Příčiny hemochromatózy
Hemochromatóza je způsobena abnormálním genem HFE, který ovlivňuje způsob, jakým tělo vstřebává železo ze stravy. Riziko vzniku onemocnění existuje, pokud mají oba rodiče tento vadný gen, a vy jste od každého z nich jednu kopii zdědili. Jestliže zdědíte dva abnormální geny, může (ale nemusí) se u vás vyvinout hemochromatóza a můžete přenést mutaci na své ratolesti.
V případě, že zdědíte pouze jeden vadný gen, hemochromatózu nemáte, nicméně stále jste nositelem genové mutace, kterou můžete předat svým dětem.
Příznaky a projevy onemocnění
Dále se zaměříme na to, jaké má hemochromatóza příznaky. První symptomy obvykle začínají mezi třicátým a šedesátým rokem života, přičemž se jedná nejčastěji o:
- pocit neustálé únavy
- úbytek hmotnosti
- slabost
- bolesti kloubů
- neschopnost dosáhnout či udržet erekci (erektilní dysfunkce)
- nepravidelnou menstruaci
V případě přetrvávajících příznaků hemochromatózy navštivte praktického lékaře. Pokud je onemocnění diagnostikováno u vašich rodičů či sourozenců, je dobré podstoupit krevní testy, abyste si ověřili, zda i u vás existuje riziko vzniku onemocnění.
Rizikové faktory
Snad největším rizikovým faktorem dědičné hemochromatózy je mít dvě kopie mutovaného genu HFE. Dalšími faktory jsou rodinná anamnéza a etnický původ. Lidé severoevropského původy jsou k danému onemocnění náchylnější než jiná etnika. Hemochromatóza se méně často vyskytuje u lidí černošského, hispánského a asijského původu.
Příznaky se objevují častěji u mužů než u žen, protože ženy ztrácejí železo při menstruaci a během těhotenství a zároveň mají tendenci ukládat méně tohoto minerálu než muži. Po menopauze či hysterektomii se však riziko vzniku u žen zvyšuje.
Diagnóza
Dědičnou hemochromatózu je poměrně těžké diagnostikovat, protože příznaky jako ztuhlé klouby a únava mohou být způsobeny i jinými onemocněními. Hemochromatóza se zjišťuje krevními testy či genetickým testováním.
Léčba hemochromatózy
V současné době neexistuje žádný lék na hemochromatózu, nicméně jsou různé léčebné postupy, jimiž se snižuje množství železa v těle. Existují dva hlavní způsoby léčby hemochromatózy.
- Flebotomie je zákrok, při němž se vám odebere část krve. Zpočátku může být nezbytné provádět odběr každý týden, a potom (někdy i do konce života) dvakrát až čtyřikrát do roka.
- Chelatační terapie je další způsob léčby. Užíváte léky, jež snižují množství železa v těle. Používá se pouze v případě, že není snadné pravidelně odebírat krev.
Léčba nevyžaduje provádění žádných velkých změn v jídelníčku. Doporučuje se však vyhýbat se některým potravinám s vysokým obsahem železa, a to snídaňovým cereáliím s železem, doplňkům stravy s železem a vitaminem C a také alkoholickým nápojům.
Včasnou diagnostikou a brzkým zahájením léčby zabráníte vzniku vážných problémů. Pokud však na hemochromatózu přijdete až v pokročilejším stádiu, může mít vysoká hladina železa negativní dopad na další části těla a orgány.
Objevit se tak mohou:
- problémy s játry – včetně jizvení jater (cirhózy) a rakoviny jater
- cukrovka
- artritida
- srdeční selhání
Babské rady
Ideální je zařadit do jídelníčku potraviny a doplňky stravy s antioxidanty, které zabraňují a předchází oxidačnímu stresu.
Prevence
Vzhledem k tomu, že se jedná o dědičné onemocnění, není možné jeho vzniku úplně zabránit, nicméně prevencí je dbát na správný jídelníček s nižším obsahem železa.