Druhy a typy zánětů
Žaludeční stěny obalují hlenové vrstvy, které chrání žaludek před silnými žaludečními kyselinami. Pokud by kyselina žaludeční prosákla do obalu žaludku, začala by jej rozkládat a tvořit vředy.
Akutní zánět žaludku – vzniká psychickým vyčerpáním, stresem nebo užíváním různýych léůku na bolesti hlavy a deprese.
Chronický zánět žaludku se dělí na několik typů:
- Typ A – autoimunní forma –- buňky v těle začnou napadat vlastní buňky a žaludeční sliznici a vytváří proti nim protilátky.
- Typ B – bakteriální forma – problémy v žaludeční sliznice může vyvolávat i bakterie Helicobacter Pylori nebo návrat trávicích šťáv z tenkého střeva zpět do žaludku.
Typ C – toxická forma – způsobuje ji užívání velkého množství léků (Brufen, Aspirin, Acylpyrin a mnohé další). Dále k této toxické formě zánětu přispívá alkohol a užívání agresivních látek.
Příčiny gastritidy
Nejběžnější jsou psychické problémy spojené s infekcemi trávicího traktu (salmonela a pod.) nebo viry. Pití alkoholu a užívání různých léků např. Acylpyrinu, Brufenu, lékůy na depresi. Může být způsobená i dietní chybou.
Příznaky a projevy
Záněty žaludku se projevují silnými bolestmi nebo křečemi. Podrážděný žaludek vyvolává silné bolesti v nadbřišku a nemocný je malátný, zvrací, hubne a trpí nechutenstvím.
Nejčastějšími příznaky zánětu žaludku jsou:
- pálení žáhy
- silná bolest žaludku
- plynatost, nafouklé břicho
- průjmy
Pokud se nemocný nedá vyšetřit pomoci gastroskopie, při které lékař určí diagnózu zánětu a obtíží, jeho zdravotní stav může dojít až do nádorových změn.
Rizikové faktory gastritidy
Hlen ve stolici – nejčastěji v důsledku nespecifického zánětu střevní sliznice. Sám o sobě nebývá nebezpečný, problémové ale může být, pokud se objeví současně s krvácením z konečníku. V ten okamžik může jít o tzv. syndrom dráždivého střeva, vždy je třeba navštívit lékaře.
Krvavá stolice – může upozornit na krvácení vředů či nádorů ve střevech nebo Crohnovu nemoc či ulcerózní kolitidu.
Černá stolice – může být v důsledku natrávené krve, což značí krvácení v žaludku nebo v horní části tenkého střeva v důsledku přítomnosti vředů či nádorů žaludku.
Zácpa či průjem – oba problémy signalizují střevní nerovnováhu, jež může oslabovat imunitu.
Průjemy se často objevují následkem konzumace nezralého ovoce, nebo v důsledku konzumace jídla, na které nejsme zvyklí (např.na dovolené v zahraničí) i nedodržení hygieny.
Déle trvající obtíže s vodnatou stolicí naznačují závažnější střevní onemocnění, u klasických bakteriálních či virových průjmů zase může dojít k dehydrataci.
V případě dlouhodobější zácpy pak hrozí ekzémy, hemeroidy a narůstající zdravotní komplikace, včetně psychické nepohody.
Chronické dlouhotrvající záněty žaludku bývají zrádnější a zákeřnější. Nemocný hubne, sliznice může krvácet dovnitř žaludku, začnou vznikat vředy a dokonce i rakovina žaludku.
Léčba
Léčba závisí na určení rozsahu nemoci. Pokud se bolesti opakují častěji, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a lékař určí další vyšetření a diagnózu.
Vředy se léčí léky proti kyselosti, antibiotiky se léčí bakterie Helicobactera Pylori a na chronický zánět žaludku se podává vitamín B12.
Silná bolest břicha či krvácení ze zažívacího ústrojí vyžaduje okamžitý odvoz do nemocnice.
Pokud je stav velmi vážný a vede až k vzniku rakoviny žaludku, je nutný chirurgický zásah.
Babské rady – přírodní léčba
Výborné je doplňovat vitamíny plody černého rybízu, borůvek a Aronii.
Nejlepší byliny na bolesti žaludku jsou:
Heřmánek s fenyklem, které uvolňují křeče.
Puškvorec – podporuje trávení a uklidňuje nepříjemné křeče.
Účinný je i čaj z ostropestřce nebo Čekanka.
Směsi bylin proti bolesti žaludku –- zeměžluč, pelyněk pravý, přeslička, řebříček, pampeliška, jitrocel.
Prevence
Nejlepší při bolesti žaludku je půldenní hladovka – necháme přetížené trávení odpočívat trávení. Místo běžného jídla popíjíme bylinný čaj s heřmánku a máty, šťávu z červené řepy.
Na oblast žaludku si přiložíme nahřáté ručníky nebo si uděláme teplý koupel a udržujeme se v teple.