Mastě z bylin si můžeme vyrobit i sami
V tomto článku zjistíte:
Bylinné masti a jejich účinky:
Arnika horská:
Obsahuje flavonoidy a sekviterpenové laktony s protiplísňovým a antimikrobiálním účinkem. Používá se při hematomech, nečisté pleti, otocích, zánětech, zlomeninách a cévních problémech.
Bedrník anýz:
Dobře ovlivňuje činnost plic, zlepšuje elasticitu pokožky, působí bakteriostaticky a má vliv na hormonální systém.
Kaštan koňský:
Má protizánětlivý účinek. Ovlivňuje pružnost a pevnost cév, užívá se při nedostatečném prokrvení, migrénách, otocích a bolestech kloubů.
Komonice lékařská:
Obsahuje allantoin, flavonoidy, mírní otoky, změkčuje kůži a tiší bolest. Léčí vředy a hnisavé rány. Užívá se při bolestech hlavy, při revmatizmu, otocích, artritidě a proti nespavosti.
Kopr vonný:
Zevně působí na zhmožděniny a tlumí nadýmání. Užívá se při náhlých nevolnostech, bolestech hlavy a proti kinetóze. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu.
Kostival lékařský:
Obsahuje hojivou látku allantoin, který má vynikající vliv na regeneraci poškozených tkání. Urychluje hojení zlomenin, zánětů svalů, kloubů a výronů.
Lékořice lysá:
Obsahuje protizánětlivé látky a fytohormony s podobným účinkem jako mají kortikoidy.
Levandule lékařská:
Obsahuje látky, které brzdí růst bakterií. Má omlazující účinky na buňky a značně urychluje regeneraci poškozené kůže.
Lnice květel:
Obsahuje kyselinu mravenčí, jablečnou a octovou. Má vynikající účinky na různé druhy vyrážek a hnisavé rány.
Měsíček lékařský:
Obsahuje flavonoidy, karotenoidy, saponiny, kyselinu salicylovou. Užívá se při zánětech žil, výronech, pohmožděninách, proleženinách, otocích, při rakovině kůže a svalové únavě.
Pískavice řecké seno:
Působí jako univerzální tonikum, vytahuje hnis, užívá se při otocích, zánětech, podlitinách, cukrovce a zvětšených lymfatických uzlinách.
Pupečník asijský:
Zmírňuje napětí a má velký vliv na psychiku. Zpomaluje stárnutí, posiluje ledviny a centrum řeči. Regeneruje buňky a pomáhá při různých onemocněních kůže, při nepravidelné menstruaci a cukrovce.
Puškvorec lékařský:
Zevně působí antirevmaticky a podporuje hojení ekzémů. Je účinný při dětských obrnách a celkové slabosti dětí i dospělých. Má protialergický účinek, posiluje nervovou soustavu a prokrvuje kůži.
Rýmovník:
Mast z rýmovníků – proti rýmě a nachlazení použijeme čerstvě natrhaný rýmovník, majoránku, měsíček lékařský, levandule, propolis a dáme do oliv. oleje na 14 dní stát na parapet. Občas promícháme. Nakonec slijeme a přidáme pár kapek eukalyptového oleje. Masírujte dutiny a strany nosu. Necháme působit.
Šišák bajkalský:
Tonizuje organizmus a má větší ochranné účinky na játra než ostropestřec mariánský. Obsahuje steroidní saponiny a organické kyseliny. Má kladný vliv na CNS a léčí alergie.
Třezalka tečkovaná:
Obsahuje flavonoidy, má antibiotické účinky a užívá se při onemocnění cév, nervů, kůže, omrzlin, popálenin, vředů, při migréně a krevních výronech. Urychluje hojení poraněných tkání.
Turan kanadský:
Užívá se při chronickém revmatismu, dně a zánětlivých procesech močových cest, ekzémech, pásovém oparu, staví krvácení a má silné protizánětlivé účinky.
Tužebník jilmový:
Obsahuje přírodní salyciláty, užívá se při horečce, revmatismu a polyartritidě. Mírní křeče a otoky.
Vavřín vznešený:
Používá se při svrbivých vyrážkách, plísňových onemocněních kůže, proti revmatismu, při cukrovce. Zlepšuje sluch a stimuluje dýchací centrum.
Zázvor lékařský:
Je velmi účinný při migrénách, kinetóze, proti otokům a bolestem kloubů při artritidě. Má antibakteriální a antimikrobiální účinky.
Zlatobýl obecný:
Mast ze zlatobýlu – nádory, nehojící se rány, špatně se hojící rány, při tvrdnutí břicha, hnisavé rány, na bolest ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní.
Snižuje lámavost krevních kapilár, zlepšuje činnost ochablých svalů, a tím i pohyblivost po úrazech a obrně
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zdravím do bylinkové poradny. Před dvěma lety jsem prodělala střevní potíže po konzumaci zkaženého jídla a od té doby se mi střeva nevrátila do normálu. Nějakolik měsíců jsem trpěla stavem, který by se dal nazvat jako chronický průjem (vodnatá stolice několikrát denně). Ale nejsem si jistá, jestli to byl pouze následek střevních potíží. Mohlo to být způsobené i stresem. Z toho, co jsem byla schopná vypozorovat, tak na to neměly potraviny vliv. U lékaře jsem byla, tvrdil, že jsem v pořádku, nenašel žádný zánět ani bakterie, stěr byl v pořádku. Poslal mě na kolonoskopii, ale tam jsem nechtěla jít. Tak mi radil psyllium, ale to moc nepomáhá. Nyní je stav mnohem lepší. Ale přesto mám přibližně jednou za týden tekutou stolici. Léčím se jen se štítnou žlázou, beru Letrox. Jinak jsem zdravá. Chtěla jsem se zeptat, jestli na obnovení rovnováhy ve střevech existuje nějaká bylinná směs. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den paní Adámková,
proti otravě jídlem je nejlepší kořen čekanky nebo Lékořice lysá. Čekanka obsahuje Inulin – podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií.
Na očistu střev – kořen pampelišky, kořen čekanky a kořen lopuchu.
Sléz – pohlcuje plyny a jedy ze střev.
Lněné semínka – obsahují velké množství vlákniny, bílkovin, manganu, železa, fosforu, selenu, hořčíku a vitamínu B1,B6, a mají blahodárny vliv na střeva.
Očista střev – čaj z ořechových listů je skvělý na vyčištění střev.
Trnka květ, řepík – pro uchování normální funkce střevního traktu.
Na ozdravení střev – dobromysl.
Pilát lékařský – posiluje žaludek, čistí střeva.
Borůvková nať – podporuji správnou funkci střev.
Heřmánek pravý – napomáhá správné činnosti střev.
Routa vonná – přispívá k normální činnosti střevního traktu, ovlivňuje mikrobiální rovnováhu.
Na pročištění střev nalačno : 2 dcl vody + čtvrt malé lžičky sody bic. + čtvrt malé lžičky javorového sirupu.
Vyzkoušejte některé bylinky a věřím , že váš problém se vyřeší.
Darina