Příčiny vzniku moučnivky
Candida albicans jsou kvasinky, které se vyskytují přirozeně v každém lidském těle. Ovšem, když se přemnoží, objeví se infekce v ústech. Nejde o nijak závažné onemocnění, ale projevy mohou nepříjemně bolet, dítě je neklidné a mohou mít i bolestivé afty.
Projevy, příznaky a možné komplikace moučnivky
Moučnivka v ústní dutině postihuje hlavně kojence, jejich kojící matky a osoby s oslabenou imunitou. V ústech kojence se objeví bílý povlak připomínající nasypanou mouku na jazyku, ale také na vnitřních stranách tváří a na patře. Povlak může být i nažloutlý až žlutý, nejde setřít z jazyka. Pociťujete sucho, pálení a nepříjemnou chuť v ústech, ze kterých vychází i obtěžující zápach. Koutky úst jsou zarudlé a popraskané, nechybí ani afty.
Komplikace nastávají u osob se sníženou imunitou, kdy se kvasinky dostanou i do jiných orgánů a v těle propukne kandidová sepse – zánětlivá reakce ohrožující život.
Rizikové faktory vzniku moučnivky
Je moučnivka nakažlivá?
Přenos z malého dítěte na jiné či na zdravého člověka je spíše výjimkou, ale stává se to. Náchylnější na nemoc jsou diabetici, lidí léčící se s AIDS, s játry, ale také osoby s nízkou imunitou. Riziko vzniku je vyšší u jedinců, kteří používají zubní náhradu. K rizikovým faktorům vzniku náleží také stres, oslabená imunita, právě probíhající chemoterapie, léčení širokospektrálními antibiotiky, kouření nebo léčba inhalačními kortikosteroidy.
Kvasinková infekce nevyléčená během těhotenství se přenáší na miminko při porodu, resp. během procházení porodními cestami. Rovněž hrozí přenos při kojení.
Diagnostika moučnivky
Lékař určí diagnózu pouhým pohledem. Občas se vezme malý vzorek z úst a pošle se k otestování do laboratoře.
Léčba moučnivky
Ve většině případů stačí pro vyléčení upravit stravu, aby neobsahovala příliš tuků a cukrů. Jídlo by mělo být bohaté na vlákninu. U komplikovanějších případů se předepisují antimykotika, která se podávají ústně, nebo injekčně u těžších forem. Léčba trvá týden až dva týdny.
U kojení je nutno léčbu zaměřit i na maminku. Moučnivka na bradavkách vypadá zarudle, svědí a pálí. Kojením se projevy ještě zhoršují. Prsní dvorec červená, někdy se objevuje i bělavý povlak se sklonem k olupování. Moučnivka miluje teplo, tudíž bradavky větrejte a nechte je zaschnout.
Ústa a matčiny bradavky se vytírají vatovou tyčinkou, která je namočena v 0,5% roztoku genciánové violeti – jde o známou fialovou vodičku. Imunita se podporuje laktobacily. Na záněty se používají homeopatika kalium bichromicum 9 C či borax 5 C.
Babské rady – přírodní léčba moučnivky
Otužujte se, aby se posílila obranyschopnost organismu. Dospělým pomáhají různé přírodní přípravky a bylinné výluhy. Zkuste si připravit odvar z měsíčku lékařského, z mydlice lékařské nebo z levandule. Kloktejte roztok obsahující aloe vera nebo zelený jíl. Posilujte imunitu speciálními čajovými směsi bylinek, echinaceou nebo lichořeřišnicí. Z olejů si pořiďte grepový, tea tree, oreganový a levandulový.
Prevence moučnivky
Úspěšná prevence moučnivky závisí na lepších stravovacích a hygienických návycích. Zaměřte se na účinnou ústní hygienu, choďte na pravidelné prohlídky k zubaři a na dentální hygienu. Jezte hodně zeleniny, luštěnin a čerstvého ovoce, spíše méně sladkého. Zaměřte se na konzumování celozrnného pečiva, těstovin a omezte jednoduché cukry a tučné pokrmy. Raději zapomeňte na potraviny s kvasnicemi. Alespoň na omezenou dobu nepijte černý čaj, kávu a alkohol. Pomohou vám jogurty, kefíry, acidofilní mléko a zakysané výrobky.
Minimalizování nákazy zvládnete u miminek vyvařováním a dezinfekcí věcí, které dávají do pusy – hračky, dudlíky, lahve, savky atd.