25. října 2021 |

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel kopinatý  je trsnatá vytrvalá rostlina z čeledi  jitrocelovitých, charakteristická typickou růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Jitrocel se může dožívat až 12 let, během kterých dorůstá do velikosti několika desítek centimetrů. Rozmnožuje se jak pomocí semen, tak i vegetativně.

Osobní popis:

Jitrocel je od nepaměti oblíbeným léčivým prostředkem na rány.

Má jedinečné antiseptické účinky. Užívá se na veškeré nemoci kůže, včetně ekzému, lupénky. Skvělý na vyplachování oči, zejména při šedém zákalu. Zázraky jitrocele hledejme v jeho listech. Nepříjemné škrábání v krku, kašel, který nás nenechá v klidu ani uprostřed noci, či zahlenění zná snad každý z nás. Opatrní musíme být i při jeho sušení, pro získání účinné drogy je potřeba nasbírat listy mezi květnem až srpnem a poté usušit. Květní stvoly se před sušením musí odstranit. Správně usušené listy jitrocele poznáte podle zelené barvy listu .

Jitrocel je vysoce účinný na chronickou bronchitidu. Tato bylinka působí na odhlenění – podobně jako glycerin nebo pektin, které jsou běžné ingredience většiny kapek a sirupů proti kašli. Látky obsažené v jitrocele uvolňují podráždění a nepohodlí tím, že vytvářejí kolem nemocných sliznic ochranný povlak.

Podpora zdravých kostí, zraku a imunity. Listy jitrocele obsahují vysoké množství vitamínu C. Všichni víme, že tento vitamín je klíčový pro optimální činnost imunitního systému. Navíc, jeho listy mají vysoký podíl vitamínu A (respektive jeho prekurzoru betakarotenu). Ten je důležitý pro zdraví očí a předchází věkem podmíněné makulární degeneraci, která je častou příčinou slepoty.

Obsah vápníku, hořčíku a vitaminu K zase přispívají k prevenci před osteoporózou. Dokáže pomáhat s onemocněními jako jsou všechny kožní problémy a uštknutí, onemocnění krve, úrazy, infekční onemocnění, ženské potíže a otrava rtutí.

Jitrocel je pro naše tělo všelékem a dokáže vyléčit vše od trávicích potíží, přes menstruační křeče, kožní problémy až po artritidu a revmatické bolesti.

Účinek:

 • zbavuje rány  hnisu
 • detoxikace krev, plic, žaludku
 • bronchitida
 • astma
 • žlučníkové kameny
 • čistí krev
 • krvácející rána
 • struma, vole
 • špatně se hojící rány
 • kousnutí od zvířete, poranění zvířetem, proti jed na vzteklinu
 • bércové vředy
 • trombóza, ucpání žil, žíly
 • antibiotické účinky
 • působí dobře na ledviny
 • snižuje bílkovinu v moči
 • na opary
 • při kožních infekcích

Používaná část:

Kořen, listy květy, semena

Způsob použití:

 • Čaj
 • Semeno můžeme konzumovat přímo.
 • Při zevním užití velmi dobře hojí rány, také rány čistí a zbavuje je hnisu.
Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina.

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Absces

Blanka

Dobrý den paní Darino,
potřebovala bych od vás poradit. Před léty jsem brala drogy a teď se mi vše odplácí. Už přes rok mám velký problém, že se mi začali tvořit na těle, ale hlavně na tváři, šílené hluboké vředy, které jsou zarudlé. Šíleně bolí a nedá se z nich vymáčknout žádný hnis. Pokaždé, když je mačkám, slyším, jak v nich něco praskne, ale hnis ven nevyteče. Bolest je nesnesitelná a do rána, se mi vyhodí vřed nový. Hlavně se mi vyhazuji, když mám menstruaci a jsou moc bolestivé. Víte si představit, jak pak vypadá můj obličej.
Kámoška mi vás doporučila, protože jste jí též pomohla s jinými zdravotními problémy.
Prosím moc o radu.

Blanka

Dobrý den Blanko,

ano, máte pravdu, že se vám teď tělo za vaše pokusy s drogami odplácí.

Absces (vřed), je dutina v těle vyplněná hnisem. Vzniká důsledkem hnisavé bakterie, které jste si do těla zanesla. Proto jsem přesvědčená, že jste pokusy dělala i vpichy drogy do těla. Právě táto skupina narkomanů, má zhoršenou funkci imunitního systému a zničený drogami i organismus.

V krátkosti vám vysvětlím, proč se vředy tak hluboko tvoří a co vlastně ten hnis obsahuje.

Jakmile si do těla zanesete bakterie, vyšle organismus na postižené místo bíle krvinky, které bojují  s infekcí. Postupně vzniká dutina plnící se hnisem tvořená odumřelou okolní tkání, mrtvými i živými bakteriemi a bílými krvinkami. Imunitní systém je oslabený a nedokáže infekci zničit, tak ji aspoň ohraničí. Nejhorší je, když se infekce nekontrolovaně začne šířit do okolních tkání a začne způsobovat vážné komplikace. Čím myslím, selhání orgánů či otravu krve.

Pokud si vředy mačkáte a slyšíte prasknutí, to jste si právě roznesla hnis do těla, čím si zaděláváte na skutečně vážné životu nebezpečné problémy.

Tento hnis vy sama, nikdy nedostanete z těla ven. Je hluboko v tkáni a to je práce pro chirurga a léčby u kožného lékaře.

Na zmírnění bolesti vám můžu doporučit cibuli –  vaříme ji 20 minut, rozmačkáme, uložit do plátěného kapesníku a přiložíme na postižené místo.

Posílit imunitní systém tinkturou nebo čajem – aronie, černý rybíz, ořech, kurkuma, oregano, šalvěj, oman, oves, kukuřičné vlasy, řebříček, jitrocel.

Hlavně doporučuji čím nejdřív navštívit lékaře.

Blanko, přeji vám hodně zdraví a klidné vánoční svátky.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800