Artróza kyčle – příčiny
S tímto onemocněním se často potýkají sportovci, protože chronicky přetěžovali určitou část těla, nemusí se vždy jednat pouze o kyčle. Rovněž se však může jednat o dědičné postižení nebo se tzv. koxartróza objeví jako následek po úrazu nebo zánětu. Při artróze kyčelního kloubu se deformují hlavně chrupavky mezi kostí stehenní a pánevní.
Artróza kyčelního kloubu – příznaky a projevy
Když něco nefunguje, tak to bolí, což platí i v případě artrózy. Bolest způsobuje tření či drhnutí kostí o sebe, protože nejsou dostatečně „promazávány“. Bolest můžete detekovat, že se objevuje v oblasti třísel a směřuje po vnitřní straně stehna dolů. Zpočátku vás začne tato oblast pobolívat asi na půl hodiny, pak to přejde, takže si řeknete, že se to dá vydržet. Jenže degenerativní proces pokračuje. I když jste v klidu nebo spíte, časem ji pocítíte. Jste tak omezeni na pohybu, navíc se eliminuje prokrvení této sféry, takže se může objevit otok. Stav může vyvolat i zvýšené teploty. Samozřejmě, že čím déle se nechá nemoc postoupit, tím složitější zákrok vás pak čeká.
Kdo je ohrožen artrózou?
Jak artróza kyčle vzniká? Na pozoru by se měli mít ti, kteří v rodině takové onemocnění už mají. Osteoartróza, jak jsme zmínili, vzniká při velké zátěži, které tělo vystavují sportovci. První příznaky se tak mohou objevit i kolem 20. roku, pokud se dotyčný věnuje určitému sportu už delší dobu. Jaké aktivity kyčle namáhají? Dřepy, klečení, výpady, výskoky, neprospívá ovšem ani sezení na nízkých křeslech, prudké změny pohybu nebo dlouhé stání. Ze sportů tak v rizikové skupině jsou squash, tenis, běh, fotbal, basketbal, volejbal atd. Samozřejmě kyčlím neprospívá ani nadváha.
Jak se léčí artróza kyčle?
Jak zmiňujeme, s léčbou je třeba začít co nejdříve. V prvních fázích musíte změnit životní styl. Co kyčlím neprospívá? Vaše sedavé zaměstnání? Každotýdenní lekce volejbalu? Můžete s tím něco dělat. V práci více choďte, volejbal nahraďte méně dynamickým sportem. Drobnější metody léčby jsou dynamická neuromuskulární stabilizace, tedy cvičení dle uznávaného lékaře Pavla Koláře, Klappovo lezení nebo Vojtova metoda. Vhodné metodiky vám poradí sám lékař. Pomáhá také rázová vlna. Pokud se ozve artróza kyčle 3. stupně, dochází již k operaci. Když ještě zcela nezmizela chrupavka, lze ji nahradit menší endoprotézou, samozřejmě v dalším stupni degenerace se provede totální endoprotéza kloubu.
Babské rady
Pokud se bavíme o celkem závažném postižení, jako je artróza, rozhodně byste se měli poradit s lékařem. Tzv. babské rady mohou být prevencí, pomáhat při opravdu lehkých projevech, ale při pokročilém stádiu vás z problémů a bolestí nedostanou. Nicméně, když vás problematika trápí jen zlehka, tak pomůže pití ledvinových čajů. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na draslík, jako jsou meruňky, slívy, broskve i sušené, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy a telecí maso. Co škodí? Brambory, rajčata a veškeré lilkovité rostliny. Proč? Nemají dobrý vliv na ledviny. Dále vyživujte chrupavku, dejte si želatinu (sulc z kostí a kůže, želatinové přípravky). Osvědčeným pomocníkem je i klasická francovka, do které naložíte hřebíčky a směsí potíráte bolavé místo.
Artróza kyčle – prevence
Pokud raději dáte na osvědčené tipy od profesionálů, dopujte se vitamínem C a kolagenem. Účinné jsou aromaterapeutické masáže postiženého místa, ztuhlost kloubů uvolní teplá sprcha. Výborné jsou bahenní zábaly a parafínové zábaly, které prokrvují tkáně. Vyjeďte si proto třeba do termálních lázní.