Výskyt
Nejčastějšími místy výskytu bradavic jsou plosky nohou rukou, obličej nebo krku, ale objevují se i na genitáliích. Nejen, že kazí estetický dojem, ale jsou nakažlivé a můžou i bolet.
Typy bradavic
Existuje mnoho typů bradavic, ale nejrozšířenější je bradavice pravá (verruca vulgaris).
Bradavice se liší i podle vzhledu a to následovně:
Tvrdé bradavice, popráskané s tendenci krvácet:
Jiným typem kožního onemocnění jsou molusky a kondylomata accuminata. Je to útvar podobný bradavicím, ale menší, proti světlu se leskne a uprostřed má malinký důlek. Stejně jako u bradavic se i zde jedná o virové onemocnění, které se po těle roznáší škrábáním. Vyskytuje se často na trupu a na končetinách.
U molusek, podobně jako u bradavic léčíme potíráním tinkturou z Túje.
Bradavice pravé – (verruca vulgaris) jsou nejčastějším typem bradavic. Objevují se jednotlivě nebo ve shlucích různě po těle. Nejvíce se vyskytují na rukou a chodidlech. Postupně rostou a rohovatí.
Bradavice plantární – (verruca plana) připomínají mozoly, silnější a tužší ohraničené oblasti kůže se jakoby zanořují do kůže chodidla. Bývají bolestivé, hlavně při došlapu. A často recidivují.
Bradavice obecné – jsou tvrdé, ohraničené tuhé pupínky až hrbolky s rozpraskaným povrchem a tendencí krvácet. Vyskytují se převážně na rukou.
Bradavice subunguální a periunguální – jsou hrubé a nepravidelné. Nejčastěji se objevují na rukou a nohou. Mohou být úporné a bolestivé, zvláště pod nehty a kolem nich. Špatně se hojí jakékoliv zranění – na kůži zůstávají tzv. keloidní jizvy.
Bradavice nitkovité a prstovité – připomínají tenké nitky nebo prstíčky v barvě kůže či růžovo bělavé barvy. Nejčastější jsou na obličeji blízko ústních koutků a očních víček.
Bradavice ploché – jsou velké několik milimetrů a objevují se hlavně na obličeji a hřbetech rukou u dětí. Šíří se nejčastěji škrábáním.
Bradavice genitální – Mohou mít velikost drobného pupínku, ale i poměrně objemného útvaru Vyskytují se nejčastěji v oblasti genitálu. Jsou sexuálně přenosné, kondom není dostatečnou ochranou.
Příčiny
Bradavice vznikají virovou infekcí ze skupiny (HPV) Viry napadají buňky pokožky a množí se v nich, mají dlouhou inkubační dobu, často několik měsíců (někdy až půl roku). Důležité je tedy včasné zastavení dalšího možného výsevu.
Projevy
Nejčastějším projevem jsou změny na kůži. Většina bradavic tvoří hrbolky s tvrdými okraji a měkkým jádrem, ale některé mají plochý a hladký tvar. Někdy mají ve středu černou tečku. Mohou být bolestivé.
Přenos a inkubační doba bradavic
Přenášejí se pouhým dotykem nebo pohlavním stykem. Tvoří mnoho kmenů a některé jsou dokonce zodpovědné za rakovinu děložního čípku.
Jejích inkubační doba je často několik měsíců, ale můžeme se nimi potýkat i roky.
Léčba aneb jak se zbavit bradavic
Ošetřením bradavic zabráníme jejích šíření (laserem) Nové bradavice se odstraňují lépe než ty staré.
Odstranění bradavic můžeme provádět i doma volně prodejnými přípravky.
Bradavice ošetříme roztokem kyseliny mravenčí (EndWarts PEN nebo EndWarts Original).
Přípravek účinnější na zmrazení bradavic je EndWarts FREEZE – zmrazí bradavici na – 80°C.
Přírodní doplňky
Jedním ze základních léků na bradavice je Thuya occidentalis, která by neměla chybět v léčbě právě proto, že stimuluje imunitní systém, aby se přestaly vytvářet bradavice a jiné kožní výrůstky, jako jsou polypy, myomy a pod. Kromě toho má Thuya přímý účinek na měkké bradavice, včetně těch mnohočetných, stopkatých a nahnědlé barvy.
Prevence
Nejstarší způsob je potírání žlutou šťávou z vlaštovičníku, v některých případech díky tomu bradavice zmizí. Spolehlivější je potírat je ricinovým olejem a jedlou sodou nebo tinkturou z Thuji.