Úvod Magazín Články Mastě z bylin si můžeme vyrobit i sami

16. listopadu 2021 |

Mastě z bylin si můžeme vyrobit i sami

Bylinné masti a jejich účinky:

Arnika horská: 

Obsahuje flavonoidy a sekviterpenové laktony s protiplísňovým a antimikrobiálním účinkem. Používá se při hematomech, nečisté pleti, otocích, zánětech, zlomeninách a cévních problémech.

Bedrník anýz:

Dobře ovlivňuje činnost plic, zlepšuje elasticitu pokožky, působí bakteriostaticky a má vliv na hormonální systém.

Kaštan koňský: 

Má protizánětlivý účinek. Ovlivňuje pružnost a pevnost cév, užívá se při nedostatečném prokrvení, migrénách, otocích a bolestech kloubů.

Komonice lékařská: 

Obsahuje allantoin, flavonoidy, mírní otoky, změkčuje kůži a tiší bolest. Léčí vředy a hnisavé rány. Užívá se při bolestech hlavy, při revmatizmu, otocích, artritidě a proti nespavosti.

Kopr vonný:

Zevně působí na zhmožděniny a tlumí nadýmání. Užívá se při náhlých nevolnostech, bolestech hlavy a proti kinetóze. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu.

Kostival lékařský:

Obsahuje hojivou látku allantoin, který má vynikající vliv na regeneraci poškozených tkání. Urychluje hojení zlomenin, zánětů svalů, kloubů a výronů.

Lékořice lysá:

Obsahuje protizánětlivé látky a fytohormony s podobným účinkem jako mají kortikoidy.

Levandule lékařská:

Obsahuje látky, které brzdí růst bakterií. Má omlazující účinky na buňky a značně urychluje regeneraci poškozené kůže.

Lnice květel:

Obsahuje kyselinu mravenčí, jablečnou a octovou. Má vynikající účinky na různé druhy vyrážek a hnisavé rány.

Měsíček lékařský: 

Obsahuje flavonoidy, karotenoidy, saponiny, kyselinu salicylovou. Užívá se při zánětech žil, výronech, pohmožděninách, proleženinách, otocích, při rakovině kůže a svalové únavě.

Pískavice řecké seno: 

Působí jako univerzální tonikum, vytahuje hnis, užívá se při otocích, zánětech, podlitinách, cukrovce a zvětšených lymfatických uzlinách.

Pupečník asijský:

Zmírňuje napětí a má velký vliv na psychiku. Zpomaluje stárnutí, posiluje ledviny a centrum řeči. Regeneruje buňky a pomáhá při různých onemocněních kůže, při nepravidelné menstruaci a cukrovce.

Puškvorec lékařský:

Zevně působí antirevmaticky a podporuje hojení ekzémů. Je účinný při dětských obrnách a celkové slabosti dětí i dospělých. Má protialergický účinek, posiluje nervovou soustavu a prokrvuje kůži.

Rýmovník:

Mast z rýmovníků proti rýmě a nachlazení použijeme čerstvě natrhaný rýmovník, majoránku, měsíček lékařský, levandule, propolis a dáme do oliv. oleje na 14 dní stát na parapet. Občas promícháme. Nakonec slijeme a přidáme pár kapek eukalyptového oleje. Masírujte dutiny a strany nosu. Necháme působit.

Šišák bajkalský:

Tonizuje organizmus a má větší ochranné účinky na játra než ostropestřec mariánský. Obsahuje steroidní saponiny a organické kyseliny. Má kladný vliv na CNS a léčí alergie.

Třezalka tečkovaná: 

Obsahuje flavonoidy, má antibiotické účinky a užívá se při onemocnění cév, nervů, kůže, omrzlin, popálenin, vředů, při migréně a krevních výronech. Urychluje hojení poraněných tkání.

Turan kanadský:

Užívá se při chronickém revmatismu, dně a zánětlivých procesech močových cest, ekzémech, pásovém oparu, staví krvácení a má silné protizánětlivé účinky.

Tužebník jilmový:

Obsahuje přírodní salyciláty, užívá se při horečce, revmatismu a polyartritidě. Mírní křeče a otoky.

Vavřín vznešený: 

Používá se při svrbivých vyrážkách, plísňových onemocněních kůže, proti revmatismu, při cukrovce. Zlepšuje sluch a stimuluje dýchací centrum.

Zázvor lékařský:

Je velmi účinný při migrénách, kinetóze, proti otokům a bolestem kloubů při artritidě. Má antibakteriální a antimikrobiální účinky.

Zlatobýl obecný:

Mast ze zlatobýlu –  nádory, nehojící se rány, špatně se hojící rány, při tvrdnutí břicha, hnisavé rány, na bolest ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní.

Snižuje lámavost krevních kapilár, zlepšuje činnost ochablých svalů, a tím i pohyblivost po úrazech a obrně

Související produkty

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800