Výskyt:
Nejvíce rozšíření je rozšířen v západní a střední Evropě, dále v severní Africe, ale i v Asii. Roste až do nadmořské výšky 1000 m n. m..
Hloh roste od nižin až po podhorské pásmo. Najdeme ho na loukách, při řekách, potocích, na okraji lesa, na stráních i na okraji silnic.
Pěstování:
Pěstuje se i jako živý plot a je to nenáročná dřevina. Roste ve tvaru keře nebo nízkého stromku. Jde tedy o listnatý opadavý keř nebo stromek.
Stanoviště
Vyžaduje sluneční stanoviště, ale nevadí mu ani polostín nebo stín.
Roste na okrajích lesů, ale i podél mezí a potoků. Daří se mu bez jakékoliv péče. V domácích podmínkách jej vysazujeme jako živý plot.
Výsadba
Semena hlohu klíčí až v druhém roce, proto je potřeba čerstvá semena stratifikovat a vysévat až v dalším roce. Další možnost je, že se kultivary očkují na hloh jednosemenný. Proto je doporučeno si hloh pořídit v sadovnických školkách či v zahradních centrech. Šlechtěné kultivary nemají léčivé účinky – využívají se k okrasným účelům.
Podzim pro výsadbu hlohu je nejvhodnější, dobře zakoření. Najděte správnou odrůdu a správné místo na sázení. Před sázením odstraňte poškozené a suché kořeny. Sazenice dejte na noc do vody. Vykopejte širokou jámu, aby se kořeny dobře rozrostly. Po zasazení kolem dobře zalijte a půdu šlapejte.
Půda
Hloh není náročný na půdu, vyhovuje mu obyčejný zahradní substrát, vlhký a propustný.
Hnojení
Patří k nenáročným dřevinám, ale před zasazením dejte do vykopané jámy dostatek kompostu. Pak přihnojujte až v dalších letech.
Sběr
Květy se sbírají v květnu a červnu. Plody až v září – říjnu.
Léčivé účinky:
Nejvíce léčivých látek se vyskytuje v květech. Obsahují silice, třísloviny, aminopurine, saponiny, kvercetin a antokyany. Účinné a léčivé látky jsou i v listech a plodech. V listech se jedná o kyselinu krategovou a oleanovou, plody jsou bohaté na flavonoidy, karoteny, vitamín C, B, třísloviny, cukry a glykosidy.
Tyto účinné látky podporují:
- normální činnost srdeční soustavy
- podporují normální funkce nervové a oběhové soustavy
- pomáhá při nespavosti
- při přepracovanosti a stresu
- reguluje krevní tlak
- upravuje srdeční arytmii a zlepšuje činnost srdečního svalu
- zabraňuje kornatění tepen a zlepšuje průchodnost cév
- léčí poruchy prokrvování
- pomáhá při léčbě ledvinových a močových kamenů
- snižuje hladinu cholesterolu
- působí jako prevence infarktu a angíny
- podporuje trávení
- pomáhá ženám při menopauze
- zmírňuje průjmové stavy
Využití:
Hloh je srdeční bylinka.
Používá se jako prevence infarktu nebo anginy pectoris, při léčbě srdeční arytmie a na snížení krevního tlaku, na uklidnění a nespavost.
Pokud v noci nemůžete usnout, vypíjte šálek čaju hlohu s medem.
Léčivé produkty:
Sušené květy, listy, plody, tinktury a masti.