Obecný popis:
Je to dřevokazná houba. Plodnice jsou vysoce lesklé. Klobouk v mládí je válcovitý, nahoře zaokrouhlený nebo polokruhovitý. Dospělé plodnice mají okrouhlý, oválný nebo ledvinovitý klobouk, zprohýbaný, mírně klenutý, kruhovitě pásovaný. Barvu má rezavě hnědou, purpurově červenohnědou až fialovou. Pochází v jihovýchodní Asie.
Výskyt a rozšíření
Lesklokorka lesklá má původ v jihovýchodní Asii, ale další formy se vyskytují i v Severní Americe a Evropě. Stromy, které lesklokorka využívá jako hostitele, jsou nejčastěji dub, topol, platan, ořešák.
Podobné druhy:
- Lesklokorka jehličnatá (Ganoderma carnosum) – plodnice jednoleté
- Lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum) – plodnice vytrvalé
- Lesklokorka tmavá (Ganoderma adspersum) – plodnice vytrvalé
- Lesklokorka pryskyřičnatá (Ganoderma resinaceum) – plodnice jednoleté
- Lesklokorka pfeifferova (Ganoderma pfeifferi) – plodnice vytrvalé
Význam a pěstování
Lesklokorku lesklou je možné pěstovat i v domácích podmínkách – v bytě či ve skleníku je možné pěstovat celý rok, venku od posledních mrazíků do příchodu zimy. K pěstování v místnosti potřebujeme teplotu 25-28 stupňů C, vysokou vzdušnost, vlhkost, osvětlení a větrání.
Je to léčivá houba, proto pro pěstování platí jiná pravidla než u rostlin:
Co je třeba na pěstování
Jedna možnost – piliny, peletky, pevný igelitový pytel. Peletky se nasypou do pytle a zalijí vodou a pytel se zaváže. Následuje povaření v hrnci s vodou asi 1 hodinu a po vychladnutí se odstraní přebytečná voda a nechá se vychladnout. Otevře se sáček a do peletek se udělá otvor do nějž se vloží sadba a opět se sáček uzavře. Sáček se musí umístit do tmavé místnosti s teplotou 29 °C a v tomto prostředí dojde k růstu mycelia – asi 4 týdny. Pak se vloží pytel do větší nádoby a odřízne se vrchní část sáčku a zasype se dostatečně vlhkou krycí zeminou. Nad nádobou by měl zůstat lem vysoký 3 – 5 cm. Růst plodnic je do měsíce při teplotě 28 °C, vlhkosti 70 – 80 % a při rozptýleném světle – ideální skleník, foliovník.
Druhá možnost – výsadba očkované sadby se dělá na pařezy nebo špalky venku – po posledních mrazících. Vyvrtá se otvor do špalku a do něj se vloží očkovací látka, zatluče se do otvoru a zapečetí se voskem. Vhodné umístění pro takto naočkovaný špalek je stinné vlhké místo. Prorůstání trvá však daleko déle – několik měsíců.
Sklizeň
Lesklokorku sklízíme jako celou plodnici s červeno hnědým zbarvením a bílým okrajem klobouku. Sklízí se vylomením.
Sušení
Rozložení plodnic, očištění, vysušení při pokojové teplotě. Po usušení se lesklokorka semele na jemný prášek – užívá se v lihových a vodných výluzích a výrobci tento prášek dávají do tobolek.
Léčivé účinky
Lesklokorka lesklá obsahuje polysacharidy, triterpenoidy, antioxidanty, steroly a alkaloidy. Dále vlákninu, mastné kyseliny, vitamíny a enzymy. Z minerálních látek lesklokorka obsahuje železo, mangan, hořčík, měď, zinek.
Dnes se využívá při léčbě:
- hepatitidy B,
- významně se podílí na zvýšení imunity,
- na prevenci rakoviny,
- snižuje cholesterol a vysokou hladinu cukru v krvi,
- ovlivňuje regeneraci plic a průdušek,
- při poruchách spánku.
Využití
Využití lesklokorky je známo již v tradiční čínské medicíně.