Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Kostival lékařský byl vždy ceněn pro své léčivé účinky. ,, Kosti zaceloval, prsa a plíce čistil a všeliká zranění zdárně hojil ,, prohlašovali o něm léčitele.
Tato rostlina vyrůstá až do výšky 100–120 cm, je to vytrvalá bylina s čtyřhrannou větvenou lodyhou. Listy jsou vejčitě kopinaté a na rubu mají výraznou žilnatinu. Květy jsou ve dvou vijanech, jsou růžové baňkovité. Kvete od května do července.
Listy a kořeny obsahuji léčivé látky cholin, silice, třísloviny a další. Cholin je složka, která pomáhá proti infarktu, mozkové mrtvici, cholesterolu, paměti, koncentraci.
Celá nadzemní část je drsná – plstnatá. Velice důležité jsou kořeny – dorůstají až tří metrů, dokáží poutat vodu a živiny z velkých hloubek.
V tomto článku zjistíte:
Pěstování
Stanoviště
Kostival roste především na vlhčích stanovištích, břehy řek a potoků, vlhké louky.
Na zahradách je vhodné stanoviště hledat na výsluní i v toulavém stínu.
Půda
Půdy potřebuje výživné, vlhké, dobře zásobené dusíkem. Půdní reakce pH neutrální. Pozor na rozrůstání kostivalu, protože se pak špatně hubí.
Množení
Dobře se množí kořenovými oddělky, a to téměř během celého roku – kromě zimy. Při pěstování se volí spon 60 cm.
Hnojení
Pro dobrý růst je vhodné na jaře a koncem léta přidávat rozložený hnůj.
Sušení kořene
Kořen vykopeme, vyčistíme, umyjeme a na silnější části nařežeme. Sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 60 °C. Sušíme rychle, protože kořen by nám zevnitř zčernal. Vysušený kořen poznáme, když je zvenčí černý a uvnitř bílý se specifickou vůní a nepříjemnou chutí. Uskladníme na suchém a vzdušném místě.
Léčivé účinky
Kostival vyniká až zázračnými vlastnosti – obsahuje vápník, draslík, fosfor, vitamíny A, C, i B12 (nepokryje však denní potřebu), proteiny, hořčiny, glykosidy, inulin, slizovité látky…
Kostivalové kašovité obklady použijeme na bolavé místa při léčbě roztroušené skleróze.
Účinky kostivalu:
- protizánětlivý
- napomáhá při zánětech kloubů
- snižuje otoky
- zánět vazů a šlach
- regenerace tkání a vazů
- hojí rány, poranění
- prospívá trávicí soustavě, hlavně žaludku
- kůže, popáleniny
- podporuje tvorbu červených krvinek
- tlumí kašel a léčí horní cesty dýchací
- při bronchitidě
- bércové vředy
- při tuberkulóze
- při krvácení dásni
- na zvětšené lymfatické uzliny
- při zlomeninách a zánětech
Využití
Vnitřně se užívá ve formě odvaru.
Je vhodná při revmatismu a artritidě, na otoky kloubů, při podvrtnutí a na posílení vazů.
Jinak se využívá zevně, protože obsahuje alkaloidy, které by při vnitřním použití mohly být karcinogenní.
Dále je možné si z kostivalu udělat i čaj – ten obzvlášt pomáhá při žaludečních vředech a při kašli.
Používá se především jako mast nebo olej a také ve formě obkladů na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách, na rozpraskanou pokožku a, na bolavé klouby.
Další využití kostival nalezne i v domácnosti – listy se máčejí 4 týdny a následně se dá použít jako hnojivo na rajčata nebo brambory. Případně se dají uvařené listy použít na barvení tkaniny do zlatova.
Další využití má i v kosmetice – listy a kořeny se spaří a přidávají se do koupelí a pleťové vody ke změkčení kůže.
Léčivé produkty
Tinktury, mastě, oleje, obklady, kaše, pleťové vody a směsi do koupele.
Související výrobky
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Patní ostruha
Dobrý den
prosím o radu na opakující se problémy s patní ostruhou (zadní u achilovky), beru Hekla lava 9, 3 měsíce a zatím bez úspěchu a taky mi padají dost vlasy
Dobrý den Jitko,
patní ostruha je kostěné zpevnění úponu vazů a svalů k patné kosti v ploske nohy nebo úponu Achillovy šlachy. Nemoc nepřichází po špičkách, ale tvrdě po patě. Co krok to ostré došlápnutí na sadu ostrých jehel. Ostruha patní vzniká při přetížení vazivového aparátu v oblasti na patní kosti. Pokud k něčemu takovému dojde, tkáň není dostatečně okysličovaná, je omezen přívod živin a také odvod odpadových látek z postiženého místa. Na místě se projeví tzv. ischemický zánět.
Doporučím vám obklady (zábaly) a čaje, které by měli problém vyřešit:
- Natrhejte listy černého bezu (roste všude) nebo listy vinné révy zalejte jej horkou vodou na 15 minut. Listy postupně vyberte a dejte na bolavé místo. Do odvaru namočte ručník, který pak namotáte na patu.
- Rozmačkejte česnek, smíchejte s tvarohem a natřete na patu. Zabalte do potrav. fólii.
- Vezměte zelný list, rozklepete jej a přiložte na bolavé místo. Zabalte potrav. fólii.
- Natírat mastí z kostivalu (pomáhá při namožení) a Arnikou. Natírat opravdu každý den, zabalit do folie a ovázat. Nejlepší to nechat celou noc. Arnika tlumí bolest a kostival podporuje tvorbu nových buněk.
- Natrhejte Vratič obecný,(roste všude u cesty…). Pozor! je jedovatý, ale na obklady z venčí je výborný. Připravíme silnější nálev, louhujeme zhruba 15 minut. Přidáme do koupele, která by měla trvat 10-15 minut. Výborná je i mast z Vratiče.
- Doporučím pití čaj z Přesličky, černého bezu, břízy, černého rybízu…
- Pravidelné cvičení, aby se napnutá kůže povolila.
Jitko, popsala jsem Vám rady, co lidem, kterým jsem to doporučila hodně pomohlo.
Úleva nepřijde hned. Chce to opravdu vydržet aspoň měsíc, i když to přestane bolet, vy postupujte v léčbě. Jinak by se nemoc mohla vrátit.
Píšete, že vám hodně vypadávají vlasy. To může být stresem. Na uklidnění pijte čaj z bylinek: hloh, kozlík lékařský, heřmánek, andělika čínská pomáhají při stresu.
Jitko, přeji hodně trpělivosti a vše dobré.
Darina