Příčiny vzniku epilepsie
Příčin epilepsie existuje několik. Může se jednat o genetickou poruchu, kdy se dědí od lehce probíhající formy až po těžkou. Jakmile se dědí komplexně, působí zde více genů. Průběh může ovlivňovat i vnější prostředí, ale nebývá to pravidlem. Dále za vznikem epilepsie stojí strukturální abnormality mozkové kůry, například rozličné malformace kortikálního vývoje, trauma, nádor, infekce nebo cévní mozkové příhody. Rovněž se nemoc může projevit kvůli poruchám metabolismu, po některých zánětech centrálního nervového systému, ale i po působení různých infekčních chorob.
Projevy a příznaky
Epilepsie se může objevit v jakémkoliv věku, a to u dětí, mužů i žen. Muži obecně trpí epilepsií víc než ženy. U více než poloviny dětí nemoc zmizí v průběhu dospělosti. Jak se projevuje epilepsie? K hlavním znakům patří záchvaty způsobené náhlou abnormální funkcí mozkové činnosti. Na přechodný čas se změní vnímání, vědomí, hybnost, citlivost nebo samotné chování.
K dalším konkrétním příznakům náleží mžitky před očima, bolesti hlavy, halucinace, závratě, svalová slabost a záškuby, křeče a mdloby. U nemocných si lze všimnout nekontrolovatelných záškubů svalů na těle, změní se jim chuť, zrak a čich, chovají se neadekvátně, zmateně, úzkostlivě a pociťují strach.
Rizikové faktory epilepsie
Zvýšená dráždivost buněk způsobuje vytváření nekontrolovatelných výbojů. Jde o vrozenou vlastnost zakódovanou v genech, která je podněcována nedostatečnou výživou, podrážděním alkoholem, drogami či nedostatečným zásobováním buněk cukrem. Záchvaty se objevují i v případech, kdy došlo k vážnému úrazu, masivnějšímu krvácení, nebo mohou být spojeny s nádorem či zánětem mozku.
Diagnostika epilepsie
Diagnostika epilepsie je velice důležitá, protože mnohé choroby se epileptickým záchvatům podobají a snadno se zamění. Zakladem je získání podrobného pacientova chorobopisu. Jelikož je pro úspěšnost léčby klíčové správné určení druhu a příčiny záchvatů, je nutné důkladné neurologické vyšetření zahrnující mimo jiné magnetickou rezonanci, výpočetní tomografii a laboratorní analýzu. EEG vyšetření pak pomůže odhalit, zda jde o ložiskovou, nebo generalizovanou epilepsii. U nejasných případů lze pro odhalení ležiska snímat EEG aktivitu videokamerou.
Léčba epilepsie
Léčba epilepsie si klade za cíl vyloučit faktory, které fungují jako spouštěče záchvatů. Pacienti se musí zbavit nadměrného pití alkoholu, práce na směny, vysoké psychické či fyzické zátěže a spánkové nerovnováhy. Rovněž se vyhýbají rizikovým činnostem, při nichž by si mohli ublížit – řízení vozidla, práce ve výškách apod. Následně se podávají antiepileptika, která potlačují záchvaty, avšak nevyléčí příčinu jejich vznikání. Jejich nasazení začíná používání jednoho léku v pomalu se zvyšujících dávkách, dokud se nenalezne optimální síla. Pokud jeden druh léků nepomáhá, přistupuje se ke kombinaci více léků, což s sebou nese větší riziko nežádoucích účinků. Pokud nepomohou předepsané léky, v jistých případech se přikročí k chirurgickému zákroku.
Babské rady
V souvislosti s omezením výskytu záchvatů se mluví o dobré zkušenosti s CBD (například ve formě olejů). Nápomocné jsou též doplňky stravy s obsahem ginkgo biloby, vitamínů B a hořčíku.
Prevence epilepsie
Jako prevence epilepsie se doporučuje zdravý životní styl, který zahrnuje dobré způsoby stravování, alkohol jen ve výjimečných situacích a nekouření cigaret.