i sezamový olej.  Snižuje špatný cholesterol a zároveň snižuje vysoký krevní tlak.

   Jako regulátor cholesterolu v krvi je – Černý kmín

   Pepř černý – může snižovat hladinu cholesterolu: Vysoká hladina cholesterolu v krvi je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, která jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Pomáhá – Extrakt z černého pepře a ještě účinnější smíchat s kurkumou.

  • Oldřichu, věřím, pokud dodržíte aspoň některé rady, vaše problémy se vyřeší. Přeji vše dobré a trpělivost. Darina

Bolesti kloubů

Misa

Dobrý den jsem rok po žlučníku Mám nestálé bolest v pupíku a neustále Průjmy.Mezitim jsem prodělala kovid .Můj stav se rapidně zhoršil Krupani ve svalech .V kloubech.Diky tomu sem i díku tomu přišla o čelí spodek zubů.Bolesti neustále a ktomu se přidali psychické A to vše očkování na kovid .a operaci žlučníku nakou radu co na bolesti kloubů

Dobrý den Míšo,

je mi líto vašeho bolestivého stavu.
Ano, můžu potvrdit, že klienti , kteří mi píšou, že jsou po očkovaní na Covid, dopadli stejně jako vy.
Šílené bolesti svalů a kloubů.
Po Covidu jsem jim doporučila :
posilovat imunitní systém – Černý rybíz, eleuterokok (žeň šeň)

Kotvičník…a Homeopatika :

Kalium muniatik 5 kuliček ráno pod jazyk.

Arsemicum Album 5 kuliček ráno pod jazyk.psali mi, že se jim stav zlepšil.

Pokud máte bolesti kloubů, snažte se vyhnout jíst rajčata, brambory a baklažány. Právě ony napomáhají  vylučování soli a škrobovitých sloučenin, které se ukládají  v kloubních vacích. Kurkumin: Tato složka má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit bolest a otoky v kloubech.

Extrakt z kořene zázvoru působí proti bolesti a obsažený gingerol zmírňuje problémy s klouby a svaly.

Bez černý, kostival i kaštany, všechny tyto rostliny mohou ulevit vašim kloubům. O černém bezu už naše babičky říkávaly, že je lékem na 99 nemocí. A jak tedy s jeho pomocí léčit bolesti kloubů? K léčebným účelům se doporučuje pravidelné popíjení čaje z květů černého bezu nebo bezinkového vína.

K velmi známým a oblíbeným bylinám patří jitrocel, díky obsahu kyseliny křemičité, která má velký význam pro zdravý vývoj kostí a výživu chrupavek.

Vitamín D – v těle podporuje metabolismus vápníku. Kromě mořských ryb, které by ve stravě neměly určitě chybět, je třeba konzumovat i zeleninu jako špenát, brokolice, hrášek, zelí, mák a rovněž sezamová a slunečnicová semínka.

Extrakt z plodů šípkové růže působí protizánětlivě, je přirozenou pomocí při zánětu kloubů a udržování správných pohybových funkcí. Ovlivňuje zlepšení práce kloubů, díky čemuž se stávají méně tuhé, pružnější a méně bolestivé.

Kostival lékařský – při kloubních potížích je to doslova nepostradatelný pomocník. Pomůže nejen při zánětech kloubů, ale i při zánětech svalů a šlach.

Míšo, vyzkoušejte některé rady  a věřím, že vaše bolesti se zmírní.

Přeji vše dobré Darina

Revmatoidní artritida

Silvia

Dobrý deň. Pred pár rokmi som dostala silný zápal mandlí - angínu. Nepreliečili ma penicilínom ale iba odhadom nasadili antibiotiká. Po 2 rokoch som začala opúchať/ lýtka a tvár/ a zadýchavala som sa. No lekári nič nenašli. Po roku som dostala silné bolesti klbov. Diagnostikovali mi seropozitívnu reumatoidnú artritídu. Mala som 40 rokov. Napriek liečbe mi nič nezaberalo a bolelo ma neraz aj 40 klbov, horúčky 38.5 stavy keď 2 dni nemôžete chodiť. Bolesť strašná. Nielen kĺbov ale aj koníkov a celých chodidiel. Mala som zapálené všetky kosti na chodidlách. Nikto z lekárov si nevšimol ASLO cez 800. Preliečili ma Pendeponom / injekcne penicilín / asi rok. Kleslo na 200 a zase po 6 mesiacoch ide hore. Môj odhad je, že za všetkým sa skrýva práve streptokok ktorý mi v tele koluje asi 6 rokov . Napriek biologickej liečbe ma bolia klby stále. Lekári nechápu prečo nezaberá. Keď je streptokok premnožený vraj sa ukladá do klbov. To viem od bylinkárov. Zároveň dostávam kŕče do svalstva, hlavne dolných končatín . Poraďte prosím ako ho dostať z tela keď už je v kĺboch. Ďakujem veľmi pekne. Už som zúfala.

Dobrý den Silvie,

je dobře, že jste se nedala očkovat. Většinou  klienti, kteří mi píšou , že mají šílené bolesti kloubů a svalstva, jim bolesti začali právě po očkování.

Artritida může postihovat osoby všech věkových skupin, může být důsledkem opotřebení, infekce nebo autoimunitního onemocnění. Artritida je zánětlivá nemoc kloubů, při které jsou šílené bolesti, otoky a ztuhlost kloubů, že se nemůžete ani pohnout. Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti, otoky a záněty. Taková léčba pomáhá tlumit bolest, působí proti zánětům a tlumí otoky. Pomůže zlepšit kvalitu života.

Příčina – onemocnění může vzniknout z dříve prodělané infekční choroby. A to vy píšete, že jste prodělala.

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně v oblasti kloubů a poškozuje je. Artritidu kloubů nelze kompletně vyléčit, proto se léčba soustředí na zmírnění bolesti a zánětu a podporu funkce kloubu.

Krátkodobou úlevu a „odpočinek“ pro kloub může přinést ortéza. Suché teplo ve formě obkladů ulevuje od revmatické bolesti kloubů. Naopak chladné obklady zmenšují otok. Dále pomůžou masáže, cvičení, plávání, chůze, protahovací cviky nebo akupunktura. Pravidelné cvičení dokáže zmírnit bolest při artritidě a zlepšuje hybnost kloubů. Zdravá a vyvážená strava je při artritidě důležitá kvůli přísunu všech potřebných živin a udržování správné hmotnosti.

Silvie, pokud si myslíte, že příčinou je streptokok, tak to jsou bakterie, které způsobují zánětlivé onemocnění. Streptokoka můžete zničit kloktaním silného odvaru (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Čerstvý lze nastrouhat přímo do jídla nebo horkého či studeného nápoje. Ovšem pozor na předávkování! Denní příjem čerstvého zázvoru by neměl překročit čtyři gramy. Smícháním mletého zázvoru s kurkumou a sádlem vznikne zahřívací mast na klouby, která tiší chronický zánět. Dále z přírodních antibiotik je čerstvý česnek, který dokáže porazit Streptokoka.

Ještě doporučím bylinky – čaje nebo tinktury:

Lichořeřišnici, tužebník jilmový, pupen ořešáku, kurkumu, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.

Vyzkoušejte vypít, denně na lačno lžičku jablečného octu do 2 dcl čaje a večer před spaním.

Silvie, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zmírní.

Přeji vše dobré .

Darina

Bolestivé vřídky na jazyku

Karolina

Dobrý den, jsem momentálně ve 24 týdnu tehotenstvi a poslední 2 tydny trpím na bolestivé vridky na jazyku+ se mi vytvořily veliké mapy na jazyku jaká muže být prosím příčina ?

Dobrý den Karolínko,

je možné , že vřídky se tvoří po nějakých potravinách. Většinou  to může být po vlašských ořechách. Ale musíte to vypozorovat sama, co vám ve stravě nevyhovuje.

Na vřídky doporučím, výplachy úst zředěným jablečným octem. Je možné , že jste překyselená a jablečný ocet kyselost zničí.

Ještě můžu doporučit Hypermangán, jsou to fialové krystalky, které používáme i u malých dětí. Do malého množství vody přidáme par krystalku, voda se zbarví do fialova a roztokem boláky na jazyku natřete vatičkou ( nebo špejle do uší). Pozor, Hypermangán hodně barví, ale je na vřídky hojivý.

Pokud se vám budou mapy tvořit pořád doporučuji navštívit lékaře.

Přeji pěkný den a vše dobré.

Darina

 

Amyloidóza

František

Dobrý den. Prosím o radu.,jake bylinky a tinktury užívat při pokročilé amyloidoze(srdeční selháváni). Pacient užívá léky na ředění krve, na tlak, odvodnění, má kardiostimulátor na arytmii.Z důvodu stáři(83let) a progrese, nechtějí lékaři předepsat léky, které by možná stabilizovaly jeho stav. Léky jsou v klinické praxi využívány teprve od r. 2019.Děkuji za jakoukoliv radu a pomoc.

Dobrý den Františku,

Amyloidóza patří mezi vzácné nenádorové onemocnění, které je charakteristické ukládáním amyloidu (bílkoviny v abnormální formě) do mezibuněčného
prostoru a do okolí cév různých orgánů (srdce, ledviny, aj.). Protože tyto
abnormální bílkoviny může tělo jen velmi pomalu odbourávat, může amyloid
v postižených tkáních a orgánech tvořit ložiska a narušovat tak jejich strukturu
a funkci.  Dlouhodobým ukládáním amyloidu vznikají v orgánech nebo tkáních ložiska, které mohou vést k poruše jejich funkce a dokonce i jejich nenávratnému poškození životně důležitých orgánů.  Proto je důležité u stanovení diagnózy s pokusem zastavit nebo alespoň zpomalit progresi onemocnění.  Orgány nejčastěji postižené jsou srdce, ledviny, játra, nervy a cévy.

Františku, je mi líto, ale při tak závažném onemocnění a užívání tolik léku, si nedovolím doporučovat konkrétní bylinky. Užívání se musí domlouvat s ošetřujícím lékařem, který zváží, jestli jsou bylinky vůbec při této nemoci možné. Je důležité dodržovat zdravý životní styl – správně a zdravě jíst, pohyb na čerstvém vzduchu a mít dostatek potřebného odpočinku.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Užívání Warfarinu

Františka

Dobrý den,manžel užívá walfarin,leky na srdce a ledviny ,rtrpi řídkou stolicí,jsou nějake bylinky které by mohl pít? děkuji

Dobrý den paní Benešová,

význam tohoto léku je stále velmi velký. Warfarin se podává, když potřebujeme snížit krevní srážlivost. Zabraňuje tvorbě krevním sraženinám, které by mohli vletět tepnami do mozku a způsobit mozkovou mrtvici. Podává se i u poruch rytmu srdce.

 Warfarin působí proti vitaminu K a stejně tak vitamin K působí proti Warfarinu. Pokud pacient užívající Warfarin přijímá velké množství vitaminu K v potravě, může to vést ke snížení účinků Warfarinu.

Obecně se dá říct, že účinky Warfarinu mohou být ovlivněny stravou, některými léky, potravinovými doplňky nebo léčivými bylinami.

Proto je důležité sledovat co dotyčný jí. Například, velké množství  vitaminu K je v brokolici, tuřínu, zelí, špenátu, květáku, kapustě a listové zelenině. Zcela vyloučit játra a potraviny z nich vyrobené…

Paní Benešová , rada bych vám nějaké bylinky doporučila, ale při užívání Warfarinu to nejde. Bylinky by měly být užívány pouze po předchozí konzultaci s lékařem. Na každého působí bylinka jinak a nerada bych udělala chybu.

Přeji vše dobré a hodně trpělivosti.

Darina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už bohužel několik let strašné problémy s častým chozením na záchod, cítím neustále nutkání na WC a tlak v podbřišku, několik let jsem chodila na urologii,kde mi z různých vyšetření v podstatě nic nezjistili,ale ve stěrech z močové trubice jsem měla opakovaně masivního streptokoka, či stafylokoka nebo e-coli,z urodynamiky mi doktor řekl, že mám hypotonický močový měchýř, že bakterie to časté nucení nezpůsobují, nevěřím tomu,brala jsem i Bachovo kapky na míru, bezúspěšně, pořád si myslím, že za to může streptokok, při posledním stěru jsem ho opět měla, před pár lety jsem zkusila lichořeřišnici asi 3 měsíce,bez úspěchu, teď jsem si jí opět koupila, tentokrát tinkturu s pupeny, prý je silnější, užívám jí teprve asi 2 týdny a musím říct, že mi zkrátila menstruační cyklus,ale nutkání mám pořád strašný,v lékárně mi říkali, ať po dvou lavičkách udělám týden pauzu, může se i dlouhodobě,kdybych třeba chtěla užívat i já nevím třeba 10lahvicek vždy s tou týdenní pauzou po 2 lahvičkach?Kdy myslíte, že by mi mohla pomoct? Jsem už hodně zoufalá, problémy mám 5 let,brala jsem různá ATB, prášky, dělali mi výplachy kyseliny hyaluronové,kolonoskopii, prášky na hyperaktivní močák, vůbec nic nepomohlo, nevíte jaké ještě jiné přírodní léky by se daly použít na streptokoky?Drags imun nebo Profiuro infekt,Imunosan to vše jsem zkoušela, děkuji za odpověď,snad mi tato lichořeřišnice s pupeny pomůže,ale asi to nebude hned, děkuji Paroubková

Dobrý den Jani,

příliš časté nutkání na močení se obvykle uvádí urologické problémy nebo hormonální poruchy.

Nejčastější příčiny častého močení může způsobovat:

nadměrný příjem tekutin, cukrovka, stres, psychické problémy, infekce močových cest…..Nejde jen o vyloučení více než 3 litrů moči denně a návštěvu toalety, ale také o neustálé nutkání močit. Nejčastěji jsou takto postiženi lidé ve věku přes čtyřicet let.

Běžnou příčinou může být infekce močových cest. Infekce močových cest, jako je cystitida (zánět močového měchýře) nebo uretritida (zánět močové trubice), způsobují podráždění močového systému a neustálý pocit potřeby močit. Záněty močových cest trpí především ženy. Příčina může být zadržování v močení i nedostatečná hygiena a tím vznikne infekce v pochvě, ale začátkem problému zánětu močových cest může být i sex. Bakterie působící infekci jsou pohlavně přenosné. Většinou se jedná o nákazu bakterií Escherichia coli, nebo kvasinky a viry. Nezřídka jsou pak doprovázeny gynekologickými obtížemi, nebo zánětem ledvin.

Kromě nadbytečného častého močení mohou být přítomny také další příznaky, jako je pálení při močení, pocit tlaku v pánevní oblasti nebo zakalená moč.  Jiné možné příčiny příliš častého močení zahrnují  ledvinové kameny, onemocnění nervové soustavy nebo onemocnění ledvin spojené s vysokým krevním tlakem. Tyto stavy mohou vést k narušení normální filtrační funkce ledvin a způsobit nadprodukci moči. Často se stává, že příslušné nervy neplní správnou funkci a pacientky mají „planou“ potřebu si močením ulevit.

Lichořeřišnice  má také mnohé léčivé účinky – antibiotické, antibakteriální a antivirotické. Výše zmíněná látka glukotropaeolin je vylučována močí a v menší míře dýchacími cestami. Ještě než však naše tělo opustí, působí bakteriostaticky na stafylokoky, Proteus vulgaris, streptokoky, salmonely apod. Pomáhá tedy především při léčbě zánětů močového měchýře.

Účinné jsou teplé sedací koupele 37°C s přidáním bylinek ( měsíček lékařský, třezalka, řebříček, přeslička…). Zánět močového měchýře vyvolávají patogenní mikroby (stafylokoky, streptokoky a bakterie coli.).Doporučuji Echinacey, jako základný lék (tinktura – aktivuje funkci ledvin), homeopatika Catharis (odstraňuje dráždění a bolest při močení), dále výtažky smrku, červený jetel, měsíček lékařský, třezalka, řebříček..

Také jsou výborné tinktury z kůry – olše lepkavé i česneku.

Na močové cesty jsou skvělé jíst brusinky, které je zbavují parazitů. Čaje – kořen pampelišky, kořen čekanky, svízel, hluchavka,  zlatobyl, černý bez, divizna, sedmikráska…

Při častém močení pomáhá užívat dýňový olej ( 320 mg).

Kyselina salicynová ničí bakterie Stafylokoka. Obsahují je – Jahody, měsíček lékařsky, aloe vera, tužebník jilmový.

Podpořit ledviny by jste mohla čajem z Třezalky nebo Zlatobylu, který je vynikající i na močové cesty.

Bylinky se používají dva týdny pak týden pauza a pak můžete opět pokračovat.

Jani, vyzkoušejte některé rady a věřím, že váš problém se zlepší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Chuťově pohárky na jazyku

Petra

Dobrý den,můžou chuťově pohárky/papily měnit i barvu?Jeden z nich sem si všimla je fialové barvy.Nevím jestli je to ten pohárek nebo aft.Myslím,že dříve sem to neměla.Jeden mám před kořenem jazyka a další menší kousek dál.Protože sem si všimla,až teď potom co sem kašlala a koukala na mandle tak sem si toho všimla.

Dobrý den Petro,

chuťové pohárky na jazyku na odlišných částech jazyka se vztahují k různým orgánům a tyto chuťové pohárky posílají signály k orgánům, které s nimi souvisí.

Fialová barva může naznačovat možné odchylky v práci ledvin. Může to být   infekční původ (může být způsobeno jak viry, tak bakteriemi).

Doporučuji si zajít včas k lékaři, ať udělá výtěr z krku a vyšetření. Tím zjistí, co se v těle děje.

Přeji vám vše dobré.

Darina

Hidradenitis suppurativa

Marika

Dobrý večer prosím chtěla bych se zeptat trpím hidradentis supperativa prej autoimunitní onemocnění bila jsem u kožní ta mi rekla ze to nic neni nechala me tak , tak jsem to resila pokaždé chirurgicky , po 8 let jsem se dozvěděla co mám diagnostikovali hidradentis supperativa . Mám suche oci ,nos mám ucpanej dlouho trpim ridkou stolici , tet mám jít na endokrinologii , chtěla bych se toho zbavit a ne a ne už si nevím rádi, u trisel se už to nedělá tet právě na prsou pod prsy říkal pokud už si semnou nebude vědět rádi da mě na biologickou léčbu ale tet mi chce dát antibiotika , a začíná pomaličku i na paží jedné. Poradila byste mi moc děkuji

Dobrý den Mariko,

Hidradenitis suppurativa (acne inversa) je chronické, zánětlivé,  vysilující kožní onemocnění. Toto onemocnění se projevuje tvorbou zánětlivých ložisek (typické hluboké abscesy), především v podpaží a v tříslech.

Hidradenitis suppurativa je to velmi závažné onemocnění s četnými komplikacemi i následky pro pacienta.  Postiženo je 1 % populace a nejčastěji jsou postižené ženy. Projevuje se postpubertálně bolestivými, hluboko uloženými, zánětlivými lézemi  do oblastí folikulu s následným postižením apokrinních potních žláz.

Hidradentitis Suppurativa HS má jeden z nejhorších
dopadů na kvalitu života pacientů ze všech kožních onemocnění. Proto je velmi nutná léčba , a to co nejdříve.

Mariko, je mi moc líto, ale vaši nemoc můžou léčit pouze odborní lékaři, kteří se tímto onemocněním zabývají a vědí, jak při této nemoci postupovat.

Můžu vám doporučit na posílené imunitního systému – Mladý ječmen dodává tělu vitamin A a zinek, což jsou látky posilující imunitní systém. Vyplatí se užívat Ječmen při chronických onemocnění.

Dýňový olej, černý bez podporuje obranyschopnost organismu.

Olej z černého kmínu je jedním z nejsilněji působících prostředků na imunitní systém.

Na kožní absces je dobrá cibule – vaříme ji 20 minut, rozmačkáme, uložit do plátěného kapesníku a přiložíme na postižené místo.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

 

Divertikulitida.

Ivana

Dobrý den.Trpím divertikulitídou tlustého střeva …asi pět let …ze začátku asi jednou ročně atak léčený antibiotiky v loni asi třikrát antibiotika …doporučená operace a odstranění část tl.střeva …hodně se bojím ,proto bych chtěla nejdříve zkusit alternativu a prosila bych doporučit nějaký produkt …a jestli nemáte nějaké doporučení ,abych nemusela podstoupit operaci …předem děkuji Sudová

Dobrý den Ivanko,

riziko divertiklů s věkem roste. Jsou to malé vydutiny, které se tvoří na oslabené části tlustého střeva.

Mnoho lidí s tímto onemocněním nemá žádné potíže, ale když se začnou vydutiny zaplňovat stolicí, vzniká infekce a zánět. Objevují se bolesti břicha a teploty. Může dojít přeplnění vydutin a ty se proděraví, a to je životu nebezpečné. Do břišní dutiny se dostane infikovaný obsah ze střev. Komplikaci je také krvácení.

Lehké případy onemocnění se můžou léčit antibiotiky a tekutou stravou, která střevo tak nezatěžuje. Nedoporučuji jíst syrové ovoce a zeleninu, nepít alkohol ani kávu.

Doporučuji šťávu Aloe Vera, psyllium, mleté lněné semínka, dále je důležitý pohyb, snažte se dodržovat pravidelnou dobu vyprazdňování a při nutkání stolice netlačte.

Ivanko, pokud vám lékař doporučil operaci, zřejmě to vyhodnotil jako vážný stav a je nutný.

Mám víc klientů, kteří nechtěli na operaci a pořád ji odkládali.  Jejích stav se tak zhoršil, že je záchranka odvezla v poslední minutu. Dnes jsou po operaci, kterou zvládli a žijí dále v klidu.

Je na vás , jak se rozhodnete, ale lékař ví, jaké výsledky dostal po odborném vyšetření.

Přeji vám pevné nervy a hodně štěstí v rozhodování.

Darina

 

 

Rakovina a chemoterapie

Radka

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak se přírodní cestou zbavit polyferni neuropatie horních a dolních končetin po 11. cyklech chemoterapie, které mi byly naordinovány po operaci slinivky břišní, (operace proběhla 11.1.2022), chemoterapie od 9.3.2022 do 25.8.2022. V době chemoterapie jsem užívala Mycomedica houby a chemoterapie jsem zvládla z naplánovaných 12. cyklů jedenáct. V současné době je můj zdravotní stav v remisi. ( Též jsem v roce 2011 prodělala rakovinu prsu). Prosím o radu, jak se přírodní cestou alespoň částečně zbavit těchto obtíží, jaké bylinkové čaje mi můžete doporučit, případně jak užívat houbičky z Mycomedica. Děkuji mnohokrát. R. Housková, Strakonice

Dobrý den Radko,

věřím, že jste si hodně prožila se zdravotními problémy, které vás postihli.

Jako prevenci můžu doporučit :

Mák je skvělý jako prevence proti rakovině prsu. (hlavně makový olej).

Kořen pampelišky (jang) „zabíjí“ rakovinu (jin) a funguje lépe než chemoterapie ). Kořen zabíjí rakovinové buňky a zároveň nemá žádné vedlejší účinky.

Prevence proti rakovině – žen šen.

Aronie – brání vzniku rakoviny.

Olej z obilných klíčků ( má velký obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínu E)  hrají značnou roli při tvorbě, udržování a podpory zdravých buněk organismu.

Olej z černého oleje, celer a švestky – velmi úspěšně léčí rakovinu.

Proti rakovině pomůže i jako prevence –  denně pít ( 1l vody a 1 lžíce sody jedlé) vnitřně vyčistí všechny plísně a houby. Vyzkoušejte aspoň 14 dní. Dále doporučuji  vitamín E, selen a beta karoten.

Radko, vyzkoušejte některé rady a věřím, že váš zdravotní stav se srovná a vaše problémy se vyřeší.

Přeji vše dobré, klid a trpělivost.

Darina

 

Streptokok

Gabriela

Dobrý den, jsou tinktury proti streptokokovi vhodné i pro děti od 5 let?
Syn již jednou streptokoka měl bez výraznějších příznaků. Nyní má malou rýmu a fleky v krku. Lze tinktury použít i jako prevenci?
Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den Gabrielo,

ano, tinktury je možné použít. Dávkuje se kapka na 1 kg váhy. Tinkturu nakapejte do čaje a alkohol se vypaří.

Doporučila bych tinktury – Lichořeřišnice, pupen ořešák, kurkuma, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín…..

Přeji vše dobré a skoré uzdravení.

Darina

Bolestivá a silná menstruace.

Monika

Dobrý den ,
Mám potíže s měsíčky ( ženskými dny ). Bývají silné ( minimálně 2 dny ), bolestivé a nepravidelné. S doktorkou jsem to už řešila a řekla, že jedině antikoncepci, že gynekologove řeší přes ni vše ( její slova ). Zkoušela jsem různé volně prodejné produkty ( kapičky mastodyn, kontryhel apod.), ale přijde mi, že nic nemělo takový účinek jaký bych chtěla nebo si přála. Je to asi 14 dní co mi byl doporučen od kamarádky brát drmek a kotvičník ( beru tablety ). Na internetu jsem se dočetla, že tyto dvě byliny by se neměli kombinovat. Kamarádka prý bere kotvičník na zvýšení libida. Můj dotaz. Je bylinka na zvýšení libida co lze brát společně s drmkem? Děkuji za odpověď

Dobrý den Moniko,

mezi nejčastější komplikace, s nimiž ženy v souvislosti s menstruaci bojují, se často řadí  bolestivá menstruace. Pokud každý měsíc trpíte výraznými bolestmi, nejedná se o normální stav. Souběžné bolesti hlavy, zad či podbřišku nejsou pro zdravé tělo ženy přirozené.

Nejčastěji se jedná o zvýšenou děložní aktivitu, za kterou stojí tzv. prostaglandiny – látky, jež zvyšují kontrakce děložní svaloviny, a hormon vazopresin, který ovlivňuje cévy a může vyvolat bolest kvůli nedokrvení tkáně uvnitř dělohy. Většinou se po prvním porodu hormonální aktivita upraví a potíže zmizí samy od sebe. Někdy však  přetrvávají i nadále.

To znamená, že bolestivá menstruace má nějakou konkrétní zjistitelnou příčinu, kterou lze odstranit.

Silná menstruace – doporučuji čaj: Arnika, kořen kozlíku, meduňka, řebříček, nátržník, šalvěj, kokoška. Všeho lžičku, zalejeme vroucí vodou a louhujeme 3 minuty. I když se krvácení dostává do normálu, je třeba čaj pít dál.

Na bolestivou menstruaci pomáhá – brutnák, sedmikráska, fenykl, meduňka, řebříček, květ růží, rozmarýn a mast z Vratiče ( potírat podbřišek).

Výborný je proti bolesti – užívat i olej z obilných klíčku (vitamín E) a je výborná i petrželová nať (jíst).

Kontryhel+měsíček lékařsky+ řebříček + jetel jsou vynikající a osvědčené byliny proti jakékoliv ženské nemoci.

Ano, kotvičník je na zvýšení libida.

Moniko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Užívaní bylin.

Martin

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat, jestli se může kotvičník užívat dlouhodobě a jaká je maximální denní dávka, pro dlouhodobé užívaní. Nebo se musí při měsíčním užívaní dávat týdenní přestávka. Užívám měsíc 2000mg denně. Mužů pokračovat bez přestávky, nebo si mám dat týdenní pauzu.
Děkuji s pozdravem Martin.

Dobrý den Martine,

pití bylinných čajů nese nespočet výhod. Bylinky mají neuvěřitelné spektrum pozitivních účinků na zdraví a mohou být užitečné při různých potížích. Nicméně všechno má své meze.

Zkuste bylinky každé dva týdny střídat. Pokud máte nějaké konkrétní zdravotní problémy nebo obtíže, můžete vybrat bylinné čaje, které mají prokázané účinky na daný problém.

V takovém případě můžete užívat bylinné čaje pravidelně po dobu, kdy potíže přetrvávají. Většinou se bylinkové čaje při zdravotních potíží pijí dvakrát až třikrát denně.

Kotvičník – se stal jedním z nejoblíbenějších bylin, zvyšuje sexuální apetit a pomáhá tělu zlepšovat hormonální nerovnováhu. Obsahuje vysoký podíl účinných látek, které tělo dokáže maximálně využít ve svůj prospěch. Je zcela přírodní a bezpečný.

Kotvičník – se doporučuje starším mužům, k zvýšení sexuálního libida. Užívaní je 20 kapek 2 x denně. Naopak, u osob mladých jako vy, nemá užívání žádný smysl. Jsou to pro vás vyhozené peníze. Může se stát, že až vám bude o 20 let víc, už vám Kotvičník nepomůže. Tělo si naň tak zvykne, že už jeho účinky ve stáři, tělu nic navíc nedají.

Existují ale bylinky, které byste určitě měli po dané době přestat užívat, například šalvěj (doporučují se maximálně dva týdny).

Také pokud například očišťujete organismus a chcete vědět, jak dlouho pít bylinný čaj na játra, opět se doporučuje nejlépe týden, maximálně čtrnáct dní.

Délka pití bylinných čajů může být individuální a závisí hned na několika faktorech. Prvním faktorem je to, z jakého důvodu bylinný čaj pijete. Někteří lidé pijí bylinné čaje pravidelně jako součást svého životního stylu. Typický bylinný čaj pro každodenní pití je například heřmánkový, meduňkový. Tyto čaje můžete konzumovat dlouhodobě, ale i přesto je dobré udělat si mezi užíváním.

Zánět dásně

Vera

Dobrý den, byla jsem před 4 měsíci u zubního Dr, umrtvit mi zub, ale měla jsem stále bolesti a teprve před 10dny mi zub vytrhl s tím, že tam mám zánět okostnice a dost velký. Dostala jsem ATB, které jsem včera dohrála. Dáseň bolí stále a připadá mi, že se šíří pod zub vedle. Jsem z toho už nešťastná co s tím. Otvor po vytržení je stále otevřený, nezarůstá...

Dobrý den Věruško,

jeden z nejstarších léků na bolest je kyselina salicylová z Vrbové kůry nebo  Tužebník jilmový ( je protizánětlivý). Právě kyselina salicylová dokáže hojit rány.

Zánět dásní – doporučení od známe zubní doktorky. Do otvoru po vytržení zubu nakapejte pár kapek peroxidu 3%, bublá a krásně vám to bude čistit ( pak vyplivnout). Dávejte max týden, déle ne. Delší kapání by mohlo spustit množení bakterii a to nechcete… potom, až akutní fáze pomine, bych dala bylinky –  řepík –  má protizánětlivé a dezinfekční účinky, heřmánek –  zklidňuje sliznice  při akutních stavech, ( když se zanítí dáseň ), šalvěj – má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat bakterie a omezuje mikroorganismy v dutině ústní. Protože má také stahující (adstringentní) účinky, pomáhá i po trhání zubů.… skvělá je také  Mochna nátržník hojí dásně. Je účinné antibiotikum, antivirotikum a tlumí zánět v ústech. Kořen této byliny působí protizánětlivě. Dobře zaceluje dáseň po vytržení zubu.

Věruško, vyzkoušejte a věřím, že vaše problémy se vyřeší.

Přeji vše dobré a hodně zdraví do nového roku.

Darina

 

Kouření bylinek

Filip

Dobrý den. Vykouřil jsem mix Heřmánku,Meduňky,Šalvěje,Bazalky. Chtěl jsem se zrelaxovat. Dříve jsem některe z téhle bylinek kouřil zvlášť. Ale asi po 1h jsem místama vypínal,měl mikrospanký atd. Přišlo mi že jsem se jakoby vždycky probudil do snu. A to i několikrát za minutu. Tohle se mi stalo když jsem měl hhc ( legální slabší verze thc)..ale tohle jsou jen bylinky. Týdne zpátky jsem měl 2 ciga stejného mixu a jen se mi chtělo spát.
Po celou dobu jsem pil kofolu. A asi poslední týden hůř spím . Ale když jsem měl to hhc tak jsem v ti období spal dobře. Nemohla by to být nějak kombinace bylinek,spánku,kofeinu? Děkuji

Dobrý den Filipe,

bylinky nejsou na kouření, ale na léčení. Pokud chcete dobře a klidně spát, tak stačí si udělat večer čaj Kozlík lékařský, Dobromysl, Chmel , Meduňku nebo Šišák bajkalský. To jsou bylinky na klidný spánek, čaj nebo užít Tinkturu ( pár kapek do vody).

HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak. Záleží také na podaném množství a formě užití. Obecně lze však říci, že HHC navozuje euforické, stimulační a relaxační pocity.

Bylinkami se klidně při velkém a častém množství přiotrávíte ( zdrogujete) a ty vaše příznaky co popisujete tomu nasvědčují.

Nevím , z jakého důvodu to děláte? Jste mladý, ničíte si tím zdraví a přivodíte si další zdravotní problémy a závislost.

Filipe, važte si zdravý a buďte rozumný.

Přeji vám vše dobré.

Darina

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800