Příčiny vzniku myomu
Příčina vzniku myomů dosud není úplně vyřešena. Lékaři se přiklánějí hlavně ke genetickým predispozicím, k hormonálnímu vlivu a jiným faktorům. Myomy neohrožují život a jde o nezhoubné nádory z děložní svaloviny. Jejich růst je spojen s plodným obdobím ženy a s pohlavním hormonem estrogenem.
Projevy, příznaky a možné komplikace myomu
Většinou je přítomnost myomů bezpříznaková a k jejich odhalení dojde během gynekologické prohlídky, kdy lékař provádí vyšetření ultrazvukem. Někdy se myomy projeví krvácením mimo menstruační cyklus. Ženy mohou pociťovat bolesti v podbřišku a během pohlavního styku. Břicho bývá zvětšené a menstruace bolestivá.
Rizikové faktory vzniku myomu
Nejvíce jsou vznikem myomů ohroženy ženy, které nikdy neotěhotněly.
Dále sem patří brzký nástup menstruace ještě před desátým rokem dívky. Více myomů se objevuje u kuřaček a v černošské populaci. Mezi další rizikové faktory náleží nadváha, obezita, genetické dispozice, nedostatek vitamínu D, alkohol a strava bohatá na hovězí maso.
Diagnostika myomu
Diagnóza se určí při gynekologickém vyšetření. Vychází se z anamnézy z palpačního a ultrasonografického vyšetření, kdy se používá vaginální nebo abdominální sonda. Dále se využívá transvaginální sonografie, při nejasnostech i magnetická rezonance. Myomy se poté klasifikují jako solitární, mnohočetné, malé do dvou centimetrů, velké od osmi centimetrů a posuzuje se jejich lokalizace.
Léčba myomu
Myomy jsou většinou jen bez příznaků, ale může nastat období, kdy způsobují mnohé zdravotní komplikace. Jestliže nemají příliš velké rozměry, tak se jen pravidelně sledují a hodnotí se, jak rostou.
Zahájení léčby nastává, když se vyskytnou potíže a rychle rostou. Realizuje se chirurgický zákrok, kdy se odstraní myomy a zachová se děloha, nebo se odstraní i celá děloha. Operuje se laparoskopicky nebo přes břišní stěnu. Před operací se užívají tablety, aby se zastavil růst myomu, nebo se zmenšil, a tím usnadnil plánovaný zákrok.
Babské rady – přírodní léčba myomu
Přírodní léčbu myomů odstartujte detoxikací organismu pomocí hořké kyselky se silně projímavými účinky.
Na myomy existují speciální ženské čaje s různými bylinkami, ale můžete si ho připravit i smícháním stejných množství kontryhelu, řebříčku, kopřivy, svízel syřišťový, jeřáb ptačí, třezalka, zlatobýl, přeslička a maliníku. To vše promícháte s vroucí vodou a po vylouhování přecedíte. Pitnou kúru si dopřávejte šest týdnů.
Myomy zpomalují v děloze krevní oběh, zvyšte si ho sedacími koupelemi. Stačí si sedat ráno do studené vody na dvě minuty a vydržet opakovat tři měsíce. Účinná je i bylinková sedací koupel obsahující řebříček, kontryhel, heřmánkové květy, dubovou kůru a horkou vodu.
Koupel vám zabere deset minut čtyřikrát týdně v čase tří měsíců. Potíže zmírní také obklady na podbřišek z tvarohu nebo z cibule. Nezapomínejte na bohatou výživu s rostlinnými hormony. Jezte semínka, ovoce, zeleninu, luštěniny, což vede ke snížení estrogenů povzbuzujících růst myomů. Doplňujte vitamíny, minerální látky a nenasycené mastné kyseliny.
Prevence myomu
Pravidelně se hýbejte, stačí procházka volnějším tempem na čerstvém vzduchu, každý den aspoň na půl hodiny.
Věnujte se tanci, józe, plavání. Relaxujte a zklidněte vaši mysl, abyste příliš nebojovali se stresem.
Dopřávejte si dýňová a lněná semínka, mák, mandle a doporučuje se jedna lžička kvalitního oleje denně – mandlového, lněného, dýňového nebo makového. Jezte zeleninu, ovoce a vitamíny skupiny B, A, C a E.