Výskyt a rozšíření
Líska je naše původní dřevina a roste po celé Evropě, ale nedaří se jí v nejsevernějších oblastech. Snadno se uchytí na pasekách, na kraji lesů kolem potoků. U nás se jí daří dobře a najdeme ji téměř všude.
Význam pěstování
Líska obecná se pěstuje pro ořechy, dřevo, tyčovinu nebo štěpku. Dále se vysazuje pro ochranu svažitého terénu, ke zpevnění půdy nebo do živých plotů. V březnu kvetoucí lísky poskytují jako první potravu včelám.
Stanoviště
Líska obecná je nenáročná na pěstování. Má ráda slunné, teplé stanoviště, které je chráněné před větrem.
Půda
Půda jí vyhovuje vlhká a jílovohlinitá. Nemá ráda půdu písčitou, protože neudrží vláhu.
Množení
Líska obecná se množí řízky (pruty), hřížením jednoletých výmladků nebo z oddenků, které vyrůstají na okraji keře. Stačí je uříznout a zasadit do půdy.
Výsadba
Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3–4 m od sebe.
Hnojení
Keře je potřeba každý rok přihnojovat a na suchých půdách musíme zavlažovat.
Prořezávání
Líska je bujně rostoucí keř, musíme jí tedy už v prvním roce zkracovat výhony na 4–6 oček. Po čtvrtém roce je nutné provádět prořezávku, abychom keř prosvětlili. Necháváme pět nejsilnějších větví, které obrůstají plodnými větévkami. Každý třetí rok lísce odstraňujeme nejstarší větve.
Sklizeň ořechů
Oříšky lísky dozrávají v září a v říjnu, vytvářejí shluky po dvou nebo až po šesti plodech. Zralé jsou v době, kdy vypadávají z obalu listenů.
Škůdci
Červivost ořechů způsobuje nosatec lískový (Curculio nucum), který napadá lísku. Larvy nosatce vyžírají jádra ořechů a následně přezimují v půdě pod keřem. Je důležité se jich zbavit a to tím, že často půdu kypříme. Pokud larvy nezničíme, na jaře se z ních vylíhnou brouci, kteří sežerou celou příští úrodu.
Léčivé účinky
Hlavní léčivé účinky – antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé.
Lísky obsahují silici, třísloviny, a další jím podobné látky, které mají léčivý účinek na trávicí soustavu, proti křečím žaludku a střev.
Dále se uplatní při:
- Při zánětech střev
- Při zánětu horních dýchacích cest
- Při ekzémech (koupel)
- Při hemoroidech (koupel)
- Při křečových žilách (listy lísky)
- Plynatosti
- Hnisavé rány
- Průjmy
- Poruchy periferního krevního oběhu
Využití
V léčitelství se využívají listy a mladá kůra, ale obecně se sklízí hlavně oříšky. Kůra se získává z mladých větví, když v ní začne proudit míza, ale listy ještě neraší (březen). Oloupaná kůra se suší, listy se sbírají v červnu a v červenci a rychle se suší ve stínu.
Líska se moc nevyužíva, její léčivé účinky jsou slabé, ale hlavně se pěstuje pro oblíbené oříšky.
Oříšky se využívají v potravinářství a cukrářství. Olej z lískových oříšků najde uplatnění jak v potravinářství, tak v kosmetice a malířství.
Léčivé produkty
Tinktury, čaj, nálev, kapky, lískový med, oříšky a sirup.