Příčiny vzniku
Bakterie zvaná Neisseria gonorrhoeae je příčina vzniku kapavky, přičemž člověk, který byl v minulosti už infikován, se může opět znovu nakazit, takže si na bakterii nevytvoříte žádnou imunitu. Infikované osoby nemusí mít žádné příznaky, přesto mohou opakovaně nakazit další osoby.
Příznaky, projevy a průběh onemocnění
Příznaky a projevy kapavky se většinou objeví během dvou až čtrnácti dnů po nakažení. U některých infikovaných osob však nejsou žádné znatelné příznaky. Uvědomte si ale, že osoba s kapavkou, která nemá příznaky (nazývána také jako asymptomatický nosič), může infekci dále rozšiřovat.
Příznaky u mužů
U mužů má kapavka příznaky trochu jiné než u žen. Pokud se tedy příznaky projeví (někdy nemusí vůbec), často je to zhruba týden po nakažení. Prvním patrným symptomem u mužů je pálení či bolestivý pocit při močení. Postupně se přidávají další:
- časté nutkání na močení,
- hnisavý výtok z penisu,
- zduření či zarudnutí v místě ústí penisu,
- otok a bolest varlat,
- přetrvávající bolest v krku.
Ve vzácných případech kapavka poškozuje močovou trubici a varlata, přičemž problémy mohou přetrvávat i několik týdnů po vyléčení. Bolest se může rozšířit i do konečníku.
Příznaky u žen
U žen bývají symptomy mírného charakteru, často jsou zaměnitelné s příznaky jiných onemocnění (například běžné vaginální kvasinkové či bakteriální infekce). Jedná se o:
- výtok z pochvy (vodnatý, krémový i mírně zelený),
- bolest či pocit pálení při močení,
- častější nutkání na močení,
- silnější menstruace a špinění,
- bolest v krku,
- bolest při pohlavním styku,
- ostrá bolest v podbřišku,
- horečka.
Rizikové faktory
Sexuálně aktivní ženy mladší 25 let a muži, kteří mají sex s muži, jsou vystaveni vyššímu riziku onemocnění kapavkou. Další rizikové faktory kapavky jsou:
- nový sexuální partner,
- sexuální partner, který má i další partnery,
- promiskuita,
- prodělání kapavky a jiné pohlavně přenosné infekce.
Stanovení diagnózy
Už víte, jaké má kapavka příznaky, ještě se zaměříme na stanovení diagnózy. Provádí se kultivace a stále častěji se používají i modernější metody testování založené na polymerázové řetězové reakci (PCR).
Pro vyšetření kapavky se doporučují PCR testy k identifikaci genů jedinečných pro bakterii Neisseria gonorrhoeae. Testy vyžadují vzorek moči, stěr z močové trubice, případně stěr z děložního hrdla či vagíny.
V případě, že se potvrdí pozitivní test na kapavku, je žádoucí vyšetření i na další pohlavně přenosné choroby, jako jsou chlamydie a syfilis.
Léčba
Moderní antibiotika dokážou vyléčit většinu případů kapavky. Neexistují žádné prostředky pro léčbu kapavky, které by byly volně prodejné. Pokud tedy máte podezření na infekci, okamžitě navštivte lékaře.
Léčba kapavky vyžaduje antibiotika, přičemž úleva se dostaví po několika dnech po jejich nasazení. Samozřejmě je důležité kontaktovat osoby, s nimiž jste měli pohlavní styk, aby se také léčily.
Babské rady
Léčbu můžete podpořit čajem z plodu jalovce, listu ořešáku a natě z třezalky. Čaj pijte třikrát denně, protože vám pomůže zklidnit orgány po infekčním onemocnění.
Prevence
Prevence kapavky je jednoznačná. Pokud chcete být sexuálně aktivní, používejte kondom. V případě, že často střídáte sexuální partnery, pravidelně se testujte na pohlavně přenosné nemoci.
Jestliže se u vašeho partnera objevily jakékoliv příznaky, vyhněte se sexuálnímu kontaktu s ním. Požádejte ho, aby vyhledal odbornou pomoc a vyloučil případné onemocnění, které by se mohlo přenést.