Úvod Magazín Články Léčení rostlinami a biologické vědy

2. ledna 2023 |

Léčení rostlinami a biologické vědy

Léčení rostlinami (fytoterapie) dostává v současném období širší prostor než za posledních 30 let. Je to praktická biologická věda, která má své místo při komplexním léčení některých nemocí. V současných podmínkách rozvoje lékařství se rostlinné léčení, postaveno na pevných základech nahromaděných poznatků starých civilizacích, dostává na úroveň dnešního lidového léčitelství.

V tomto článku zjistíte:

Léčení rostlinami (fytoterapie)

V každodenní praxi fytotetapeuti pozorují výsledky dosáhnuté při léčení léčivými rostlinami, porovnávají zkušenosti minulých pokolení, sbírají nové poznatky, spojují je s výsledky současného lékařství, doplňují je a obohacují.

Rozšířuje se fytochemické zkoumání rostlin, rozpracované jsou metody na určování účinných látek léčivé rostliny.

V minulosti se v lidovém léčitelství používali výlučně rostliny, které rostou divoce v přírodě. Dnes se však na základě snižování přírodních nálezisk stále více přistupuje k pěstování vícerých léčivých rostlin.

Pěstování léčivých rostlin pomocí agro biologických metod a selekcí vytváří možnosti vyšlechtit nové kultivary s vysokým obsahem aktivních látek, vitamínů, enzymů a mikroprvků.

Podle situace, tak můžeme zaměnit jednu rostlinu za druhou.

Např. kořen ipekakuana (Rad.ipecacuanhae) se u nás používá kořen i květ prvosenky (Rad.et Flos primulae).

Anebo místo senného listu a plodu (Fol.et Fruct.sennae) užíváme kůru z krušiny jelšové (Cort.frangulae).

Je dokázané, že v lidském organismu probíhá kolem 15 000 biochemických reakcii, z kterých 5 000 zařazujeme mezi základní biochemické reakce. Pokud všechny tyto reakce probíhají normálně, v organismů probíhá normální látková výměna, organismus je zdravý.

V opačném případě funkce buněk, tkání a orgánů je narušená, lidský organismus začíná být chorlavý.

Ze začátku narušené funkce nemusí ani zpozorovat. Později se však začnou projevovat různými nemocemi, které si vyžadují venkovní zásah.

Právě proto metody léčení rostlinami a jejich aktivní látky jsou mnoho fyziologickéjší než metoda léčby současné chemoterapii.

Při léčení léčivými rostlinami je třeba si uvědomit, že aktivní látky některých rostlin, například náprstníku vlnatého a rulíku zlomocného, mají silné účinky, kým složky například heřmánku pravého nebo máty peprné působí o mnoho slabší.

Drogy se slabším účinkem jsou netoxické a můžou se užívat delší dobu při chronickém onemocnění. Používají se na prevenci nebo počas rehabilitace.

Například hloh (listy i plody) se předepisují na ochranu proti degeneračním onemocněním srdce a cévního systému nebo v čase rehabilitace při domácím léčení. Heřmánek při trvalých žaludečních potížích, pampeliška při dlouhotrvajícím léčení revmatismu a pod.

Můžeme je užívat jednotlivě nebo v kombinaci s jinými bylinkami..

Drogy se silnějšími účinky se předepisují, pokud je nutné docílit silný efekt.

Fytoterapeuti musí vědět jaké účinky, která rostlina má a zvolit léčení, které je bezpečné.

Samoléčba léčivými rostlinami nezkušenými lidmi přináší též mnoho nebezpečí.

Typickým příkladem je poškození tlustého střeva při dlouhotrvajícím a pravidelném užívání drog účinkujících na hubnutí, to zapříčiňuje těžkosti ve vodní – solné výměně a vyvolává špatný psychický stav a slabosti.

Při dlouhotrvajícím užívání bramborové šťávy vzniká stejně špatný psychický stav.

Pro úspěšné léčení rostlinami je nevyhnutelné, aby fytoterapeut měl dobrou přípravu a dostatek vědomostí z oblasti léčení rostlinami.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Revmatoidní artritida

Silvia

Dobrý deň. Pred pár rokmi som dostala silný zápal mandlí - angínu. Nepreliečili ma penicilínom ale iba odhadom nasadili antibiotiká. Po 2 rokoch som začala opúchať/ lýtka a tvár/ a zadýchavala som sa. No lekári nič nenašli. Po roku som dostala silné bolesti klbov. Diagnostikovali mi seropozitívnu reumatoidnú artritídu. Mala som 40 rokov. Napriek liečbe mi nič nezaberalo a bolelo ma neraz aj 40 klbov, horúčky 38.5 stavy keď 2 dni nemôžete chodiť. Bolesť strašná. Nielen kĺbov ale aj koníkov a celých chodidiel. Mala som zapálené všetky kosti na chodidlách. Nikto z lekárov si nevšimol ASLO cez 800. Preliečili ma Pendeponom / injekcne penicilín / asi rok. Kleslo na 200 a zase po 6 mesiacoch ide hore. Môj odhad je, že za všetkým sa skrýva práve streptokok ktorý mi v tele koluje asi 6 rokov . Napriek biologickej liečbe ma bolia klby stále. Lekári nechápu prečo nezaberá. Keď je streptokok premnožený vraj sa ukladá do klbov. To viem od bylinkárov. Zároveň dostávam kŕče do svalstva, hlavne dolných končatín . Poraďte prosím ako ho dostať z tela keď už je v kĺboch. Ďakujem veľmi pekne. Už som zúfala.

Dobrý den Silvie,

je dobře, že jste se nedala očkovat. Většinou  klienti, kteří mi píšou , že mají šílené bolesti kloubů a svalstva, jim bolesti začali právě po očkování.

Artritida může postihovat osoby všech věkových skupin, může být důsledkem opotřebení, infekce nebo autoimunitního onemocnění. Artritida je zánětlivá nemoc kloubů, při které jsou šílené bolesti, otoky a ztuhlost kloubů, že se nemůžete ani pohnout. Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti, otoky a záněty. Taková léčba pomáhá tlumit bolest, působí proti zánětům a tlumí otoky. Pomůže zlepšit kvalitu života.

Příčina – onemocnění může vzniknout z dříve prodělané infekční choroby. A to vy píšete, že jste prodělala.

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně v oblasti kloubů a poškozuje je. Artritidu kloubů nelze kompletně vyléčit, proto se léčba soustředí na zmírnění bolesti a zánětu a podporu funkce kloubu.

Krátkodobou úlevu a „odpočinek“ pro kloub může přinést ortéza. Suché teplo ve formě obkladů ulevuje od revmatické bolesti kloubů. Naopak chladné obklady zmenšují otok. Dále pomůžou masáže, cvičení, plávání, chůze, protahovací cviky nebo akupunktura. Pravidelné cvičení dokáže zmírnit bolest při artritidě a zlepšuje hybnost kloubů. Zdravá a vyvážená strava je při artritidě důležitá kvůli přísunu všech potřebných živin a udržování správné hmotnosti.

Silvie, pokud si myslíte, že příčinou je streptokok, tak to jsou bakterie, které způsobují zánětlivé onemocnění. Streptokoka můžete zničit kloktaním silného odvaru (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Čerstvý lze nastrouhat přímo do jídla nebo horkého či studeného nápoje. Ovšem pozor na předávkování! Denní příjem čerstvého zázvoru by neměl překročit čtyři gramy. Smícháním mletého zázvoru s kurkumou a sádlem vznikne zahřívací mast na klouby, která tiší chronický zánět. Dále z přírodních antibiotik je čerstvý česnek, který dokáže porazit Streptokoka.

Ještě doporučím bylinky – čaje nebo tinktury:

Lichořeřišnici, tužebník jilmový, pupen ořešáku, kurkumu, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.

Vyzkoušejte vypít, denně na lačno lžičku jablečného octu do 2 dcl čaje a večer před spaním.

Silvie, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zmírní.

Přeji vše dobré .

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800