Úvod Magazín Články Krevní sraženiny zabíjejí miliony lidí

8. srpna 2022 |

Krevní sraženiny zabíjejí miliony lidí

Krevní sraženina nebo jinak nazývaná také trombóza, je tichá hrozba, která číhá v tělech některých lidí a může se stát mrknutím oka smrtelnou. Trombus (krevní sraženina) se může kdykoliv uvolnit a zamířit dál do krevního oběhu.

Velký trombus zcela blokuje cévu. Vyskytne se ischemie – orgán přestává být zásobován touto cévou.

Bolest hlavy, kolísání krevního tlaku. Trpíte bolesti kloubů, praskání při otáčení krkem nebo se stěží ohnout? Večer máte opuchlé nohy, zvoní vám v uších a ráno opuchlá tvář. Máte necitlivé prsty, vaše ruce i nohy jsou studené. Paměť se zhoršuje a na nic nemáte energii, jste pořád unavení. Mnoho lidí řekne, že jsou to příznaky stárnutí. Ale to není pravda. Všichni víme, že cholesterol je nebezpečný. Ucpává cévy, ztenčuje je, čímž ovlivňuje průtok krve. Ale naše cévy neucpává jenom cholesterol jsou to i ,,aterosklerotické nánosy,, (nečistoty). Hromadění cholesterolu zužuje průměr cév čtyřikrát až pětkrát. Snižuje se kvalita života, zvyšuje se krevní tlak, bolesti hlavy, bolesti kloubu, bolesti zad, slabost, apatie, vyčerpanost. Hmota, která se hromadí v cévách ,, Trombus,, (krevní sraženina) se může kdykoliv uvolnit a zamířit dál do krevního objemu. Trombus ucpe cévu a orgán přestává být zásobován touto cévou. Zablokování mozkové cévy vzniká ,, Ischemická mrtvice,, zablokování srdeční tepny, vzniká ,, Infarkt ,,. Ischemie jater, kolaps plic, hemeroidy – to vše způsobuje blokování cév. Nejvíc vápenatých solí se hromadí v mozkových cévách.

Ucpávání cév cholesterolem a tromby je ve skutečnosti přirozeným procesem stárnutí. Pokud vám byla diagnostikovaná hypertenze, je to královna nemocí cév.

Často se zaměřujeme na onemocnění srdce, cukrovku, rakovinu či obezitu. Riziko trombózy však postihuje stejně muže i ženy, mladé či staré.

Co jsou to krevní sraženiny?

Jde o medicínský stav, kdy se vytvoří shluky červených krvinek v žilách kdekoli na těle, obvykle v nohách.

Nebezpečí vzniká tehdy, když se taková sraženina odtrhne a krví putuje do jiných částí těla. Když se dostane do plic, mluvíme o plicní embolii. Ta může být v okamžiku smrtelná.

Krevní sraženina se projevuje například otokem a bolestí postižené oblasti těla, ale jsou případy, kdy nemusí mít žádné příznaky.

Pokud se však znovu dá do pohybu a přemístí se do plic, má potenciál se rychle stát ohrožením života, a to bez žádného varování.

Kdo má zvýšené riziko krevních sraženin?

Trombózou je každý rok na světě postižených přes 2 miliony lidí a většina si to ani neuvědomuje. Z nich umře každý desátý člověk na komplikace, které toto onemocnění způsobuje.

Nejvíce jsou krevními sraženinami ohroženy následující skupiny lidí:

 1. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci
 2. Těhotné ženy a ženy 6 až 8 týdnů po porodu
 3. Každý, kdo má omezený pohyb delší dobu (včetně hospitalizovaných, pracujících v kanceláři, dlouho cestujících v letadle, autě či hromadné dopravě)
 4. Lidé s rodinou anamnézou plicních embolií
 5. Lidé užívající léky, které ovlivňují srážlivost krve
 6. starší lidé
 7. Ženy po menopauze
 8. obézní lidé
 9. kuřáci

Jak zjistit, že můžete mít v těle krevní sraženinu ?

Někteří lidé si mohou vytvořit krevní sraženinu, aniž by patřily do některé z výše uvedených rizikových skupin. Proto je důležité znát příznaky trombózy.

Pokud zaznamenáte na sobě některý z následujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby vám byly učiněny příslušné testy.

Křeče v nohou nebo v rozkroku

Když pocítíte náhlé křeče, které nelze vysvětlit například namáhavým cvičením nebo nutriční nedostatečností, příčinou může být krevní sraženina v žíle.

Otok jedné nebo obou nohou

Jak jsme již uvedli, k trombóze nejčastěji dochází v jedné z nohou. Někdy ale postihuje i obě končetiny najednou.

Když pocítíte náhlý otok a znecitlivění v nohách, přičemž vám nohy obvykle neotékají (jako například při cukrovce nebo onemocněních ledvin), vyhledejte pomoc lékaře. Může jít totiž o komplikaci trombózy.

Bolesti v hrudi nebo potíže s dýcháním

Bolesti v hrudníku jsou jedním ze sedmi typů bolestí, které byste nikdy neměli ignorovat. Jsou také jedním z deseti projevů příchozího srdečního infarktu.

Když se krevní sraženina oddělí a cestuje krví do plic, tam může velmi rychle vyvolat smrtelnou plicní embolii.

Proto, pokud pocítíte bolest v hrudi nebo se vám těžko dýchá, okamžitě volejte záchranku, abyste předešli srdečnímu infarktu nebo plicní embolii.

Je lepší se mýlit než to ignorovat a riskovat úmrtí.

Vykašlávání krve

Dalším příznakem trombózy ve stádiu plicní embolie je vykašlávání krve. To však obecně je něčím, co si vždy vyžaduje lékařskou pozornost.

Vykašlávání krve může být sice způsobeno více druhy onemocnění, ale vždy je důležité vyloučit krevní sraženinu, protože ta na rozdíl od ostatních případů představuje akutní ohrožení života.

Při trombózách hraje čas vždy klíčovou roli.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

 •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
 • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
 • zdravé, co nejméně zpracované tuky
 • tučné mořské ryby
 • ořechy
 • koření zázvor, kurkuma
 • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800