Lymfatický systém
Lymfa teče paralelně s krví a odvádí z buněk odpadní látky. Kromě toho je lymfa také důležitou součástí našeho imunitního systému. Je proto nepostradatelná pro celkové zdraví. Podporuje zdravé fungování autonomního nervového systému, snižuje stres a odstraňováním odpadů z pojivových tkání zmírňuje otoky a bolest.
Lymfatický systém je možné považovat za obrazně řečeno kanalizační systém lidského těla. Jeho správné fungování je pro náš život nezbytné.
Jsou však případy, kdy se ucpe a zůstane stagnující i celá léta. Časem tak může mít vliv na hromadění toxinů v těle a zhoršování naší imunity.
Všechno to začíná ve střevech. Budete teď možná překvapeni, ale detoxikace probíhá již v našem trávicím traktu, nebo přesněji řečeno, v kličkách tenkého střeva. Na těchto kličkách se totiž z vnější strany nacházejí vlásečnice lymfatického systému. Jejich úkolem je ze střevních stěn zachycovat jak výživné látky, tak v tuku rozpustné toxiny.
Pozor: Zácpa nebo nadměrné hleny ve střevech znemožňují lymfě a bílým krvinkám vykonávat své tělesné funkce.
Lymfatické tkáně v trávicím traktu (nazývané také zkratkou GALT) mají nejvyšší koncentraci lymfy v těle a nachází se hned za střevní stěnou.
Lymfatické cévy se nacházejí pod kůží a vedou napříč celým tělem. Pomalý tok lymfy způsobí, že vaše pokožka bude fádní a začnou se v ní hromadit toxiny.
Lymfa nemá vlastní pumpu, jakou je srdce pro krev. Proto v případě, že se má pohybovat proti gravitaci, dochází v ní k zácpě.
Typy/druhy lymfadenitidy
Jedná se například o:
- Zánět mízních uzlin v oblasti krku – cervikální lymfadenitida
- Zánět mízních uzlin pod čelistí – submandibulární lymfadenitida
- Zánět mízních uzlin pod podpaží, hrudi a prsou – axilární lymfadenitida
- Zánět mízních uzlin v dutině břišní – mezenteriální lymfadenitida
- Zánět mízních uzlin v dolních končetinách a pohlavních orgánech – inguinální lymfadenitida
Podle toho jak zánět probíhá, rozdělujeme jej na:
- akutní – struktura mízní uzliny není změněná, ale jedná se o infekční zánět v uzlině (zánětlivé ložisko). Příznaky – bolest uzlin, zduřelé uzliny, citlivost při vyšetření.
- lokální – je to streptokokové onemocnění jako angína, růže, tuberkulóza, syfilis a jiné pohlavně přenosné nemoci. Pacienti si stěžují na zduření a bolest uzlin na krku, zvětšené uzliny v tříslech a další komplikace.
- generalizované lymfadenitidy – jedná se zvětšení všech skupin mízních uzlin, které doprovázejí celou řadu onemocnění (infekční mononukleózu, toxoplazmózu, brucelózu, sekundární stádium syfilis, diseminovanou histoplasmu, cytomegalovirou infekci).
- chronický – může být procesem akutního zánětu. Někdy je způsobuje virus Epstein – Barrové, ale může být přítomný i při některých vrozených metabolických chorobách. Chronický zánět lymfatických uzlin má pomalý průběh. Pacient trpí otokem kůže v okolí postižené lymfatické uzliny a má nízké horečky.
- hnisavé lymfadenitidy – pro hnisavý zánět je typické, že uzlina je infikovaná, a zánět tak prostupuje do okolních struktur. Vzniká bolestivý výrazný otok, kůže v okolí je zarudlá a citlivá. Nejčastější původce vzniku jsou stafylokokové a streptokokové infekce.
- nehnisavé lymfadenitidy – za nehnisavý zánět jsou zodpovědné bakterie produkující exotoxiny.
Příznaky a projevy
Uzliny bolí a zvětší se ve chvíli, kdy je tělo (imunitní systém) napaden viry. Nastupuje horečka a tělo je celkově oslabené.
Prvním příznakem, že nejsou uzliny v pořádku, bývají:
- otoky nohou
- nadměrné hleny ve střevech
- špatné dýchání
- dochází k zácpě
- únava
- ztráta vitality
Výsledkem bývá nezdravý vzhled chodidel, lýtek, stehen, boků, břišní dutiny a rukou.
Léčba lymfadenitidy
Léčba spočívá v tom, co vyvolalo nepříjemné komplikace. V některých případech se podávají antibiotika nebo jiné medikamenty.
Pomoci mohou i přikládání teplých a vlhkých obkladů na zanícenou uzlinu.
Pokud se na postiženém místě vytvoří absces, je nutný nahromaděný hnis dostat ven. A to buď punkcí injekční stříkačkou, nebo zavedením drenu. V poslední řadě se přistupuje k chirurgickému zásahu.
Lékaři rozdělují záněty lymfatických uzlin na:
- virové
- bakteriální
- specifické
- jiné etiologie
Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé někdy stačí prohmatat uzliny na krku, podpaží a tříslech. Projevem problému s lymfatickými uzlinami bývá i výskyt zarudlého pruhu, který navíc bolí.
Babské rady
Priessnitzovy obklady pomáhají na bolest v krku a zvětšené uzliny.
Užívejte tinkturu z tužebníku jilmového nebo vlaštovičníku.
Na otoky je výborná tinktura z vřesu.
Na úpravu lymfy se používá tinktura z chmele otáčivého. Dále je třeba doplňovat vitamíny z plodů aronie a černého rybízu.
Výborné jsou bylinné čaje z:
- kořene pampelišky
- listů z ořešáku královského
- černého bezu
- černého rybízu
- aronie
- čekanky
Tip: grep prokrvuje a stimuluje lymfatický systém.
Prevence lymfadenitidy
Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev a je na místě lékařské vyšetření.
Co je nutné:
- zachovávat přísnou dietu, omezit potraviny zvyšující v organismu tvorbu hlenu, tučná masa, tuky všech druhů, výrobky z bílé mouky, tučné mléko, smetanu, šlehačku, vše s obsahem cukru.
- dlouhodobě konzumovat česnek, denně alespoň dva stroužky. Česnek obsahuje protirakovinné vitamíny A, E a C.
- Denně užívat 300 g hořčíku pro správný oběh tělních tekutin.
- Prospívají loupaná dýňová a slunečnicová semínka, mrkev, červená řepa a kukuřice.
- omezit fyzickou námahu
- udělat si týdně 2–3 vanové koupele s přidáním odvaru z jetele lučního (jetel luční upravuje lymfu a krev). Doba koupele alespoň 15 minut. Nepoužívat mýdlo po koupeli.