Jaké jsou možné příčiny vzniku bipolární poruchy
Jednou z obecně známých příčin je dědičnost. Výskyt v rodině může být vázaný na geny. Predispozice v rámci genetiky jsou však pouze vlohy, což neznamená, že by se dědilo onemocnění samotné. Vzniku může předcházet silný emoční zážitek.
Příznaky a projevy
Tak jako se u pacienta s bipolární poruchou střídají nálady, střídají se i příznaky tohoto onemocnění. Je-li nemocný v hypomanickém období, hýří dobrou náladou, nadměrnou pozitivní energií a celkovým optimistickým pohledem na svět. Díky tomu snadno navazuje nová přátelství, kontakty a nebojí se oslovit ani cizí osoby. V intimním životě je pacient lehkomyslný a v mnoha případech vyhledává vedle partnerského vztahu též povrchní známosti. Pacientům se vyhýbá ospalost.
V manické fázi se pak dostavují pocity neporazitelnosti a nedosažitelnosti. Někteří pacienti srší vtipem, mnohdy nejsou schopni se plně soustředit a jejich mluvený projev působí zmateně. Mánie může nabýt až psychotických příznaků pojící se s halucinacemi i velikášskými bludy. V praxi to znamená, že je pacient přesvědčen o své dokonalosti a nepostradatelnosti. Dalšími příznaky jsou třeba podezíravost, vztahovačnost a podobně.
Další vlnou emocí jsou deprese. S tím jsou spojené poklesy nálad, kdy je pacient unavený, vypadá ztrápeně, smutně a mění se jeho držení těla i způsob gestikulace. Příznaků může být mnohem více, mezi časté projevy patří poruchy spánku, ztráta sexuálního apetitu, nízké sebevědomí, výčitky a často i myšlenky na sebevraždu. Jednotlivá období (fáze) nelze časově generalizovat, mohou trvat dny, týdny i roky.
Rizikové faktory
Velké riziko představuje vyšší počet příbuzných, jež trpí bipolární poruchou či depresemi. Příčiny vzniku bipolární poruchy lze hledat též v silných emocích. Neléčená bipolární porucha se může podepsat na společenském životě. Nevhodné chování ve společnosti, na pracovišti i mezi přáteli vyvolává navíc sociální nejistotu, partnerské neduhy či nenadálé, silně emoční situace.
Léčba bipolární poruchy
Důležitá je včasná diagnostika onemocnění a zahájení farmakologické (antidepresiva a stabilizátory nálad) a terapeutické léčby (například kognitivně behaviorální terapie). Přehlížením výkyvů nálad, jejich bagatelizováním významně trpí nejen psychická, ale i fyzická stránka, často dochází k psychosomatickým projevům, které jsou vůči běžné medicíně rezistentní.
Přestože podle studií až jeden z pěti jedinců trpících bipolární poruchou spáchá sebevraždu, dodržováním předepsané léčby a s podporou rodiny je nemocný schopný žít více méně normálním životem.
Babské rady
Jak si pomoci sám? V období depresí myslete především na svou duševní pohodu. Pomohou vám kvalitní a pravidelný spánek, vyvážená strava a udržování kontaktu s okolím. Naopak vám příliš neprospěje izolace. Za zkoušku určitě stojí akupunktura, otužování a pravidelný pohyb. Je prokázáno, že depresivní stavy přicházejí především v zimě, zkuste proto naplánovat v zimních měsících dovolenou u moře v teple, kde se můžete koupat a slunit se. V manických stavech se pokuste své tělo uklidnit například bráničním dýcháním nebo vhodně zvolenou kombinací bylinek. Klasickou součástí těchto směsí bývají meduňka a třezalka. Naopak v depresi sáhněte po ženšenu, puškvorci nebo si připravte maté.
Prevence
Začínáte-li na sobě vnímat emoční nestabilitu a výkyvy nálad, svěřte se odborníkovi. Stejně tak neberte na lehkou váhu, pokud vás okolí začne upozorňovat na prudké změny chování. Vyhýbejte se konzumaci alkoholu, kofeinu, psychoaktivním látkám a rovněž některým lékům.