Příčiny astmatu a jeho vznik
Astma vzniká přecitlivělou reakcí dýchacích cest na určité podněty. Kvůli tomu jsou průdušky zužovány a zatěžovány.
Podněty mohou mít podobu neškodných látek, například pyly, ovoce či ořechy, a stejně tak fyzické zátěže či přetěžování.
Na základě toho dochází k dušnosti, která přechází do mnohdy nezvladatelných záchvatů. Lidé s astmatem se trápí kašlem a vykašláváním. Astma trápí celou lidskou populaci bez ohledu na to, kde žijeme.
Velký problém pro astmatiky představují průmyslové oblasti, nevhodné domácí prostředí (jako jsou cigaretový kouř a znečištěný vzduch) a další rizikové faktory, například alergie.
Příznaky astmatu a jeho projevy
Dušnost a kašel jsou dva klíčové příznaky. Dušnost vyvolává pocit tlaku na hrudi, kašel se pak objevuje především brzy ráno či budí v noci. Součástí kašle může být vykašlávání hlenů.
Také obtížné vydechování patří mezi typické příznaky. S vydechováním se pak pojí sípavý zvuk typický pro onemocnění dýchacích cest. Tento stav nemusí nastat pouze v létě, kdy kvetou rostliny.
Právě celoroční problémy s dýcháním při výše popsaných příznacích jsou jasným signálem vydat se k lékaři na odborné vyšetření a stanovení diagnózy.
Rizikové faktory
Astma se dnes nedá zcela vyléčit. Odborníci se shodují, že klíčovým faktorem je dědičnost, kterou nedokážeme ovlivnit.
Ovšem i stres, nevhodná strava a pobyt v znečištěném prostředí se nechvalně podepisují na zdraví člověka. Vyhněte se kouření cigaret, nadměrné fyzické námaze a i zvířecí srsti. Ta zpravidla bývá spouštěčem alergické reakce vedoucí k rozvinutí astmatu.
Léčba astmatu
Chcete-li léčit astma, navštivte lékaře, který vám provede prvotní vyšetření.
Samotnému vyšetření předchází detailní informace ohledně vašich obtíží, zjištění rodinných predispozic, alergií a obdobných obtíží.
Následuje spirometrie. Tento test měří parametry funkce plic. Podle pokynů zdravotníka se pacient nadechuje a vydechuje pusou, v níž má speciální náhubek. Nos je po celou dobu zátěžového testu ucpaný.
Spirometrie měří rychlost proudícího vzduchu při nadechování a vydechování, zjišťuje dechový objem plic a další klíčové údaje. Spirometrie se opakuje v intervalech tak, aby doktor dokázal určit, zda zvolený směr léčby funguje, či nikoliv.
Součástí testování jsou i kožní testy na alergie. Díky nim lékař zjistí, na jaké alergeny vaše pokožka reaguje. Test alergií se provádí na předloktí vpichy nejčastějších alergenů. Podle zarudnutí a otoku lékař vše vyhodnotí.
Samotná léčba probíhá za pomoci antihistamik. Lékař vám nabídne i léky pro úlevu při záchvatech, a stejně tak protizánětlivé léky určené pro dlouhodobou prevenci.
Babské rady
Za zkoušku rozhodně stojí i vhodné čaje:
- podběl
- celík
- plícník lékařský
- černý rybíz
Při záchvatu si uvařte čaj z majoránky zahradní či připravte tinkturu z břízy bělokoré, ostropestřce mariánského a smilu písečného.
Vyzkoušet lze i dechová cvičení či uvolňující koupel.
Astma a jeho prevence
Ať už trpíte vy či jiný člen vaší rodiny na astma, snažte se vyvarovat rizikových faktorů.
Pokud kouříte, vyvarujte se kouření ve vnitřních prostorách, kde se drží prach.
Měňte často lůžkoviny, vysávejte, prach stírejte vlhkým hadrem a jste-li astmatik, nepořizujte si čtyřnohého chlupatého mazlíčka. Najdou se i chovatelé specializující se na nahá plemena bez srsti.
Investujte do svého zdraví a pravidelně jezděte k moři. Vlhký vzduch je pro uklidnění průdušek perfektní!
Sportujte podle svých možností, ideální se jeví cyklistika či plavání.
A pokud chcete minimalizovat projevy astmatu, vždy musíte vyléčit všechny nemoci, ať už je to angína či chřipka. Za zkoušku rozhodně stojí návštěva solária a solné jeskyně.