Možné příčiny vzniku ehrlichiózy
Bakterie Anaplasma phagocytophilla, způsobující onemocnění ehrlicózy, napadá uvnitř buňky bílé krvinky, zejména granulocyty. Právě ony odpovídají za správné fungování lidské imunity. Tím, že bakterie tyto buňky napadá, způsobuje snižovaní imunity. Donedávna šlo o v Evropě téměř neznámé onemocnění, které bylo považováno za americký problém, kde jej však přenáší jiný druh klíštěte a též jej způsobuje jiná bakterie (Anaplasma Chefeensis). Nově se onemocnění vyskytuje i na evropském kontinentu a v obou případech se nazývá stejně. Promořenost populace není známá, protože řada případů bývá neodhalena. Zjistit se dá z vyšetření krve.
Příznaky a projevy ehrlichiózy
Záludnost ehrlichiózy spočívá zejména v její snadné zaměnitelnosti s virovým onemocněním, takže nemáme podezření na jinou nemoc než na běžnou virózu. Obvykle se několik dnů po přisátí klíštěte objeví bolesti hlavy, které se mohou stupňovat, přidává se bolest svalů, teplota, zvracení, zimnice a třesavka jako projev extrémně stoupající horečky. Dáme-li si obtíže dohromady s přisátým klíštětem, příznaky jsou v podstatě totožné s klíšťovou encefalitidou. Až pokud je z krve potvrzen úbytek leukocytů, tedy bílých krvinek, zjistíme, že jde o ehrlichiózu. Dalšími potvrzovacím znakem může, ale nemusí být průvodní vyrážka. Stejně tak se může objevit zvětšení jater i mízních uzlin. Komplikacemi při nákaze ehrlichiózou mohou být ochrnutí, srdeční selhání, selhání ledvin, ale též závažné dýchací problémy.
Časem, jakmile pominou první příznaky, a pokud není ehrlichióza odhalena a započata její léčba, začíná nemoc výrazně ovlivňovat imunitní systém. Pacienta začnou napadat různé typy infekcí. Typickými jsou kandidózy, tedy kvasinkové infekce, které se nejčastěji projevují na pohlavních orgánech, ale i na dalších sliznicích a na kůži.
Rizikové faktory ehrlichiózy
Důležitou obranou proti ehrlichióze je především prevence před přisátím klíštěte, případně alespoň jeho promptní a správné odstranění. Zatímco lymskou boreliózou je nakaženo až 17 % klíšťat, ehrlichiózou jsou to pouhá 3 % klíšťat.
Riziková je u ehrlichiózy její zaměnitelnost s běžnou virózou a lymskou boreliózou. Umí dokonce připomínat horečku skalistých hor způsobovanou bakterií Rickettsia. Závažný průběh u lidí s již dříve narušenou imunitou může být dokonce příčinou smrti. Problematická je u lidí bez sleziny. Nebezpečnou je u pacientů s transplantovanými orgány. Zajímavostí je, že až čtyřikrát častěji se jí nakazí muži než ženy. Komplikovanou je v těhotenství, kdy může vážný průběh onemocnění vést k poškození plodu. Nemoc se totiž přenáší z matky na plod.
Léčba ehrlichiózy
Na ehrlichiózu poukazuje snížení počtu bílých krvinek. To se diagnostikuje krevními testy a vyšetřením krevních elementů – erytrocytů. Úspěšnost léčby se zvyšuje včasným odhalením nemoci. Tehdy je dobře léčitelná a k léčbě se obvykle používá antibiotikum doxycyklin. Vhodná nejsou antibiotika, kterými se léčí borelióza. Takže spoléhat na to, že penicilínová antibiotika, jež se používají u nich, nám pomohou i s případnou ehrlichiózou, není správné. Nemoc je třeba diagnostikovat a léčit jinak. U těhotných žen nelze doxycyklin k léčbě používat. Lékaři proto aplikují azithromycin, rifampicin, nebo jiná léčiva bez kontraindikací v těhotenství.
Babské rady a přírodní léčba ehrlichiózy
Babských rad na léčbu ehrlichiózy příliš nenajdete. Na místě je prevence před napadením klíštětem, nemoc jako takovou je pak nutné řešit správnými antibiotiky. Obecně bychom měli dbát o to, aby byl náš imunitní systém v pořádku, pak se dovedeme lépe vypořádat i s požíračem naší imunity, kterým ehrlichióza je. Vitamín C, D3 a zinek – to jsou hlavní vitamíny a minerály pro imunitu. Funguje vhodné otužování. Zkusit můžeme též CBD oleje s fullspektrem kanabinoidů. Nic z toho však není jako prevence proti ehrlichióze potvrzeno a nejsou ani důkazy o urychlení léčby. Jde pouze o tradičně silné zbraně na podporu naší imunity.
Prevence ehrlichiózy
Jedinou skutečně účinnou prevencí je nedovolit klíštěti, aby se přisálo. Důležité je používat fungující repelenty, nosit oblečení, na kterém klíště uvidíme a jejž hůře překoná. Takže například kalhoty zastrčené do ponožek, vždy dlouhý střih kalhot i dlouhé rukávy na vrchním dílu. Po příchodu domů je nutná sprcha a pečlivá prohlídka těla. Pak opakovaná druhý den. Pokud už je klíště přisáto, snižuje se riziko nákazy jeho včasným odstraněním.