30. září 2021 |

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk jako léčivá bylina byl velmi dobře známý již ve starém Egyptě a Řecku. Stále se využívá pro jeho hořkost a léčivé síly. Bylina má kořeněný zápach a její chuť je silně hořká.

Bylina Pelyněk má skvělé účinky proti bakteriím, plísním a parazitům. Zastaví vitální aktivitu i těch nejaktivnějších parazitů. Potlačuje jejich schopnost reprodukce a vyvádí je spolu s jejich vajíčky ven z těla.

Používá se hlavně při střevních kolikách, při zánětech, chřipce, hlístům a nachlazení.

Pelyněk je vysoká rostlina až 1,5 metru. Stonek je silně rozvětvený, v dolní části dřevnatý.Listy jsou střídavé, podlouhlé, celistvé a tupé. Celá rostlina, zejména listy, je jemně stříbřitě chlupatá.

Květy úbory jsou žluté, jsou trubkovité, vnější samičí a vnitřní oboupohlavní. Plody jsou hnědé nažky bez chmýru.  Rostlina kvete v červenci až v srpnu.

Druhy pelyňku

 • Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) – jeho využití je hlavně při žaludečních potížích a střevních kolikách. Z pelyňku se vyrábí známý alkoholický nápoj Absint.
 • Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) – používá se už od starověku jako léčivá rostlina. Roste na březích řek jižní a střední Evropy a v Americe.
 • Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) – je to vytrvalý polokeř.Roste jako léčivá, okrasná rostlina na zahradách. Nepřináší klíčové semena.
 • Pelyněk černobýl ( Artemisia) – roste na celém území ČR, sbírá se jako léčivá bylina. Jeho léčivé účinky jsou slabší než u pelyňku pravého.
 • Pelyněk coca cola (Artemisia abrotanum) – zlepšuje chuť k jídlo a vypuzuje červy z trávicího traktu. Využívá se v lidovém léčitelství.
 • Pelyněk ladný (Artemisia campestris) – je vytrvalá, léčivá, aromatická rostlina.
 • Pelyněk pontický (Artemisia pontica) – roste v i ČR, ale řídce se vyskytuje. V minulosti se používal jako léčivka.
 • Pelyněk metlatý (Artemisia scoparia) – pomalu se ztrácí z přírody, v ČR se vyskytuje málo.

Pěstování

Stanoviště

Pelyněk je vytrvalá bylina ( někdy polokeř ), vyskytuje se od nížin až po podhorské pásmo. Je nenáročná rostlina. Roste zejména na suchých a slunečních místech, dobře chráněná před větrem.

Půda

Pelyněk vyžaduje půdu propustnou, spíše sušší. Vyhovuje i půda písčitá až kamenitá s dostatkem vápníku.Na kvalitu půdy ani substrátu není náročný.

Množení

Pelyněk můžeme množit ze sazenic nebo dělením starých trsů (vegetativní množení). Vykopeme dostatečnou jamku, nalijeme vodu a vsadíme kus trsů. Pevně přitlačíme půdu a opět zalejeme.

Na jaře můžeme vysévat i semena pelyňku do bedýnek nebo pařenišť. Při správné teplotě nám sazeničky vyklíčí do 14 dnů. Sazeničky velké asi 10 cm přesazujeme do větších květináčů nebo na záhony do sponu 40 x 60 cm.

Můžeme množit i řízkováním, rostlina bez problému zakoření.

Zalévání

Sazenice po výsadbě zalijeme. Rostlina nemá ráda promočenou půdu.

Hnojení

Hnojíme biologických hnojivem. Nejlepší je kopřivová jícha.

Léčivé účinky pelyňku

 • stimuluje vylučování trávicích žláz, žlučníku a dvanácterníku
 • zlepšuje chuť do jídla a trávení
 • při gastritidě
 • při nadýmání, kolikách žaludku
 • při nemoci játer a anémii
 • má protizánětlivé účinky
 • pomáhá při chřipce a nachlazení, léčí žlučníkové cesty
 • používá se při střevních parazitech
 • při bílém výtoku u žen
 • ke zpevnění dělohy
 • při nepravidelné menstruaci
 • při angíně pectoris,
 • při epilepsii
 • při ekzémech
 • při revmatismu

Využití pelyňku

Sbíráme za suchého a slunečního počasí mladé listnaté vrcholky na počátku kvetení.

Sušíme nebo připravíme tinkturu.

Za mokra Pelyněk nesbíráme, chlupy listů vylučují hořkou látku a déšť jí smývá, pak už bylina neobsahuje tolik léčivých látek.

Při dlouhém sběru se cítí sběrači omámení.

Léčivé produkty

Čaj, tinktura, mast

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Cysty

Věra

Dobrý den, prosím co na cystu? Děkuji

Dobrý den Věrko,

nepíšete, kde vás cysta trápí.

Cysty velmi často souvisí s celkově sníženou imunitou organismu, alergiemi a chronickými záněty v těle nebo častými kandidózami.

Cysta vaječníku je dutý útvar naplněný tekutinou.  Na vaječníku vznikají malé ,, cysty ,, normálně v průběhu menstruačního cyklu. Její velikost se pohybuje od několika centimetru až  po velikost cca tenisového míčku, nebo ještě větší. Tyto cysty mají tendenci se zmenšovat až zmizí. Doporučuji – řebříček- sedací koupel a pití čaje z řebříčku, kontryhelu, kokošky, hluchavky.

Problém cyst je především to, že cystický charakter mají i zhoubné i nezhoubné nádory vaječníků.

Cysty, se můžou tvořit na ledvinách, prsu……..

Slzovka (tahá z těla, co se zapouzdřilo) cysty na vaječníku, na játrech, ledvinách, v prsu…

Dále, dobrých výsledků při léčbě dosahuje kombinace tinktury svízele syřišťového a jeřábu ptačího. Léčba trvá několik měsíců, proto je třeba trpělivosti a vytrvalosti. 

Přeji vše dobré.

Darina

 

Dobrý den, paní Lukáčová,

chtěla bych poradit. kde se dá sehnat sušený květ hvozdíku kropenatého. Manžel si začal vyrábět různé tinktury a mastičky, a nyní se dočetl, že potřebuje karafiát. Tak jsem sedla a vyhledala, že se zřejmě jedná o tento. Je po operaci a reoperacích píštěle, kde mu to bylo zastaráno a vznikl mu v těle zánět, který mu během roku odrovnal oba kyčle. Takže je po výměně obou, ale dál nevědí co s ním. Říkají mu, že vidí, že není v pořádku, ale dle výsledků je. Takže se prý musí čekat, kde se co vyvalí. Tak na to opravdu čekat nechcem. Je unavený a stále se velice potí, že když přijdem někam do krámu, tak mu chtějí volat pohotovost. Toto se táhne od jeho 43 let, tj. již 6 let. Předem moc děkuji a přeji krásný den..

Dobrý den paní Hanko,

Hvozdík, je pěkná rostlinka, ale moc léčivých účinku nemá.

Účinky rostliny:

– povzbuzující účinek na nervový systém a hlavně kosmetické využití.

Pokud má manžel problém s kýčlí, tak na těch se hodně podepisuje stav močových cest, žlučník a játra. Bolesti v kyčlích se nezbavíte totální endoprotézou kyčelního kloubu, jeho bolest může vyvolávat potíže jiných orgánu v těle, které jsou ve spojení.  Pokud již k té endo-protéze došlo, nezlobte se na chirurga. Ten jen zachránil, co jeho kolega internista zpackal.

Proto by se měl zaměřit léčit močové cesty, játra, žlučník ze vnitř a jeho zdravotné problémy, by se měli zlepšit.

Na močové cesty a kamínky vnitřně  – bříza, smetánka, jehlice, oman, mateřídouška, jahodník, křen, celer, prvosenka, čekanka, lékořice.

Problém zánětu močových cest může být bakterie působící infekci jsou pohlavně přenosné. Většinou se jedná o nákazu bakterií Escherichia coli, nebo kvasinky a viry. Je nutná léčba na lůžku a posilovat imunitu ( lichořeřišnice, křen, šalvěj).

Močový měchýř léčí svízel.

Vyšší vylučování moči – Jalovec.

Nátržník husí  –  rozpouští kameny.

Játra i žlučník  – léčí šťáva z černé řepy ( 10 kapek 3 x denně).

Emulips  – podporuje funkci jater a žlučníku.

Játra stimuluje – bříza + habr + líska. Jitrocelový sirup a žen šen – udržuje správnou funkci jater. Zeměžluč, černý rybíz i ostropestřec dokáže vzpružit játra.

Žlučník – léčí bez černý, kopřiva, řebříček, oman, šalvěj,měsíček lékařský, řepík……

Mast z kopřiv – je na bolesti kloubů.

Zábaly kostivalovou a kaštanovou mastí. Parafínové zábaly působí blahodárně.

Paní Hanko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a manželovi potíže se zlepší nebo úplně vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Autoimunita

Olga

Dobry den prosim zde zaverbz odberu moce a krve mirna hypokomplementemie, svedci pro stav prubeh onemocneni sprobihajicim imunitnimi deji, smoznym zanetlivymi zmenami, dif. dg. Endokrinologicke onemocneni, urologicke nebo urogynekolog, onemocneni, zmeny v gadtrointestinalnim traktu, zanetlive nebo infekcni onemocneni ruzne etiologie i lokalizace

Dobrý den paní Olgo,

vaše onemocnění je vážné a důležité, aby se vám věnovali odborní lékaři.

Autoimunita je proces, při kterém reagují některé složky imunitního systému se strukturami vlastního organizmu a zpravidla je tím poškozují. Systémový lupus erythematodes představuje prototyp autoimunitní orgánově nespecifické choroby. Jedná se o vysoce heterogenní onemocnění s různým klinickým obrazem a průběhem. Důležitou roli v diagnostice hraje správná identifikace projevů, aktivity choroby a stupně orgánového postižení. Terapie závažných forem patří do rukou odborníka.

Ráda bych vám poradila, ale pouze bylinkami na zklidnění:

Byliny :

na zklidnění  – meduňka, šišák, srdečník bajkalský, heřmánek, brutnák, mateřídouška.

Pani Olgo, přeji vám hodně trpělivosti a věřím, že odborná léčba vám pomůže.

Darina

Plíseň nohou

Ivana

Dobrý den dlouhodobě trpím na plíseň nohou... Hodně jsem vyzkoušela a nic nezabírá... Mám trombozu, a trpím Laidenskou mutací... Nemělo by to ničemu vadit ale ať víte. Děkuji za radu... IVANA

Dobrý den Ivanko,

pří léčení plísně na nohou je důležité udržovat svá chodidla v suchu, nosit čisté ponožky a co nejvíce chodit naboso či v sandálech, aby se nohy nezapařovali. Pokud kůže nohou svědí nebo pálí, olupuje se a praská kůže je napadena plísní. ( mykotické onemocnění ).

Molkosan (koncentrát syrovátky) je osvědčeným lékem na plíseň a lehké poranění. Je to (syrovátka) koncentrovaná kyselina mléčná spolu s mléčnými fermenty a učinkují dezinfekčně. Potíráme i bereme vnitřně.

Vnitřně je důležité pročistit střeva, tam se skrýva veškerý problém. Pokud budete mít čisté střeva, zmizí i problém s plísní. Proto doporučuji Lichořeřišnici, slupky ořešáku černého, echinacey…Kyselina salicynová ničí plísně i bakterie Stafylokoka. Obsahují je – Jahody, měsíček lékařsky, aloe vera, tužebník jilmový…

Dále je nutné vyzkoušet koupel nohou – v jablečném octu, nebo střídat s jedlou sodou.

Mast – smrková pryskyřice, nanášíme na suchý nehet 3 x denně.

Ivanko, věřím, že vyzkoušíte mé rady a vaše tělo se vyčistí a plísně se vytratí.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

 

 

Ranní ztuhlost a celulitida.

Monika

Dobrý den, obtěžuje mne ranní ztuhlost,mám obavu, aby se časem potíže nezhorsovaly. Trápíne mne dost výrazná celulitida, která začíná být viditelná nejen na stehnech a hyzdich, ale i břiše a rukách. Ráda bych tento proces zmínila, něco v mém těle funguje hůře a já si nevím rady. Pro lékaře to ještě není k řešení, je mi 57let.dekuji za odpověď. Monika

Dobrý den paní Moniko,

vím o čem píšete, bohužel věk nezastavíme a změny na těle též. Musíme to brát tak, jak to ve skutečnosti je. Roky nám přibívájí a s tím se musíme vyrovnat a brát to, že je to normální.

O tělo by jsme se měli samozřejmě starat a udržovat jej v kondici, ale uvědomit si, že už nemůžeme mít tělo, jako ve dvaceti.

Ztuhlost vyřešíme cvičením, pohybem, masážemi, jídelníček, dodržováním pitného režimu, upravením životního stylu ( nekouřit, alkohol přiměřeně).

Celulitida v našem věku je ochabnutí svalů v menopauze (hormonální změny, genetika, vysoké procento tělesného tuku, pomalý metabolizmus). Celulitida je s naším stravováním a celkovým životním stylem velmi úzce provázána. Pravidelně sportujete a udržujete si zdravý jídelníček.

Několik rad:

promasírujte pokožku před koupelí tělovým kartáčem, zvýšíte tím cirkulaci krve.

-každý den vypijte dostatek vody, relaxujte a žádný stres.  Doporučují : ( bylinkové čaje – dobromysl, máta, meduňka, kontryhel, aronie a černý rybíz….

Proces na pokožce je přirozený a je zdraví zcela nezávadný, většině žen se vzhled celulitidy protiví a snaží se ji různými způsoby zmírnit. Přestože na ni neexistuje žádný lék. Příčina vzniku je, že v pokožce se nachází méně pojivové tkáně, a tím pádem vzniká celulitida.

Věřím, že stav našeho těla patří k věku, ale důležité je, jaký jsme člověk. Jak rozdáváme lásku a dobro kolem sebe. Myslím, že to je velmi důležité a vnitřně by nás to mělo uspokojovat.

Moniko, přeji vám hodně radosti a spokojenosti v životě.

Darina

 

Opakovaně stráta hlasyvek a bolest při mluvení

Dobrý den Jani,

nevím, čím hlasivky zatěžujete, nebo v jakém prostředí pracujete. Doporučit můžu na ztracení hlasu – hlasový klid a Vincentku.

Pokud by to nepomohlo, tak cucat Panthenol.

Zpěváci, kteří opravdu zatěžují hlasivky, léči kašel, hlasivky a bolesti v krku:

 • půl sklenice anýzu vaříme v 1 sklenici vody 15 min. Přidat můžeme na vylepšení  lipový med a půl lžíce koňaku. Užívá se jedna lžíce  každou půl hodiny.

Jani, vyzkoušejte některou radu a pokud se to nezlepší, doporučuji odborného lékaře.

Přeji pěkné sluneční dny a hodně zdraví a klidu.

Křečové žíly a metličky.

Jaroslava

Dobrý den,stále se mi dělají křečové žíly a metličkyna nohách.Byla jsem již několikrát na sklerotizaci.Po čase se žíly objeví znovu
Dá se s tím něco dělat ?Jinak nohy mě neotékají žíly se dělají hlavně pod kolenem.Děkuji za odpověď.

Dobrý den paní Jarko,

křečové žíly je problém velkých žil, které jsou poškozené, strácejí pevnost a pružnost. S věkem výskyt křečových žil stoupá, zodpovědné za to jsou ženské hormony, obezita, dlouhé stání, zácpa, zvýšená sráženlivost krve….

Metličkové žilky je slabost a postižení drobných cévek a vlasečnic. Při poškozní strácejí pružnost a pevnost, (vznikají tzv. metličky). Metličky jsou problém kosmetický a nedá se mu zcela zabránit. Jediné odstranění pomocí laseru, ale jejich tvorbě nezabránite.

Křečové žíly i metličky vznikají při dlouhém stání nebo sezení v zaměstnání, špatný životný styl, obezita, nevhodná strava. Problém se zhoršuje věkem. Může to být, ale i problém dědičný.

Doporučuji – nezapomínat na procvičování nohou – stačí nenápadně kroužit kotníky nebo propínat a ohýbat špičky (rozproudíte tím krev), noste kvalitní boty (volné).

Na křečové žíly pomáhá neloupaná pohanka ( obsahuje Rutin), léčí hluchavka, komonice, aronie, černý rybíz, hloh, rakytník.

Mast z bazalky, řepíku, jitrocelu – výborná na natírání.

Kaštan, kostival mast – ideální ve formě gelu nebo masti.

Výborný čaj – hloh, jitrocel, řebříček, přeslička.

Koupel  v přesličce.

Paní Jarko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a váš problém se zlepší.

Přeji ať se vám daří a vše dobré.

Darina

Revmatoidní artritida

Iva

Dobrý den já i bratr trpíte reumatoidni artritidou, já na konečných článcích prstů, on klouby na ruce. Já už má zatrvrdle uzliny on občas oteklé. Mám jen strach, že se to prý může vrazit do dalších kloubů v těle. Je možné to něčím zarazit?já mám také lupenku, ale ne v nějaké velké míře. Děkuji

Dobrý den paní Ivo,

revmatoidní artritida, je zkráceně  porucha imunitního systému. Imunitní systém se chová k vlastnímu tělu  jako k cizímu a poškozuje jej. Toto onemocnění postupuje dlouhodobě a provázejí jej bolesti, otoky, deformace kloubů, člověk má omezující pohyb a postupem času nemůže vykonávat a žít samostatně bez pomoci druhého.

Onemocnění postihuje v první řadě klouby na zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou. Může, ale postihnou , všechny klouby. Je to bolestivá nemoc a není zjištěno , co jí vyvolává. Zdravý kloub obsahuje malé množství bílých krvinek, ale u revmatoidní artritidě je to opačně. V kloubní výstelka se začíná plnit velkým množstvím bílých krvinek, které vytvářejí obrovské množství chemických látek a tyto způsobuji bolesti, otoky a deformaci. Ale to vy určitě vše víte.

U této nemoci, je důležité zahájit  okamžitou léčbu. Lékař musí předepsat příslušné léky co nejdříve. Je důležité, i když je bolest velká, vhodné cvičení, rehabilitace a upravit životní styl.

Paní Ivo, já bych Vám oběma,  moc chtěla pomoct,  bohužel Vaše onemocnění je velmi vážné.

Domácí léčba – začněte popíjet ledvinové čaje Zlatobýl, třezalka. (Třezalka, ale za slunečního počasí není vhodná.)

Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na draslík (meruňky, slívy, broskve i sušené, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy, telecí maso, melasu z cukrové třtiny.) Omezte brambory, rajské jablíčka. Organismu dodávejte želatinu (uvařte sulc z telecích kostí a kůže). Zvyšte přísun vitamínu C ( listová zelenina, černý rybíz, rakytník, zakysané zelí a pijte šípkový čaj.)

Denně si masírujte klouby (třezalkovým olejem) jemným kartáčem a dopřejte si teplé koupele. Ranní ztuhlost doporučuji odstranit pomoci teplé koupele nebo sprchy.

Do koupele můžete přesličku, pampelišku,, routu, třezalku ( všechny této bylinky, jsou teď čerstvé na zahrádkách).

Můžete si připravit mast na mazání i vnitřně – 1/2 šálku jablečného octe + 1/4 oliv. oleje ( mažeme bolavé klouby i po lžičkách bereme před jídlem.

Vhodné jsou – bahenní  i  parafínové zábaly. Dále do lahvičky  Francovky vložte 15 hřebíčků ( rozdrťte je) a nechte 2 dni stát. Pak přeceďte a natírejte bolavé klouby. Nejlépe na noc.

Vyzkoušet můžete obklad našich babiček. Nastrouhejte křen a roztlučte hořčičné semínka 1:1. Do gázy zabalte tenkou vrstvu a přiložte na bolavé místo. Místo ještě před přiložením obkladu natřete olejíčkem třezalkovým a masírujte, pak přiložte na 20 minut obklad a zabalte, aby byl kloub v teple.

Příčiny lupénky je vnitřní znečištění organismu. Působí uvnitř těla dlouho předtím, než se projeví kožními problémy. Všichni pacienti s lupénkou by se totiž měli vyhýbat především lilkovým plodům (brambory, rajčata). Účinnou léčbou je léčení zevnitř.  Nejlepšími přírodními prostředky k očistě jsou syrové ovoce a zelenina.

Doporučuje se také čaj ze žlutého šafránu.

Nálev z kořene šťovíku Lupence a dalších kožních onemocněních. Dále bylinkové čaje – z kustovnice, aloe vera,  bříza, dvouzubec, kyselina salicylová, jetel luční.

Ptačinec – k léčbě lupenky, je vhodná nať na výrobu masti .

Paní Ivo, věřím, že některé mé rady vyzkoušíte a průběh léčby bude reagovat pozitivně. Přeji Vám hodně sil a trpělivosti.

Darina

 

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu a vhodný výběr bylinek. Je mi 46 let a trápí mě vypadávání vlasů, rosacea na obličeji a migrény. Dále mam problém s akné na zádech mezi lopatkami. Předem děkuji za radu a pomoc Zuzana

Dobrý den Zuzanko,

vypadávání vlasů u žen může způsobovat nedostatek vitamínů a minerálů. Nejvíc vlasy vypadávají před, a při menopauze. Ale může to způsobovat stres, onemocnění trávícího traktu, kdy játra a střeva nedokážou využít výživné látky ze stravy, ale je musíme doplnit různými potravinovými doplňky. Nebo – kořen a list kostivalu nasekáme a zalejeme vodkou. Po 14 dnech můžeme vtírat do kořínků vlasů. Můžeme použít nálev a zábaly z kopřiv a břízy.

Migréna je chronické a bolestivé záchvatové onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Trpí jí spíše ženy. Pokud jde o bolest pravé poloviny hlavy, příčinu bychom měli hledat zejména v naších játrech. Jedná-li se o levou část hlavy, na vině bývá žaludek či tlusté střevo ( je nutná detoxikace). Migrény se proto dostavují především po nevhodně zvolené stravě. Smažená, tučná, uzená a příliš kořeněná jídla by rozhodně měla zmizet z jídelníčku osob trpící na migrény. Migréna se dostavuje také po vypití kávy s mlékem. Co se léčby týče, povzbudivých výsledku je dosahováno při pravidelném užívání kopretiny řimbaby. Pokud máme řimbabu na záhradke, můžeme si denně vložit list řimbaby mezi chleba. Při akutním stavu pak listy dva až tři.

Akné – doporučuji přírodní produkt na bázi bylinek Factor Base užívat vnitřně je to probiotikum a čistí střeva do hloubky. Akné a játra spolu souvisí. Mast z kopřiv a lichořeřišnice. Pít  denně  čaje z kopřivy, sedmikrásky, lichořeřišnice, pampelišky, čekanky.

Věřím Zuzanko, že mé rady vyzkoušíte a váše problémy vyléčite. Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Zadní rýma

Dušan

Něco na zadní rymu

Dobrý den Dušane,

na zadní rýmu je nejlepší domácí mast:

Mast – majoránka, rýmovník, měsíček, levandule, olej, eukalyptus olej.

Natíráme kolem nosních dírek a také boky nosu a čelo (tam všude jsou dutiny).

Čaj z majoránky, rýmovníku, šalvěj, máta, mateřídouška.

Na uvolnění ucpaného nosu nakapejte do horké vody par kapek eukalyptu, šalvěj a sodu bicarbonu a inhalujte. ( můžeme použít i borovicové výhonky, par kapek tinktury).

Další pomocník je křen (nastrouhat) smíchat s medem.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se vyřeší.

Přeji vše dobré.

Darina

 

Astma (odpověď na dotaz)

Jana

Děkuji za odpověď na astma - mezi hlenovité potraviny se řadí jen mléčné výrobky- sýry, jogurty...., nebo je jich více ?

Dobrý den Jani,

ano mléčné výrobky- sýry, jogurty….. Ale za zahlenění může i nedostatek pohybu, kouření cigaret, konzumace alkoholu, zněčištěné ovzduší, nesprávna kombinace jídelníčku.

Doporučuji potraviny, které naopak produkci hlenu v těle významně snižují:

grapefruit, citron, pomeranč, limetka, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, ananas, jablko, listová zelenina, okurky, chřest, dýňové semínka, brokolice, mrkev, med, kajenský pepř, zázvor.

Děkuji za dotaz a přeji vše dobré.

Darina

Astma

Jana

Dobrý den, prosím o radu, lékařka mi diagnostikovala astma a mám používat VENTOLIN a COMBAIR. Moc se mi do tohoto nechce - chemie s vedlejšími účinky.....Poradíte, jak se léčit bylinkami ? Předem moc děkuji. Jana.

Dobrý den Jani,

čím je astma způsobená ? špatná slezina.

Astma patří mezi jednu z nejčastějších chronických chorob. Na vzniku astmatu se podílí několik faktorů. Jsou to : alergie na různé látky, hlavně na pyly, plísně, roztoče…

Astma je onemocnění s hlubšími příčinami, které se špatně odhalují, a proto i následná léčba nepřiznáší moc optimistické výsledky. Astma se tak pro člověka stává ne zrovna vítaným celoživotním  společníkem. Průdušky jsou postiženy infekčním, alergickým zánětem, který vyvolává jejich stažení, otok sliznice a nadměrnou tvorbu hlenu.

Byliny na léčbu SLEZINY :

eleuterokok, maralí kořeň, žeň šeň, rakytník, echinacea, černý rybíz, ořešák, lesní bez, divizna, rozchodnice, zeměžluč, pelyněk, Komonice široká

Při zvětšení sleziny – kořen púpavy.

Vlaštovičník – léčí slezinu.

Bylinky na ASTMA :

Výborná je pivoňka lékařská.

Dále můžeme užívat tinktury nebo čaje – z Kalísie, kustovnice, pupalka, růže šípková, šišák, bazalka, zlatobýl, oman, divizna, mateřídouška, podběl, heřmánek, lékořice, plícník lékařský, černý bez, měsíček lékařský, zběhovec.

Vhodný doplněk na průduškové astma – bazalka pravá.

Léčit se dá inhalací páry s vařených brambor, a současně pití velice horkého čaje z brusnice. Při slabém záchvatu stačí pít jen čaj.

Z jídelníčku vyřadit hlenovité potraviny.

Jani, věřím, že některé rady využijete a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to trpělivost a žádný stres.

Vše dobré přeje Darina

 

Hezký den přeji, jsem 3dny po operaci žlučníku, laparoskopická cholecystektomie, špatně jsem reagovala na narkozu, zvracení celý den po operaci, jak vyloučit z těla jedy z narkózy a kapaček.Dávali mi kapat Almiral, Axetine, Clexane, Dipidolor, Metamizole, před operací Diazepam, Ditiadene prášek. Bolí mne hlava a mám rozostřené vidění, prodělala jsem těžký Covid v listopadu se zápalem plic a horečky 12dni,tělo se ještě pořádně z toho nevzpamatovalo a teď ta operace, léky na bolest už momentálně neberu jen Daselta, hořčík, zinek, D3
Děkuji Všetičková Marika

Dobrý den paní Mariko,

vaše tělo dostalo šílené chemie do těla a teď se z toho nemůže zpamatovat. Nemůžete se ani divit, je to pro tělo velký šok a potřebuje nutně pročistit.

Detoxikuje – květ černého bezu, bříza, chrpa polní, pampeliška, čekanka.

Přeslička – očistí tělo, odstraňuje látky, které způsobili problémy, je bohatá na zdroj křemíku.

Připravte si na očistu těla: pelyněk + med + jablečný ocet + voda (zanešené cévy, střeva ). Vypijte štamprle před snídaním nalačno.

Na bolest hlavy je výborná řimbaba.

Dále doporučuji – Svízel – čistí lymfu a krev od jedu.

Borovicové výhonky – její výtažky jsou vynikající.

Můžete i z jehličí dělat výluh, jako u ostatních bylin, nebo si připravte sirup, kterým budete sladit bylinné čaje. Nejlepší je tedy zpracovat je za studena, a to ať jako sirup (klasické vrstvení cukru, výhonků a citronu, nebo lze výhonky naložit i do medu).

Věřím paní Mariko, že vyzkoušíte některé mé rady a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to hodně klidu a žádný stres.

Přeji brzké uzdravení Darina

 

 

 

Dobrý den, prosím o doporučení bylin na dvě diagnózy. Letitá paradentoza, cca od 30 let, kdy jsem trpěla velice silnými záněty dásní. Záněty ustoupily, nicméně poškození kosti poměrně značně. Udržují stále v jakžtakž přijatelném stavu. Tudíž hledám něco na podporu, abych alespoň tento stav udržela. Další problém je vyšší cholesterol - 6,5. Lékař navrhuje statiny-léky. Toto odmítám ohledně silných vedlejších účinků na organismus.
Děkuji a přeji pěkný den z Jižních Čech.
Jutka

Dobrý den Jitko,

paradentóza je zánět parodontu, tedy onemocnění týkající se vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Při paradentóze dochází zánětu parodontu a léčba je složitější. Škodlivé bakterie postupně vzrůstají do těchto prostor, infekce se začne rozšiřovat a poškozuje čelistní kost a struktury kolem zubů.

Při čištění zubů dochází k drobnému či zarudnutí dásní, aniž byste vyvinuli nějakou přehnanou silu. Vznik paradentózy souvisí s nedostatečnou zubní hygienou. Při nedostatečné zubní hygieně se v ústech postupně začne tvořit větší množství zubního plaku a zubního kamene, co způsobuje vysokou hladinu bakterii v ústech.

Jeden z nejstarších léků je – kyselina salicylová z Vrbové kůry nebo z Tužebníku jilmového.  Táto látka stimuluje kmenové buňky zubů, aby začaly obnovovat zubovinu po útoku bakterií. Právě kyselina salicylová dokáže hojit.

Doporučuji ješte žvýkat lístky meduňky, kopr, lékořice. Dále si dejte do oleje hřebíček, šalvěj a celou skořici, nechte to aspoň 2 týdny v oleji a tímto olejem si pak 3 x denně masírujte dásně. Připravte si odvar z přesličky, řebříček, heřmánek a mochny nátržník a po vyčitění zubů vyplachujte.

Cholesterol – ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky.

Doporučuji :

celer, zelený čaj, rozrazil – snižuje cholesterol

červený rybíz a aronie – zamezuje ukládaní cholesterolu.

extrakt z rozrazilu lékařského, artyčok, čekanka, pupalkový olej.

Jitko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší. Chce to hlavně trpělivost. Přeji vám vše dobré.

Darina

Stres a deprese

Marcel

Dobrý den již dlouhou dobu mám problémy se stresem a depresi minulý rok jsem prodělal plicní embolii mám špatný životní styl tak jsem furt takový unavený zeslábly.boly.me.cele.telo můžete mi nak poradit budu rád za každou radu děkuji

Dobrý den Marcely,

pokud jste ve velkém stresu a trvá už déle, tělo je v napětí a nic nepřijímá. Je v pohotovostním režimu a mozek řeší stav ohrožení – stres.

Organismus je tak zablokovaný, že není schopen vypouštět škodliviny a tudíž není místo pro přijímání něčeho navíc. Anémie a únava je málo radosti v životě, strach a zklamání.

Hloh pomáhá při stresu. Únavu řeší čaj z květů růži, tymián.

Omega +  pomáhá zvýšit obranyschopnost organismu a odolnost vůči následkům stresu.

Zkuste vitamíny a stopové prvky do těla.

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem.

Výborným léčebným produktem je přípravek z třezalky tečkované, brutnák, dobromysl tyhle vynikající byliny odstraňují úzkost a psychické napětí a zlepšuje spánek.

Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu.

Dále můžu doporučit – vyčerpané tělo potřebuje schladit, a právě to dokážou byliny s hořkou chutí. Benedikt čubet  kombinovaný s pomerančovou kůrou obsahuji účinné látky, které se velmi rychle vstřebávají a dokážou zregenerovat organizmus po fyzické i psychické stránce.

Celkově vás posílí koupel, do kterého přidáte :

dubovou kůru, přesličku, nakrájenou cibuli a česnek, fenykl a větvičku černého bezu.

Marcely, věřím, že vyzkoušíte některé rady, které vám doporučuji. Co potřebujete, je změna ve vašem životě: zdravé stravování, dostatek spánku, klidu, radosti a pohyb v přírodě.

Přeji hodně trpělivosti a věřím, že váš život vás naplní štěstím a radostí.

Darina

 

 

 

Mílie - bílé tečky kolem očí

Kateřina

Dobrý den Darino,
doporučila mi vás kolegyně. Můj manžel má spoustu nevzhledných bílých teček kolem očí. Je to nehezké a on nechce s tím k žádnému odborníkovi. Jemu to nevadí, ale mně ano. Můžete mi prosím poradit , jestli by jsem mu to mohla odstranit i já?
Moc děkuji za radu a pomoc.
Káťa

Dobrý den Káťo,

mílie jsou skutečně nevzhledné tečky kolem očí a většinou s bílou hlavičkou. Není to věkem, mohou se tvořit jak u dětí, tak i u dospělých. U novorozenců se tvoří kolem nosu, ale samovolně zmizí. Mílie jsou malé cysty vyplněné keratinem. Jsou to mrtvé kožní buňky zachyceny kůží a nemohou se dostat ven.

Mílie neohrožují nijak život, je to problém estetický. Nedá se dobře vymáčknout, ale pokud při odstraňování zvolíte správný postup, je možné se jich zbavit.

K odstranění potřebujete zručnost a pomůcky:

 • jehlu
 • pinzetu se špičatým koncem
 • dezinfekci
 • vatové tampony

Pleť umyjte a osušte. Jehlou mílii opatrně napíchněte shora nebo z boku. Pokud ji napíchnete shora, použijte klidně pinzetu. Bulku vytlačte ven a místo utřete vatovým tamponem vystříkaný dezinfekci. Takhle postupujte a zbavujte se jich jednu po druhé. Pokud je jich kolem očí hodně, neodstraňujte jich příliš najednou. Můžete tím podráždit pokožku a udělají se stroupky a můžou zůstat jizvičky.

Proti tvorbě mílii je dobré používat peeling, který zasahuje do hlubších vrstev a pleť vyčistí lépe. Nedoporučuji používat na pleť minerální oleje, které vytvářejí na pokožce film, může pokožku ucpávat a začnou se tvořit mílie.

Káťo, věřím, že manžel se odevzdá do vašich šikovných rukou a jeho pleť bude opět hezká.

Přeji vám úspěch a radost ze skvěle provedené péči o manželovou pleť.

Darina

 

Dobrý den Darino,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Před půl rokem jsem prodělal žloutenku a pořád mám problémy. Snažím se dodržovat dietu, ale občas neodolám něčemu sladkému nebo smaženému řízku. Moc bych vás požádal o nějaké bylinky, které by pomohli jako prevence nebo, když mi je hodně špatně.
Moc děkuji.
Vítek

Dobrý den Vítku,

žloutenka je mnohem nebezpečnější, než si obvykle myslíme. Někteří lidé, kteří prodělali žloutenku, pak pociťují trvalé následky. Nemůžou jíst ani sladké ani nic smažené.

Nenapsal jste jakou žloutenku jste prodělal, rozeznáváme žloutenku (ikterus) a infekční žloutenku (hepatitida). Jedna i druhá je vážné onemocnění. Ale lékař vám určitě řekl, jestli se jedná o infekční zánět jater či o nakažlivé onemocnění, kdy je pacient izolován (hospitalizován). Dieta spočívá hlavně v čištění a ředění žluče. Určitě vám lékař doporučil pít čerstvou mrkvovou šťávu denně. Pro ředění žluče je výborná tinktura z Vlaštovičníku a čaj ze : ŠípkůZlatobýl,  PřesličkaBřezové listy .

Při léčbě pomáhá působení sprchy teplé vody na oblast jater a můžeme si připravit obklady se zelí. Dieta je nutná delší dobu , je třeba důsledně pečovat o střeva a to přeplachováním bylinnými čaji. Žluč musí být z krve odstraňována co nejrychleji, protože škodí celému organismu. K úplnému uzdravení potřebujete delší čas. Jestliže se držíme přísně přírodní léčby, může k uzdravení dojít po pár týdnech. Léčení však přesto pokračuje dál, poněvadž jakákoliv nedbalost způsobí trvalé poškození. Každý, kdo předělal žloutenku, by měl vždy na jaře začít pít čaj z pampelišky. Na játra blahodárně působí artyčok, čekanka, ředkvičky a všechny hořké byliny.

Vítku, pokud se budete řídit pozorně těmito radami, dosáhnete úplného uzdravení.

Přeji vám hodně síly a brzké uzdravení.

Darina

 

Paměť a soustředění

Petr

Dobrý den Darino,
mám na vás prosbu. Nejsem už mladík, ale pro vykonávání mé funkce v podniku, musím jít studovat vysokou školu. Nevím, jestli to vůbec ještě zvládnu. Práce je pro mně hodně důležitá a mám jí rád, ale problém je, že učení nezvládnu.
Poraďte mi prosím, nějaké bylinky na soustředění, paměť a koncentraci.
Moc vám děkuji.
Petr

Dobrý den Petře,

už na začátku píšete, že to nezvládnete. Pokud budete přesvědčený, že na to nemáte, že to nedokážete, že to nezvládnete, tak to skutečně nezvládnete.

Buďte přesvědčený, že je to skvělá příležitost si rozšířit obzor, myslete na všechny výhody, které budete mít, radost z poznání něčeho nového…..

Hledejte ve studiu něco pozitivního, krásného a prospěšného. To je ten hnací stroj, který vás bude hnát ku předu. Nepodceňujte se, možná zjistíte a vyjdou na povrch vědomosti, o kterých jste ani nevěděl, že jsou ve vás potlačované.

Petře, žádná bylinka na to, aby jste bez učení studoval není. Ale jsou bylinky, které dokáží podpořit soustředění, koncentraci, náladu a motivaci.

Cholin – je základním stavebním kamenem pro tvorbu důležité látky ( acetylcholin)  pro komunikaci mezi našimi nervovými buňkami.

Nedostatkem tohoto nervového přenašeče je spojován poruchami paměti, nesoustředěnost, ale i další např. Alzheimerova choroba, ateroskleróza a jiné vážné poruchy paměti.

Zdokonalit svou paměť patří k dávným lidským snům. K zázračné pilulce, která by nám ze dne na den pomohla nasoukat do hlavy např. anglicko-český slovník, zůstává v nedohlednu. Určitá naděje však svítá v souvislosti s použitím jednoduché sloučeniny – cholinu.

Cholin obsahuje bez černý, kostival lékařský, pohanka, vaječné žloutky, játra, luštěniny, a burské oříšky.

Jako doplněk k normální stravě by neměl být cholin podáván pokud se zároveň léčíte  s depresí nebo jinými vážnějšími psychickým onemocněním.

Můžete ještě popíjet čaj – Rozchodnice růžová, Meduňka, Ginkgo Biloba, a Sléz maurský ( ten doporučoval už Hippokrates svým studentům).

Petře, vyzkoušejte mé rady a věřte si, studium úspěšně dokončíte bez problému.

Přeji vám hodně zdraví a úspěchů.

Darina

Spermie (intenzita a rychlost)

Jirka

Dobrý den paní Darino,
mám problém, s kterým potřebuji poradit. S manželkou máme jednu dceru, ale pořád mi vyčítá, že jsem k ničemu, protože chce ještě druhý dítě a pořád nemůže otěhotnět. Posílá mě po různých vyšetřeních. Na posledním vyšetření mi zjistili, že mám pouze 2O % spermií, které jsou schopné oplodnit vajíčko. Zbývající spermie jsou líne a pokud chci dítě , nemám moc času. Můžete mi prosím poradit nějaké bylinky, které by probrali i ty ostatní k aktivitě? Jinak s manželkou nevydržím, ještě se do toho montuje tchýně a doma mi dělají ze života peklo.
Moc děkuji za pomoc a radu.
Jirka

Dobrý den Jirko,

v dnešní uspěchané a stresující době nejste jediný mužský, který se potýká s tímto problémem. Neplodných mužů přibývá a může za to stres, špatné stravování, kouření, obezita… Vaše manželka, by Vás měla povzbuzovat a ne ještě více stresovat. Věřím, jak se cítíte, pokud  byla vždy s výkonností v ložnici spokojená a vaše výbava vás nikdy nezklamala.

Dokonce jste se nechal přemluvit i k návštěvám odborníkům, co zřejmě nebylo pro vás jednoduché. Nepředpokládal jste, že problém bude na vaši straně, ale manželky. A to je pro vás obrovské zklamání a ponížení, že právě vy, respektive vaše spermie jsou líne. Vaše psychika a sebevědomí je zlomené a situace nastává nervóznější.

Intenzivní stres ovlivňuje produkci hormonů a negativně se podepisuje na produkci spermií. Počet aktivních spermií může ovlivňovat přehřívání varlat, horečnaté onemocnění, sauny a horké koupele, některé léky, chlamydie, poruchy ledvin i onemocnění jater, diabetes a řada další nemocí. Příčin neradostného stavu je celá řada.

I kdyby jste měl dostatečný počet spermií vyhráno nemáte, jsou vám k ničemu. Pokud spermie nemají dostatečnou rychlost a intenzitu, aby rozrušili membránu vajíčka a pronikli do něj.

Jirko, pokud máte ještě aspoň 20 % spermii schopných k oplodnění vajíčka, není nic ztracené.

Důležitá je strava, jezte vlašské ořechy ( vědci dokázali, že po ořechách se zlepšuje pohyblivost i vitalita spermií), podpořte své spermie vitamínem C, E, B5, zinkem, nepijte alkohol, nekuřte.

Jezte brokolici, papriky, ryby, vejce, mrkev, kakao,  fazole, dýňové semínka, celozrnné pečivo…..

Nenoste mobilní telefon v kapse, je možné, že i to škodí. Noste kalhoty a slipy pohodlné.

Ještě bylinka na intenzitu a dostatečnou rychlost – šafrán , je neskutečně výkonný a vyzkoušený.

Maca kořenzvyšuje erekce, plodnost, vydrž při souloži, zvyšuje počet a pohyb spermií, oddaluje ejakulaci, zvyšuje chuť na milování, zlepšuje fyzickou i duševní výkonnost i sexuální impotenci mužů.

Oves setý -obsahuje testosteron, je to jeden z hlavních anabolických hormonů, které v těle kolují. Působí na výkonnost, stimuluje tvorbu spermií, ovlivňuje erekci a její trvání.

Škornice velkokvětá – ovlivňuje tvorbu spermií, zvyšuje prokrvení penisu, léčí poruchy potence a vitalitu.

Sibiřský ženšen- ( podpora a zlepšení erekce, funguje jako viagra pro muže).

Thuja Occidentalis (Zerav západní) – zvýšená sexualita, zbytnění prostaty.

Další byliny jsou – kotvičník, jinan.

Pokud budete chtít směs ke zkvalitnění spermií, můžu vám namíchat bylinky a poslat.

Jirko, věřím, že mé rady vyzkoušíte, sen vaši manželky se splní a miminko bude jako andílek.

Čekám za dva měsíce pozitivní zprávu, že  manželka je těhotná a spermie splnili očekáváné.

Přeji vám hodně štěstí, pohody a energie.

Darina

 

 

 

 

 

Paradentóza

Jiřina

Dobrý den Darino,
obracím se na Vás s dotazem, jestli mi nepomůžete s problémem paradentóza. I přes snahu se starat o zuby, denně je dva krát čistit s drahými zubnými pastami, mi řekl zubní lékař, že mám nastupující paradentózu.
Jsem z toho hodně špatná, občas mě bolí i dásně a obnažují se mi zubní krčky. Snažím se moc nejíst, spíše jen tekutou stravu, protože mám strach, aby jsem náhodou o nějaký zub nepřišla. Nevím si to ani představit, že bych o zuby přišla.
Poraďte mi prosím, nějaké bylinky nebo rady, co mám dělat.
Moc vám děkuji.
Jiřina

Dobrý den Jiřinko,

co můžu doporučit, to je najít si opravdu dobrého lékaře. Představuje to velké úsilí, a to tím spíše, že toto úsilí mívá obvykle nevalné výsledky. Nemocný, který je postižen chronickým zánětem dásní, může přijít o zuby. Můžu vám doporučit masáž dásní přípravkem z Echinacie  střídaná masáží myrhovou tinkturou. Mimo to je třeba dodávat tělu bohatou stravu.

Nejdůležitější je pravidelné čištění zubů a zároveň masáž dásní nepříliš měkkým kartáčkem na zuby. Doba na čištění nemá být kratší než 2 minuty. Je velmi dobré následné dočištění ústní vodou a speciální voskovou nití. Je nutné zajistit potřebné dávky vápníku prostředkem ,,Urticalcin,, je to doplněk stravy s vápníkem, lisovanou šťávou z čerstvých kopřiv s kombinaci vitamínem D3 z lišejníků.

Ještě můžu doporučit jeden recept :

nasbírejte mladé výhonky z kopřiv, nechte je usušit. Skořápky z BIO vajíček nebo škeble ústřic rozdrťte spolu se suchými kopřivami a takto získaný zelený prášek, užívejte 3 x denně na špičku nože. Díky tomuto domácímu prášku, budete mít silný, zdraví chrup, zesílí vám kosti  a posílí vaši odolnost vůči infekci. ( pokud budete mít zájem, prášek můžu dodat).

Paradentóza není nakažlivá nemoc, je to spíše avitaminóza (nemoc vyvolaná velkým nedostatkem určitého vitamínu).

Indiáni a černoši tento problém nemají, poněvadž mají velmi jednoduchou stravu. Z jídelníčku by jste měla vyřadit  všechny sladkosti a hlavně bílý chléb.

Kladné účinky se neprojeví okamžitě, je třeba vydržet a výsledky se ukáží.

Jiřinko přeji vám pevnou vůli a hodně energie.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800