11. listopadu 2021 |

Saturejka horská ( Satureja montana )

Saturejka pochází z oblasti východního Středomoří, ale dobře se přizpůsobila i k naším podmínkam. V přírodě se vyskytuje na slunných horských svazích v teplejších oblastech.

Jako koření a dezinfekční přípravek znali saturejku už staří Římané. Egypťané jí dávali do nápojů lásky.

Osobní popis:

Saturejka je vytrvalá bylina a dorůstající výšky až 30 cm. Má aromatické, úzce kopinaté, zelené listy,které jsou 1 – 2 cm dlouhé a mají jemně kořeněnou chuť. Od léta až do podzimu kvete drobnými bílými až narůžovělými květy rostoucími v klase. Mladé lístky je nejlepší sklízet ještě před rozkvetem, a to po ránu.Květy jsou medonosné a vyhledávají jí včely.

Účinek:

 • ke zklidnění pokožky po vosím či včelím bodnutí
 • při zvonění v uších
 • rozpouští hleny a působí proti kašli ( čaj se sušené saturejky )
 • při snižování krevního tlaku
 • čistí mastnou pleť
 • podporuje činnost žaludku a střev
 • posiluje organismu
 • na bolest v krku
 • při nechutenství
 • zvyšuje vylučování kyseliny žaludeční, uvolňuje křeče hladkých svalů trávicí trubice
 • při drobných poraněních a kožních plísních ( obklad )

Používaná část:

Nať, listy

Způsob použití:

Tinktura, čaj, obklad, kloktadlo, olej

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Dobrý den.
Jsem měsíc po operaci brániční kýly a stále mne bolí žaludek. Beru na bolest novalgin tak že to jde ale jak zkusím vysadit zas se dostaví ta bolest v trojúhelníku. Občas bolest v zádech. Jakoby se to stěhuje žaludek,hrudník, záda. Krev,rentgen žaludku i plic,EKG vše v pořádku. Prostě hlavní je ten žaludek. Z bylinek zkouším kořen i list pampelišky, heřmánek, meduňku už nevím jak dál strašně mě to unavuje. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den Václave,

věřím, že po operaci vás lékař poučil a dal vám nejdůležitější rady :

Nejdůležitější je životospráva
1. nejméně 1 měsíc nekonzumujte bílé pečivo, rýži, knedlíky
a suché kuřecí maso
2. nepřejídat se, ale ani nehladovět
3. jídlo konzumujte v přiměřené teplotě, zažívacímu traktu
škodí jak příliš studená, tak i horká jídla
3. jezte v klidu, častěji a menší porce, potravu dobře požvýkejte
4. jezte zásadně vsedě nebo ve stoji, nikdy vleže
5. nelehejte nejméně 2 hod. po jídle

Vyhýbejte se stresu, omezte množství alkoholu a kouření. Výborná je procházka, ale žádná velká tělesná aktivita. Vyvarujte se těžké fyzické práci, zejména v předklonu, zvedání břemen, snažte se předcházet úpornému kašli.

Při problémech se žaludkem je super tinktura zeměžluč, pelyněk. Dále čaje – měsíček lékařský, meduňka, řepík, chmelové šištičky, krušina olšová.

Akátový sirup výborný na křeče žaludku a střev.

Václave, je nutné dodržovat rady a věřím, že vaše problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Močové cesty

Lenka

Dobrý den. Od prvního týdne v Lednu mám úporný zánět močových cest. Dojedla jsem již troje Antibiotika a na Gynekologii dostala i vkládací globule, ale úspěch vždy jen na pár dní a pak se zánět znovu projeví. S mnohem horší intenzitou. Nikdy jsem takové problémy neměla. Antibiotika obecně nesnáším, je mi po nich vždy zle a už tak zkoušený organismus dostává ještě větší zásah. Nyní jsem si v lékárně koupila Rowatinex kapsle a také Lichořeřišnici, jelikož lékař řekl, že další antibiotika již psát nebude, za což jsem ráda, ale momentálně jsem bez léčby určené lékařem, přičemž problémy jsou stále intenzivní, byť lehce lepší, ale stále velice nepříjemné. Až do loňského léta, jsem přitom nikdy zánět močových cest neměla (je mi 44 let). Jsem třetí rok Diabetik (Diabetes máme v rodině několikátou generaci - oba typy), bohužel i jsem obézní (opět rodinná zátěž). Nově mi zjistili ztučnění Jater již v pokročilé fázi a také problém se slinivkou. Bohužel, neřešeno, na Gastroenterologii nad tím mávli rukou, že to má kde kdo. Ač se to nezdá, nepřejídám se, obézní jsem od malička a to i přes sportování. Mám alergii na kravskou bílkovinu. Kvůli problémům s Játry a Slinivkou a také pro dlouhodobou nesnášenlivost, mi byl vysazen lék Metformin XR, nahrazen lékem Januvia. Po Metforminu jsem mimo jiné přibírala, vyvolával mi silné průjmy, bolesti břicha, hlavně v oblasti Jater (až posléze zjištěno ztučnění v pokročilé fázi). Lékař mi řekl, že je možné, že mi toto vyvolal právě Metformin, že to dělá (po tři roky jsem si stěžovala, že mi je po něm zle). Metformin mi byl vysazen 2.Ledna a ještě tentýž týden, mi začaly problémy s močovými cestami. Je možné, že to má spojitost? Můžete mi prosím poradit nějaké bylinky, které by mi mohly pomoci jak s Močovými cestami, tak také s Játry a Slinivkou? Velice děkuji za radu. Lenka

Dobrý den Lenko,

je smutné, že vám předepisovali léky, které vám spíše škodili než-li pomáhali. A teď, když je váš stav opravdu vážný, tak to neřeší?

Musíte si najít jiného odborního lékaře, který bude vaše problémy skutečně řešit. S játry a slinivkou nejsou žádne žerty.

Využití léku –  Metformin a jemu podobné preparáty jsou jedny z nejpoužívanějších léků v léčbě cukrovky 2. typu, velmi dobře účinkuje u obézních nemocných. Lze jej podávat samotný i kombinovat s inzulinem. Kromě toho snižuje tvorbu cukrů v játrech a lehce snižuje vstřebávání cukrů v trávícím traktu.

Využití léku – Januvia se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2.typu, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné preparáty, zejména metformin.  Je to dražší preparát, který většinou nebývá lékem první volby.

Každý zánět v organismu má více příčin, které působí současně. A to platí i pro zánět močových cest. Nejčastěji je příčina nedostatek nezbytných živin, které organismus nedokáže vyrobit a proto musí být dodány potravou. Další příčina je vysoká konzumace sacharidů, stres, prostydnutí, snižená imunita, užívání dlouhodobě léky, špatní střevní mikroflora, překyselení a další… K nejsilnějším bylinkám, které dokážou močový měchýř účinně posilovat a chránit proti bakteriím – lichořeřišnice, vřes, medvědice lékařská, třapatka,  zlatobyl, přeslička, šípek, rozmarýn ( nebo je výborná směs urologických čajů z různými bylinkami). Na každého účinkuje trochu něco jiného.

Lenko, vyzkoušejte některé čaje, které doporučuji a dělejte sedací koupele v odvaru přesličky.

Přeji vám trpělivost a vše dobré.

Darina

 

Dobrý den syn 29 let od podzimu diagnóza Cronova nemoc bere imasup 50mg,včera večer úsporná bolest v zádech, močil krev, jeli jsme na pohotovost kamen v tele mezi ledvinami a močových mechyrem po vyšetření ultrazvuku. Dostal biseptol, algifen a buscopan.muzu poprosit o radu na nějakou bylinu či čaj, děkuji Iva Kožená

Dobrý den paní Ivo,

doporučovala bych – Přeslička – užitečná při problémech s močovými cestami a ledvinovými kameny.

Vřes – především na nemoci s močovými cestami a ledvinovými kameny.Pomáhá také při obtížích s prostatou. Uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.

Zlatobýl – usnadňuje vylučování ledvinových kamenů a působí preventivně před jejicj vznikem.Bojuje proti zánětům,urychluje hojení rány a je doslova zázrakem při problémech s močovým ústrojím.

Sirup šípkový – pomáhá při léčbě močových kamenů.

Močové kameny i písek likviduje – šťovík, anjrešt, prvosenka, nátržník husí, křen.

Doporučila bych i sedací koupele v odvaru přesličky. Je  užitečná při problémech a zánětech s močovými cestami a ledvinovými kameny. Na ledvinové potíže pomáhá čaj z černého bezu a výborný je i Petržel (vitamin B12). Kopřivové semena – prevence proti ledvinovým kamenům.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Kořen pampelišky

MARTINA

Dobrý den .Chtěla jsem se zeptat. Po jak dlouhé pauze mohu opět pít čaj z kořene pampelišky? Děkuji. MARTINA

Dobrý den Martinko,

kořen pampelišky čistí krev podobně jako kopřiva.  Proto je perfektní pro očistu ledvin, močového měchýře a dokáže rozproudit lymfu. Pomáhá vylučovat toxiny s těla, čím čistí játra, slezinu i slinivku. Řeší i problémy, jako jsou ekzémy, akné a další kožní potíže.

Smetanka má vysoký obsah vitaminu A a C, beta-karotenu, obsahuje ve větším množství draslík, měď, vápník, sodík, fosfor, síru a mangan.

Z kořene můžete udělat čaj nebo tinkturu. Tinkturu můžete užívat denně i tři krát po 30 kapek.

Obvykle se však na pročišťující kůru užívá 2x denně po dobu šeti týdnů odvar z čajové lžičky sekaného kořene (čerstvého či sušeného) na šálek vody. Pak nechte dvoutýdenní pauzu a kúra se může opět opakovat. Jeho hořkou chuť můžeme vylepšit citronem a medem.

Doporučuji pit i čaj z čerstvých listů pampelišky: čtvrt šálku zelených listů zalijte vroucí vodou, slijte po patnácti minutách a vlažný čaj vypijte.

Věřím, že odpověď je dostačující.

Martinko, přeji vám hodně energie a vše dobré.

Darina

 

Štítna žláza

Vargova

Manzelka ma stitnou zlazu a boli ji to strili ji bolest do ucha ma to od ti dobi co byla na ctecku a nezakrili ji to prosim o radu co nato dat predem dekuji za radu

Dobrý den,

štítná žláza je životně důležitý endokrinní orgán.  Jejím hlavním úkolem je tvorba a vylučování hormonů nezbytných pro správný průběh metabolických dějů. Hormony jsou tyroxin a trijodtyronin –  tyto hormony ovlivňují rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku, růst a vývoj. Štítná žláza je odpovědná hlavně za hormonální pochody v těle. Dalším hormonem, který produkuje štítná žláza je kalcitonin, který reguluje metabolismus vápníku a fosforu.

Onemocnění štítné žlázy je zapříčiněná nejčastěji autoimunitním zánětem, tedy infekčním zánětem způsobeným poruchou imunity.

V takovém případě imunitní systém špatně reaguje na něco v krvi, co ani není pro organismus škodlivé, začne na obranu vytvářet obranní protilátky, a ty následně napadnou  štítnou žlázu a zapříčiní tak její špatnou funkci.

Problémy, které u Vaši manželky nastali, musí léčit a zabývat se odborní lékaři. Je nutné to řešit čím nejdřív.

Darina

Nervozita a úzkost

Irena

Dobrý den, co doporučit na nervozitu a úzkost. Děkuji mnohokrát, hezký den

Dobrý den Irenko,

příčinou úzkosti, bývá často nahromaděné problémy nebo neschopnost zvládat je.

Andělika čínská – přírodní tonikum na duševní a fyzikou pohodu. Bojuje proti únavě, úzkosti, podrážděnosti, proti stresu, závratě, nespavost.

Meduňka – neklid, stres, úzkost, psychické napětí, nespavost, probouzení v noci.

Vřes obecný – květy vřesu působí příznivě na duševní zdraví člověka. Navozují relaxaci a pozitivní náladu, přispívají k výkonnosti i zdravému spánku.

Petrželová tinktura pomůže při stavech úzkosti. Heřmánek pravý – pomáhá duševnímu zdraví, pozitivní náladě, podporuje relaxaci a pohodu.

Dále – na úzkosti je výborný čaj z květů růží, rozmarýnu, třezalka, brutnák, ženšen….

Věřím, že některé bylinky vyzkoušíte a váše problémy se zlepší.

Darina

Bolest zubů

Simona

Dobrý den už asi 7 měsíců mi lečí dolní pravou šestku zub. Bolí mě většinou dolní čelist. Teď jsem byla na pohotovosti a otevřeli mi zub vedle pětku a nechali volně a když si tam dám vatičku před jídlem a pak ji vytáhnu, tak tam mám pořád krev a smrdí to. Moje zubařka má teď ještě 14 dní dovolenou. Pořád mě pobolívá dolní čelist. Před měsícem mi u té šestky dole udělali řez a dali mi tam dren. Mám tedy zajít na pohotovost aby mi to aspoň propláchli dezinfekcí?

Dobrý den Simono,

určitě bych čím dřív zašla na pohotovost. Může tam začínat zánět a odborný zásah bude určitě na prvním místě.

Vyplachovat můžete šalvějí, určitě to pomůže.

Dobrý den,prosím o radu ohledně mamky 85let,diabetik na inzulínu,vysoký tlak,ráno bere 7prášků ,již od listopadu má pocity nevolnosti na zvracení,slabost,třes,celková nevolnost,nechutenství.Bolesti nemá.Zvláštní že jí pomáhá lék Lexaurin.Lékař myslí,že jsou to úzkosti a nasadil antidepresiva,ale ty bere již sedm týdnů bez efektu.Zkoušíme vše možné,na gastroskopii se vzhledem k věku bojí.

Dobrý den paní Hanko,

mamka má už krásny věk a je jasné, že organismus je už opotřebovaný.  To množství přášku, které bere denně, organismus ještě víc zatěžuje. Je to silná chemie, která tělu dáva zabrat a proto se nedivte, že jí trápi nevolnosti, zvracení a další potíže.

Pokud byla ještě očkovaná proti Covidu, tak tam je nutné, pouze organismus pročistit od veškerých jedů, které dostáva do těla.

Tužebník jilmový nebo výtažky z borovice – užívá  se vždy tam, když chceme odvést škodlivé zplodiny z organismu.

Dále doporučuji – Krušina olšová – podporuje celkové pročištění organismu. Účinně čistí vnitřní orgány a posiluje práci tlustého střeva, dokáže uvolnit trávicí trakt, tím pádem upravuje i látkovou výměnu a pomáhá také osobám, které potřebují vyčistit krev.

Jarní očista – listy šťovíku + listy pampelišky a kopřiv. Všechny zalijeme převařenou vodou a nechte zhruba deset minut vylouhovat. Nakonec je přeceďte a můžete čaj popíjet během celého dne.

Dále detoxikuje tělo – květ černého bezu, kořen kopřiva, kořen pampelišky, bříza, řebříček, chrpa polní. Křen – ve všech podobách.

Paní Hanko, ať mamka vyzkouší něco přírodního na pročištění organismu a věřím, že tělo se pročistí a její stav se zlepší. Je to , ale nutné probrat s ošetrujicím lékařem, které bylinky může k práškům, které bere.

Přeji hodně energie a trpělivosti.

Darina

 

 

 

Svědění a pálení očí.

Jaroslava

Dobrý den
Již delší dobu mě pálí a svědí oči současně mám i bolest hlavy.Jsem diabetik a užívám Amaryl a Vipdomet hladina cukru je kolem 10 m.Od oční lékařky jsem již dostala několik typů na různé oční kapky a masti,ale bohužel nic nepomáhá.Dekuji Jarka

Dobrý den Jarko,

oči a játra jsou vzájemně propojeny a ovlivňují se. Na oči je skvělý světlík, pomáhá i na suché a unavené oči. Nevím, jestli moc nepracujete na počitači, telefonu anebo jestli hodně koukate na televizi ? způsobuje to únavu oči a další problémy ( bolest hlavy).

Plody arónie jsou vhodné i pro lidi pracují intenzivně na počítači – regeneruje oko,  harmonizuje působení záření monitorů na organismus.

Na unavené oči použijeme odvar z petrželové natě, která pomůže i očím oteklým a uklidní je. Návod: dejte nať do vroucí vody na 15 minut louhovat. Poté sceďte a do vychladnutého odvaru namočte vatové tampony, které položte na oči. Po 15 minutách je můžete sundat.

Fenykl – obsahuje živiny se silným antioxidačním potenciálem, které významně omezují pravděpodobnost zákalů i makulární degenerace? Vychlazený fenyklový čaj se hojně využívá i k výplachu unavených a podrážděných očí. Pokud tedy často a dlouho hledíte do počítače, měl by být tento spojenec vaší základní medicínskou výbavou. Pomáhá –  fenyklový nebo bramborový obklad. 

Jarko, vyzkoušejte některé rady a věřím, že se vám uleví.

Darina

 

Horní dýchací cesty

Daniela

Dite vek 3 roky,opakovane zanety hornich cest dych.Vyter z nosu hemofil,chci se zeptat jake bylinky uzivat .Myslite,ze muze uzivat lichorerisnici?A v jake podobe?Moc dekuji za zodpovezeni dotazu Šaldová

Dobrý den Danielo,

Lichořeřišnice má mnohé léčivé účinky – antibiotické, antibakteriální a antivirotické. Pomáhá tedy především při léčbě zánětů močového měchýře a při zánětů horních cest dýchacích. Též pomáhá  – Kořen lopuchu, lípa, tymián, mateřídouška – pozitivně působí na horní dýchací cesty.

Pokud použijete tinkturu, dávají se kapka na 1 kg váhy. Tinkturu nakapejte do čaje a míchejte, aby se líh vypařil.

Smrkový nebo jitrocelový sirup pomáhá na horní dýchací cesty a kašel. Také můžete podávat rakytníkový sirup.

Přeji vše dobré a brzké uzdravení.

Darina

Helicobakter, imunita, afty

Kateřina

Dobrý den,již delší dobu mě trápí jazyk a dutinách ústní. Mám mapovytý jazyk,který mě občas páli. Dělají se mi afty v zadu v krku a na jazyku u kořene. Poslední dny mě trápí divné sucho v ústech. Beru nolplazu,zkouším doplnit železo a Vít B. Dále se asi měsíc každé ráno hrozné potím což by mohlo být asi po depo proveře,kterou jsem si nechala píchnout. Mám i pocit cizího tělesa v krku. Byla jsem několikrát na vyšetření u orl ale nasadili mi léky na alergii a kapky nasofan v minulosti na chronickou rýmu a zahlenění,které mě také trápí. Dále jsem sledovaná v gastro ordinaci,kam jsem byla odeslána asi čtyři roky zpět lékařem. Bylo mi provedeno vyšetření žaludku kde byla zjištěna Helicobacter,která byla přeléčena v roce 21. Nevím jestli toto může způsobit i potíže z ústní dutinou. Někdy mě páli i rty a mám i citlivé dásně. Zkoušela jsem různé gely z lékárny a nic nepomáhá. Děkuji mockrát za radu. S pozdravem Kateřina

Dobrý den Kateřino,

Helicobakter – jsou bakterie, které kolonizuje v žaludeční sliznici. I po přeléčení se často vrací a dokáže v těle způsobit další problémy a to i ty vaše potíže z ústní dutinou a afty. Bakterie infikuji organismus a oslabují přirozenou obranyschopnost žaludku. Často dochází i k nakazení členu rodiny.

Vaše léčení by mělo být pod dohledem odborného lékaře, onemocnění je dost vážné. Standartní léčba se provádí více druhů antibiotik. Jako doplňková léčba by mohl pomoci – olej z Hřebíčku, Grepy, Brokolice…a změna jídelníčku. Je nutné posílit imunitu. Imunitu povzbuzuje –červená řepa, přeslička, petrželová nať,  třezalka, echinacea, kalísie, kořen lopuchu….. 

Proti aftům bych doporučila Hypermangan (krystalky – Manganistan draselný), které se velmi dobře rozpouští ve vodě za vzniku fialového roztoku. Natřít zevnitř pusu. Dále výplachy lichořeřišnicí. Příjem vitamínu B, a B12.

Kateřino, věřím, že některé rady vyzkoušíte, ale chce to hodně trpělivosti a lékařské odbornosti.

Darina

 

 

 

Herpes, borelioza, chlamydie

Lenk

Dobry den byla jsem na rozboru krve a mám v těle herpes chlamidie plicní i pohlavní a bohužel i boreliozu .Prosím o radu dekuji .Antbiotika asi budu muset ale vím ze ty úplně nezaberou prosím o radu

Dobrý den Lenko,

váše zdravotní problémy jsou hodně vážné.

Herpes je nejčastěji virovou infekci,  kterou provází změny na sliznicích i na kůži. Nakažený člověk je infekční, infekce se šíří  lymfatickou cestou do nervového systému i vnitřních orgánů.

Jsou to viry, které v sobě nosíme celý  život. Jsou „schované“ v nervovém systému, žlázách, ale i v orgánech, např. v ledvinách.

Herpetické viry, mají schopnost přetrvávat  v těle i v období bez potíží, a jakmile se organismus oslabí například při  horečce, po slunění, nachlazení, fyzickém přetížení či za menstruace,   dochází k opakovanému výsevu.

Brusinky jsou nejen vitamínovou bombou, ale také účinným lékem proti herpes viru typu 2, který je jedním z nejčastějších virů v lidském těle.

Yzop lékařský a fialka, zabraňuje růstu viru oparu na rtech nebo pohlavních  orgánech.

Rychlá pomoc:

 • omezit konzumaci čokolády
 • pšeničných výrobků.
 • potravinové doplňky: pivovarské kvasnice,
 • hlavně B12, vitamín C, zinek, vitamín E,
 • česnek

Virus HSV-2 se projevuje v oblasti genitálií a přenáší se sexuální cestou.  Patří mezi nejrozšířenější pohlavní choroby, proti kterým se obtížně bráníme. Onemocnění nelze zcela vyléčit. Nutná je léčba  lékařem. Včasné zahájení léčby zabrání zhoršení stavu a rozšíření infekce na další části těla.

Chlamydie žijí uvnitř živé buňky, na které jsou plně závislé – jsou to nitrobuněční parazité podobně jako viry. Uvnitř buňky rostou, množí se a energii  k těmto činnostem získávají z hostitelské buňky. Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavných nemocí. Chlamydií je mnoho druhů, některé z nich se projevují jako infekce dýchacích cest, očí a jiných orgánu v těle. Byliny doporučuji – ženšen, lichořeřišnice ( likviduje viry a bakterie), penízovka (ničí kvasinky), puškvorec ( dokáže zničit zapouzdřené ložiska), bříza (funguje jako drenáž), jíst hodně česneku a kurkumy.

Boreliózu doporučuji léčit – Vilcacora tinkt. Po antibiotikách likvidovat vzniklé patogenyMateřídouškou  nebo Tymiánem. Na doléčení! boreliozy doporučuji tinkturu z pupenů topolu černého nebo tinkturu z kořene křídlatky (opletky) nebo štětky soukenické. 

Lenko, napsala jsem vám pár rad, které můžete vyzkoušet, ale určitě buďte pod dohledem odborného lékaře.

Přeji hodně trpělivosti a energie.

Darina

Menopauza

Olga

Dobrý den, je mi 49 let a mám problémy s Menopauzou. Noční návaly horka, bušení srdce, nevyspání... Zpočátku jsem vyzkoušela bylinky - Sarapis, čaj Klimakterin,no žádná sláva, byla jsem již zoufalá, nevyspana, nervózní. Návštivila jsem svého Gynekologa a ten mi předepsal hormonální léky Gynovel, zpočátku super, konečně přestaly noční návaly horka a bušení srdce, ale po 3 měsících mě tak natekly a bolí prsa, že nevím co dělat?! Zkoušela jsem léky půlit, návaly horka se vrátily... Můžete mi prosím poradit nějaké účinné bylinky na menopauzu? Děkuji

Dobrý den Olinko,

problémy s menopauzou vyřešíte bylinkami kontryhel + jetel červený + třezalka + řebříček. Jsou to bylinky, které opravdu pomáhají a ženy se po ních cítí skvěle.

Můžete použít i sirup – kontryhel a jetel červený. Také je výborný užívat olej z obilných klíčků (vitamín E).

V době menopauzy je důležitá čekanka ( sirup čekankový) po něm nepřiberete a podporuje vstřebávaní vápníku.

Červená řepa i její listy obsahuji látku, která je podobná estrogenům neboli ženským pohlavním hormonům.

Olinko, vyzkoušejte některé mé rady a určitě vám bylinky pomůžou.

Přeji vše dobré.

Darina

 

 

Poškozený nerv

Marie

Domnívám se, že mám nějak poškozený nerv. Mám velké bolesti které začínají za pravým uchem a táhnou se az nad oko. Je to dloubava bolest. Celá prava polovina hlavy je citlivá na dotek i česání dělá problém. Analgetika jen bolest na chvíli zmírní. Pomohly by nějaké bylinky. Je dobrý studený nebo teplý obklad? Děkuji za odpověď. Srdeční arytmie.

Dobrý den Marie,

vaše onemocnění je vážné a je nutné navštívit odborného lékaře.

Může se jednat o zánět očního nervu a léčba se odvíjí od příčiny, která tento zánět způsobila. Většinou zánět vzniká vniknutím virové infekce nebo se může jednat o vážnější komplikace.

Proto je důležité odborné vyšetření a zjistit příčiny co to způsobují.

Přeji vám hodně síl a vše dobré.

Darina

 

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je nějaká bylinná mast která by mi mohla pomoci se seschlou kůží na předkožce, občas se mi to stává a pak zase zmizí jen to nějakou dobu trvá.

Dobrý den Adame,

se seschlou kůží na předkožce, bych vám doporučila krém  Lipobase Repair.

Vrací pokožce vlhkost, snižuje suchost, zamezuje tvorbě šupin a má rychlý a dlouhotrvající účinek.

Dále vám doporučím – na suchou pokožku – Konopný balzám ,, Herbavera,, s Aloe vera a heřmánkem, výborný účinek na pokožku.

Aloe vera – královna léčivých rostlin.

Zdraví  a přeje vše dobré Darina

Herpes virus

jana

po viroze jsem zkolabovala nasledne zanet trojklaneho nervu,z likvoru nezjistili boleriozu, ale herpes virus,do dneska mam lehky pokles jedne pulky tvare i s okem, byla jsem i v laznich,akupunktura ,rehabilitace ,lecba trvala pul roku bylo mi zdeleno ,ze uz to bude trvaly stav,je jeste nadejetomu nejak pomoci

Dobrý den Jani,

lidské herpes viry jsou rozšířené po celém světě. Nejhorší je to, že přežívají praktický v těle doživotně. Po jejich odeznění následuje doba klidu, ale v těle jsou pouze skryté, utajené (zatím) se neprojevují, přesto jsou už přítomné. A za příhodných okolností se může herpes opětovně uvést do aktivního stavu (např. projevit opakovaným výsevem…..)

Lehký pokles jedné půlky tváře i s okem, může být příčina infekčního zánětu, vyvolaného herpetickým virem. Je to stejný virus , co způsobuje i opary na rtech.

Jak píšete, veškerá léčba, rehabilitace, akupunktura proběhla, ale zřejmě má lékař pravdu, že to bude trvalý stav.

Je mi líto, moc ráda bych vám pomohla, ale u tak vážných následků po nemoci vám nevím  poradit..

Přeji vám pevné nervy a vše dobré.

Darina

 

 

 

Kašel

Ivana

Dobrý den mam problem z dcerou je akzemistka ale žádná alergie neprokázaná i imunita dobra davam draci ktev probiotika atd ale nas problem kasel chodim do skolky z bidou 3 dny a kasel stekavy dlouhodoby obcas vylecime doma obcas lekar a ventolin prosim nemáte neco na obnovení prudusek chtějí nam nasadíte kortikoidy k regenerací ale zkouším hledat i jinou alternativu děkuji

Dobrý den Ivanko,

bohužel, to je školka. Rodiče děti nechají ve školce i když mají, rýmu, kašel a ostatní děti se tím nakazí. I když vy dítě doma vyléčíte, přijde do školky a opět se vše opakuje.

Proto je důležitá imunita dítěte. Imunita je schopnost  našeho organismu odolávat ( bránit se ) vnějším vlivům.

Olej z černého kmínu je jedním z nejsilněji působících prostředků na imunitní systém.

Výborný je  rakytníkový olej, jitrocelový sirup, šípkový čaj.

Imunitní systém posiluje – mletá skořice s medem.

Produkt – Joalis Joalis Abelia Alergis 180 ml – pro imunitní systém pro děti i dospělé.

Jitrocelová mast,  smrkový nebo tymiánový sirup pomáhá – při dráždivém kašli.

Vyzkoušejte čaj – květ divizny + květ podbělu a listy jitrocele.

Výborná je i mateřídouška.

Čaj pro děti proti kašli – tymiánový čaj a udělejte mu i koupel z tymiánu a uvidíte jak se mu pročistí dýchací cesty.

Doporučuji i inhalovat – do vody přidejte lžíci jedlé sody. Dokáže pročistit průdušky.

Proti kašli produkt – Terezia Company Bylinný sirup na kašel NEKAŠLI junior 150 ml .

Ivanko, doporučila jsem vám pár rad, vyzkoušejte je a věřím, že imunita

 

 

 

 

Streptokok v krku

Marina

Dobrý den, mám streptokoka v krku a už jsem antibiotika brala a kojím. Vrátilo se mi to znovu a teď bych chtěla vyzkoušet vaši tinkturu lichořešnice. Mohu ji brát při kojení? Děkuji!

Dobrý den Marino,

na streptokoka v krvi bych doporučila kloktat jablečný ocet nebo odvar z listů ořešáku. Vyzkoušejte inhalovat – do vody přidejte lžíci jedlé sody, je skvělá při ničení bakterii a viru.

Streptokoka můžete zničit i kurkumou, klidně si s ní posypejte jídlo s troškou pepře ( lépe učinkuje). Dále čaje – dobromysl,  šalvěj.

Lichořeřišnice tinktura – užívá se 1 kapka na 1 kg váhy, co je tak malé množství , že při kojení nemůže škodit.

Při bolesti v krku – Vezměte dvě lžičky obyčejné majoranky a prelijte prevařenou vodou. Nechte 15 minut louhovat. Pak zceďte. Do čaje přidejte 1-2 lžičky lipového medu. Užívejte třeba 5 x denně. Už po prvním dni užívání  cítite úlevu.

Přeji Vám brzké uzdravení a vše dobré.

Darina

Dobrý den, potřebovala bych si pročistit cévy....a něco na preventivní očistu střev od parazitů a celkové procištění organizmu např. žlučník, slunivku atd..mimo jater, na to už beru sylimarin..děkuji moc za radu.

Dobrý den Alenko,

příjem tekutin je důležitý hned po ránu, kdy je krev po klidovém režimu utlumená a potřebuje se rozproudit. Namísto kávy zvolte čistou vodu nebo zelený čaj.

Na pružnost cév a zlepšení stavu cév je vynikající :

Aronie – prospívá proti ateroskleróze ( zpevňuje a rozšiřuje cévy a kapiláry) díky RUTINU, který Aronie obsahuje.

Hloh – pomáhá zabraňovat poškození cév spojeného s tvorbou tukových plátů ve vějčitých srdečních tepnách, zlepšují průchodnost cév a tepen, vhodný při hypertenzi, posiluje cévy.

Česnek – má schopnost čistit stěny cév a tepen, je přírodní antioxidant, podporuje správný krevní oběh, pomáhá efektivně čistit krev a odstraňovat z ní nežádoucí, a hlavně nezdravé tuky a cholesterol.

Kurkuma – funguje jako účinná „čistička“ cév – odstraňuje nahromaděný plak a cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním onemocněním

Pažitka – obsahuje Alicin, který snižuje tuhost cév a tím pažitka snižuje celkový krevní tlak. Kromě toho má fibrinolytické účinky, které odstraňují sraženiny v cévách.

Rozchodnice růžová – prospívá dlouhověkosti, podporuje srdce, cévní systém, podporuje okysličování krve.

Čištění cév : hloh, česnek, máta + vitamín B6.

Borůvková nať – podporuji správnou funkci střev.

Heřmánek pravý – napomáhá správné činnosti střev.

Jitrocelový sirup – udržuje správnou funkci střev.

Na činnost gastrointestinálního traktu, zejména pohyb střev a mikroflóru – přispívá kořen kopřivy.

Očista střev – čaj z ořechových listů je skvělý na vyčištění střev.

Jarní očista – listy šťovíku + listy pampelišky a kopřiv. Všechny zalijeme převařenou vodou a nechte zhruba deset minut vylouhovat. Nakonec je přeceďte a můžete čaj popíjet během celého dne.

K pročištění těla prospívá – kopřiva kořen, přeslička, komonice, pýr plazivý (oddenek).

Tužebník jilmový – užívá  se vždy tam, když chceme odvést škodlivé zplodiny z organismu.

Kořen Lopuchu – podporuje pročištění těla a krve.

Alenko věřím, že na váš dotaz jsem odpověděla dostatečně a věřím, že některé rady vyzkoušíte.

Přeji vám pohodu a vše dobré.

Darina

Nadbytek draslíku v krvi.

Dita

Dobrý den, maminka 66 let byl zjištěno velké množství draslíku v krvi. Co na to? Děkuji

Dobrý den Dito,

nadbytek draslíku v těle patří do rukou odborného lékaře. Vysoká hladina draslíku v krvi je vážným zdravotním rizikem. Správné množství draslíku v krvi zajišťují ledviny.

Nadbytek draslíku je ledvinami odváděn z těla pryč. Pokud funkce ledvin jsou omezené, hladina draslíku v krvi je zvyšená. Je nutné, aby jste se vyhnuli potravinám, které mají vysoký obsah draslíku.

Potřebujete upravit postup při vaření, a to např. brambory i zeleninu oloupejte, nakrájejte a namočte do vlažné vody aspoň na dvě hodiny. Vodu slejte a namočte znovu, vylejte po dvou hodinách. Je dobré i po chvíly vaření vodu opět vylejt a dát novou a vařit.

Na snížení draslíku v krvi doporučím bylinné čaje nebo tinktury – zlatobýl, rdesno blešník, rdesno ptačí, přeslička rolní.

Jezte ovoce – jablka, hrušky, pomeranče, borůvky, salátové okurky, mraženou nebo sterilovanou zeleninu, hlávkový salát, kmínový chléb, bílé pečivo.

Zmizet z jídelníčku musí i oblíbené banány, švestky,  modré hrozny, rozinky, avokádo, ryby a mléko. Hodně draslíku obsahuje i různá jiná čerstvá zelenina. Někdy je řešením zeleninu povařit a vodu slít.

POZOR – Lískové oříšky a pistácie v sobě skrývají též velkou dávku draslíku.

Věřím, že jsem dostatočně odpověděla. Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800