Příčiny vzniku malárie
Po setmění a v noci jsou infikované samičky komára Anopheles velice aktivní a pouštějí se do sání krve živočichů. V jejich slinných žlázách se nachází pohyblivé infekční stádium výtrusovce Plasmodium, které přenesou, a to se posléze usídlí v játrech infikovaného člověka či zvířete. V buňkách jater se parazité reprodukují, přejdou do stádia merozoitu a dále se množí v červených krvinkách. Následně se objevují záchvaty malárie a zvýšení teploty. Parazit je schován v jaterních buňkách a krvinkách a chráněn před aktivním imunitním systémem.
Projevy, příznaky a možné komplikace malárie
Příznaky malárie se většinou objeví v době od osmi do pětadvaceti dní od infikování, ale může jít i o pozdější dobu. Nejprve se potíže shodují s chřipkou. Nakažený se potýká s horečkou, bolestmi hlavy, zvrací a bolí ho klouby. Více se rozpadají erytrocyty a projevuje se anémie, zvětšuje se slezina, pociťuje se mravenčení v pokožce. Nechybí ani klasické návaly, kdy se zimnice střídají s horečkami každé dva až tři dny. Velmi vážná infekce je, když se vysoké teploty vrací v intervalech po 36 až 48 hodinách. V případě nesprávného léčení přicházejí komplikace v podobě kóma a smrti. K úmrtí dochází, když se poškodí mozek a životně důležité orgány. Červené krvinky klesnou tak hodně, že způsobí anémii.
Rizikové faktory vzniku malárie
Komáry speciálně přitahují těhotné ženy, pokud onemocní malárií, způsobí jim potrat nebo smrt novorozeněte. Rizikové je pobývání v tropických oblastech s výskytem malárie bez ochranného oděvu, bez moskytiéry a blízko stojatých vod.
Diagnostika malárie
Rychlé rozpoznání nemoci je zásadní, protože je nutné ihned zahájit léčení. Diagnostika malárie může být provedena rychlým testem, kdy se ověří pod mikroskopem, zda se parazit nachází ve vzorku krve. Výsledky mikroskopie nejsou však vždy jednoznačné, proto se posuzují symptomy pacienta. Rychlé testování často nemoc nerozezná správně a zahájí se špatná léčba antimalariky. Při odborném vyšetření se vás zeptají, jak jste se přepravovali, protože se lze nakazit i během přestupování na letišti.
Léčba malárie
Jako nejefektivnější léčba malárie se jeví artemisinová kombinovaná terapie (ACT). Léky ACT mají pouze mírnou toxicitu a proti parazitům fungují dost rychle. Vážné případy se léčí chininem, ale mnohdy se nemocní úplně nevyléčí a malárie se jim po letech vrátí. Léky jsou na předpis a berou se pod dohledem lékaře. Doba léčení činí kolem dvou týdnů.
Babské rady – přírodní léčba malárie
Nákaze můžete předejít vhodným oblečením s dlouhými kalhotami a s dlouhými rukávy. Také používejte v rizikových oblastech moskytiéry, které se stříkají dlouhodobě účinkujícími insekticidy.
Prevence malárie
Prevencí se může stát masivní očkování první schválenou vakcínou proti malárii, což již podpořila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nakažených totiž neubývá a nejohroženější skupinou jsou děti do pěti let. Vakcína preventivně účinkuje proti vážnému průběhu pouze kolem třiceti procent, ale i tak se jeví jako efektivní způsob ochrany. Další druhy vakcín proti malárii jsou v testovacím režimu již u několika firem a pokračuje se v jejich vylepšování.
Některé země používají postřiky s DDT na místa s komáry, ale to nevyhovuje životnímu prostředí. Prevencí je i užívání antimalarik, ochranných sítí a repelentů.