Možné příčiny vzniku furunklu
Kožní hnisavou infekci, známou jako furunkl, nejčastěji vyvolávají streptokoky – Staphylococcus aureus a β-hemolytický streptokok skupiny A, méně často se jedná o stafylokokovou infekci. Jakmile tyto bakterie proniknou ochrannou bariérou kůže, nebo se přemnoží, dojde ke vzniku zánětu. Závažnější podobou je kožní absces. Pod kůží se objeví hnisem naplněná dutina. Obsah je nažloutlý až nazelenalý, zapáchá, spolu s hnisem z postiženého místa vytéká i průhledná tekutina (bílkovina). Pokud jde o zánět mazové žlázky, mluvíme o furunklu.
Příznaky a projevy furunklu
Mazové žlázky se nachází v lidské kůži obvykle u vlasových a chlupových váčků. Přes ně vyúsťují na kůži. Skládají se z mastných kyselin a odumřelých částí kůže. Pro lidské tělo představují ochranný plášť. Vytváří na kůži kyselé prostředí. Činnost mazových žláz je ovlivňována pohlavními hormony i některými vitamíny (B). Hormonální změny u novorozenců, v pubertě a v klimaktériu vedou k nadprodukci mazu. Pak vznikají často problémy, kterým říkáme akné. To však ještě pořád není příčinou onemocnění. To způsobí až následně bakterie. Furunkl však vzniká kdykoliv, nejen v životních etapách spojených s hormonálními změnami. Mnoho lidí najde na kůži vyúsťující mazový kanálek, který se pravidelně plní, ale nijak nevyčnívá nad kůži a v místě ani netrpíme zánětem. V případě bakteriální infekce často nastane zvrat a na kůži se nám vytvoří kožní absces. Ten už je problematický, někdy i závažný a nebezpečný.
Rizikové faktory onemocnění
Bakterie s námi běžně koexistují a obvykle nezpůsobují na kůži žádné problémy. Ta má vlastní přirozenou bariéru a zabraňuje jejich přemnožení či pronikání do těla. Pokud se tato přirozená bariéra naruší, vzniká zánět a absces. Mikrobi proniknou pod kůži a začnou se množit. Vznikne uzlík, který se zvětšuje. Místo je červené, často na dotek teplejší než zbytek kůže. To je již projevem probíhajícího zánětu. Bývá i silně bolestivé na dotek. Postupně může uzlík zbělat, někdy též samovolně praskne a z místa vytéká hnis. Při menším výskytu k prasknutí nemusí dojít a ložisko se samovolně vstřebá a problém odezní.
Jestliže je postižené místo rozsáhlejší, dojde-li k tzv. furunkulóze, tedy k mnohačetnému výskytu, či ke vzniku karbunklu (tedy bolestivému rozsáhlému uzlu), mohou se vyskytnout komplikace. Bakterie proniknou do krve a abscesy se mohu vytvořit u různých orgánů kdekoliv v těle. Jestliže to hrozí, je nutná léčba vhodnými antibiotiky. Už nejen v lokálně aplikovanými.
Diagnostika
Furunkl pozná praktický i kožní lékař, ale jeho závažnost nejlépe posoudí chirurg. Obvykle se na chirurgii i řeší. S nezávažným stavem totiž k lékaři obvykle nezavítáme. Komplikovaný stav už patří do rukou chirurga. U vyšetření se může chirurg rozhodnout odebrat vzorek a nechat jej vyšetřit, aby se ověřilo, že nejde o jiný závažný stav. Absces dokáže způsobit otravu krve a musí se řešit.
Léčba furunklu
Jak již bylo řečeno, léčba závažného furunklu patří do rukou chirurga. Ten v první řadě vypustí hnis. Obvykle nechá ránu otevřenou a zavede do ní drén. Ránu sterilně zakryje a pacient dochází na pravidelné čištění. Následně, po vyléčení zánětu, dochází velice často k vyříznutí problematického ložiska. Léčbu v některých případech provází podání antibiotik. V případě, že se furunkly u pacienta objevují opakovaně, je vhodné kompletní imunologické vyšetření. Často totiž jde o narušenou imunitu.
Babské rady a přírodní léčba furunklu
Méně závažný furunkl lze léčit doma. Místo chce vhodně desinfikovat. Pomoci mohou i různé domácí tinktury – ze šalvěje, řepíku nebo jitrocele (byliny vylouhované v silném 70% alkoholu. Nedoporučuje se obsah tlačit, aby nedošlo k jeho zatlačení do hlubších vrstev tkáně. S dlouhotrvajícím problémem, opakujícím se furunklem, s velkou zasaženou plochou kůže, i pokud se u vás celkově objeví horečka či třeba bolesti kloubů, je zapotřebí okamžitě navštívit lékaře. Zánět se může šířit do dalších orgánů, či u vás vzniká sepse (otrava krve). Problém je nutné řešit extrémně rychle.
Prevence furunklu
Určitě je důležitá hygiena, ale pozor, ta přehnaná rozhodně ne. Kůže potřebuje své přirozené PH. Nesvědčí jí ani drastické odmaštění. Důležité je též udržovat v dobré kondici svoji imunitu – především zdravým životním stylem, dostatkem vitaminu C, D3 a zinkem. Na jakékoliv vyrážky saháme vždy výhradně umytými rukami, nejlépe až po použití desinfekce jak na ruce, tak na problematické místo. Proti zánětům kůže působí i lokálně aplikované CBD produkty – oleje a masti.