Úvod Magazín Články Léčení rostlinami a biologické vědy

2. ledna 2023 |

Léčení rostlinami a biologické vědy

Léčení rostlinami (fytoterapie) dostává v současném období širší prostor než za posledních 30 let. Je to praktická biologická věda, která má své místo při komplexním léčení některých nemocí. V současných podmínkách rozvoje lékařství se rostlinné léčení, postaveno na pevných základech nahromaděných poznatků starých civilizacích, dostává na úroveň dnešního lidového léčitelství.

V tomto článku zjistíte:

Léčení rostlinami (fytoterapie)

V každodenní praxi fytotetapeuti pozorují výsledky dosáhnuté při léčení léčivými rostlinami, porovnávají zkušenosti minulých pokolení, sbírají nové poznatky, spojují je s výsledky současného lékařství, doplňují je a obohacují.

Rozšířuje se fytochemické zkoumání rostlin, rozpracované jsou metody na určování účinných látek léčivé rostliny.

V minulosti se v lidovém léčitelství používali výlučně rostliny, které rostou divoce v přírodě. Dnes se však na základě snižování přírodních nálezisk stále více přistupuje k pěstování vícerých léčivých rostlin.

Pěstování léčivých rostlin pomocí agro biologických metod a selekcí vytváří možnosti vyšlechtit nové kultivary s vysokým obsahem aktivních látek, vitamínů, enzymů a mikroprvků.

Podle situace, tak můžeme zaměnit jednu rostlinu za druhou.

Např. kořen ipekakuana (Rad.ipecacuanhae) se u nás používá kořen i květ prvosenky (Rad.et Flos primulae).

Anebo místo senného listu a plodu (Fol.et Fruct.sennae) užíváme kůru z krušiny jelšové (Cort.frangulae).

Je dokázané, že v lidském organismu probíhá kolem 15 000 biochemických reakcii, z kterých 5 000 zařazujeme mezi základní biochemické reakce. Pokud všechny tyto reakce probíhají normálně, v organismů probíhá normální látková výměna, organismus je zdravý.

V opačném případě funkce buněk, tkání a orgánů je narušená, lidský organismus začíná být chorlavý.

Ze začátku narušené funkce nemusí ani zpozorovat. Později se však začnou projevovat různými nemocemi, které si vyžadují venkovní zásah.

Právě proto metody léčení rostlinami a jejich aktivní látky jsou mnoho fyziologickéjší než metoda léčby současné chemoterapii.

Při léčení léčivými rostlinami je třeba si uvědomit, že aktivní látky některých rostlin, například náprstníku vlnatého a rulíku zlomocného, mají silné účinky, kým složky například heřmánku pravého nebo máty peprné působí o mnoho slabší.

Drogy se slabším účinkem jsou netoxické a můžou se užívat delší dobu při chronickém onemocnění. Používají se na prevenci nebo počas rehabilitace.

Například hloh (listy i plody) se předepisují na ochranu proti degeneračním onemocněním srdce a cévního systému nebo v čase rehabilitace při domácím léčení. Heřmánek při trvalých žaludečních potížích, pampeliška při dlouhotrvajícím léčení revmatismu a pod.

Můžeme je užívat jednotlivě nebo v kombinaci s jinými bylinkami..

Drogy se silnějšími účinky se předepisují, pokud je nutné docílit silný efekt.

Fytoterapeuti musí vědět jaké účinky, která rostlina má a zvolit léčení, které je bezpečné.

Samoléčba léčivými rostlinami nezkušenými lidmi přináší též mnoho nebezpečí.

Typickým příkladem je poškození tlustého střeva při dlouhotrvajícím a pravidelném užívání drog účinkujících na hubnutí, to zapříčiňuje těžkosti ve vodní – solné výměně a vyvolává špatný psychický stav a slabosti.

Při dlouhotrvajícím užívání bramborové šťávy vzniká stejně špatný psychický stav.

Pro úspěšné léčení rostlinami je nevyhnutelné, aby fytoterapeut měl dobrou přípravu a dostatek vědomostí z oblasti léčení rostlinami.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800