Divertikulóza a příčiny jejího vzniku
Na tlustém střevě se tvoří vychlípeniny – divertikly, které se mohou zanítit nebo infikovat, čímž vzniká divertikulitida. Váčky bývají menší i větší, dělí se na pravé a nepravé. S pravými se setkáváme méně často. Nepravé tvoří jen střevní sliznice, kdy pronikají vně jinými vrstvami stěny. Místa k protažení pro váčky vznikají během navýšení tlaku v trávicí trubici. Jde o případy, kdy jedinec trpí zácpou, protože jeho jídelníček obsahuje málo vlákniny. Pokud máte oslabený imunitní systém, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že se rozvine zánětlivé onemocnění kvůli množení bakterií a divertiklů.
Jak se projevuje divertikulóza
Příznaky divertikulózy tlustého střeva se projevují stejně jako mnohé střevní choroby. Nejčastěji vás postihnou problémy s vyprazdňováním stolice, nadýmání, plynatost, zácpa, krev ve stolici, bolesti v podbřišku. Můžete močit výkaly, zvracet, potýkat se se zvýšenou teplotou. Většinou se však neprojevuje žádnými problémy a nemusíte si této nemoci vůbec všimnout. Horší průběh nastává, když dojde ke komplikacím. Zde hrozí zánět pobřišnice, protržení střeva.
Rizikové faktory u divertikulózy
Rizikové faktory divertikulózy naleznete ve špatném stravování současné doby, kdy v jídelníčku převládají polotovary a chybí dostatečné množství zeleniny a ovoce. Lidé zapomínají na pravidelné pití, což též vede k potížím ve střevě. Za projevy nemoci mohou také genetické predispozice a potíže s vyprazdňováním stolice.
Diagnostika divertikulózy
Za lékařem zajděte, když se objeví krev ve stolici a máte vážné zažívací problémy. Pro stanovení diagnózy slouží sonografické vyšetření, které lze doplnit rentgenovým vyšetřením, aby se vyloučila perforace a jiné komplikace. Počet a velikost divertiklů se zjišťuje irigografií, endoskopií a CT vyšetřením.
Léčba divertikulózy
Základem léčby divertikulózy tlustého střeva je obnovení střevní činnosti, aby se průchod uskutečňoval bez problémů. Konkrétní postupy závisí na poškození střeva. Mnohdy stačí upravit jídelníček a pitný režim, u vážnějších potíží se aplikuje konzervativní nebo chirurgická léčba. V prvotní fázi onemocnění se doporučuje klid na lůžku, dieta a dostatek tekutin. Na podbřišek se dávají studené obklady a užívají se předepsaná antibiotika. Většinou obtíže ustupují do dvou dnů. V horších případech (perforace, gangréna, šíření infekce) se odstraní neprůchodná nebo poškozená střevní část chirurgickým zákrokem.
Babské rady – přírodní léčby u divertikulózy
S návratem do normálního života a k uzdravení významně přispívá dieta bohatá na vlákninu a tekutiny. Konkrétně se zaměřte na hrušky, grepy, avokádo, maliny, borůvky a jablka i se slupkou. Nezapomeňte na otruby, ovesné vločky, hnědou a černou rýži, luštěniny, celozrnné pečivo a přílohy. Ze zeleniny se doporučují brambory, vařený hrášek, mrkev a dušené zelí, rovněž artyčoky, kukuřice a dýně. Z dýní využijte k jídlu i semena. Výbornou svačinkou se stanou též mandle, vlašské ořechy, kefír či sušené švestky a meruňky. Na divertikly pomáhá šťáva, tinktura nebo olej z rakytníku. Rovněž lze zkusit účinky bylinky lnice květel, určenou pro léčbu tlustého střeva a konečníku.
Prevence divertikulózy
Prevence divertikulózy zahrnuje hlavně úpravu stravovacího a pitného režimu. O rozmělňování stolice se starají především tekutiny, proto se zaměřte na pití aspoň dvou litrů denně, nejlépe vody. Jen tak se docílí pravidelného vyprazdňování. Do jídelníčku zařaďte dostatek ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin, semínek a celozrnných výrobků. Snažte se nepřejídat a posilujte oslabenou imunitu.