Druhy rýmy
Známe rýmu alergickou, u které rozlišujeme alergie na teplo nebo chlad, na prach, na potraviny či pyl.
Dále existuje rýma virová nebo rýma vazová. Právě proto je léčba tak obtížná.
Nepříjemnou formou je rýma infekční, postihuje zadní část nosohltanu a označujeme ji jako zadní rýmu. Hleny nejdou většinou vysmrkat, ale stékají přímo do krku, což stav rýmy ještě zhoršuje.
Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Jedná se o hustou rýmu v zadní části nosohltanu. Neléčená zadní rýma přechází v rýmu chronickou. Pokud bojujeme s rýmou, mažeme majoránkovou mastí kolem nosu, čelné dutiny, promažeme též nosní dírky a rýma se spustí. Na zadní rýmu pomáhají homeopatika KALIUM Bichromicum 30CH – užíváme 1 týden. Každý den rozpustíme 3 kuličky ve skleničce vody a po doušcích popíjíme celý den. A tak se zbavíme zadní rýmy.
Rýma chronická – pacient rýmou trpí celoročně. Je unavený, ale nemá teploty.
Rýma může vzniknout i speciálním typem alergií (pylem). Projevuje se kýcháním a silnou rýmou, ale rychle zmizí. Špatně léčená rýma alergická může být cestou k bronchitidě, zápalu plic nebo astmatu.
Senná rýma – projevuje se častým slzením očí, svěděním víček, otoky víček a může se objevit i vyrážka a bolest žaludku.
Rýma vodnatá – je typická vodnatým výtokem z nosu a častým kýchaním. Vzniká na počátku stádia infekce.
Bakteriální rýma – může se zkomplikovat a vznikne zánět dutin nebo zánět středního ucha. U bakteriální infekce dochází ke změně hlenu z číreho na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Při bakteriální rýmě lékař zpravidla předepíše antibiotika.
Rýma hnisavá – dochází k zánětu sliznice, při které se vysmrkávají nazelenalé hleny, někdy i příměsi hnisu. Léčíme antibiotiky.
Rýma vazomotorická – vzniká rychlou změnou počasí nebo rychlým přechodem z tepla do zimy a opačně. Jindy se rýma spustí při práci v předklonu nebo po pikantním jídle.
Přenos a inkubační doba
Obvyklá doba léčby je 7 dní, pokud projevy neustupují a nemoc se rozšiřuje, je důležité navštívit lékaře.
Příznaky
Rýma je infekční zánět, může být způsobený viry, které se do nosohltanu dostanou ze vzduchu (kapénkovou infekci). Sliznice nosohltanu se oslabí infekcí a může se stát vhodným místem pro bakterie a vznikne zánět bakteriální.
Projevy
Příznaky rýmy mohou být odlišné, protože je způsobují různé viry, bakterie nebo alergeny. Sekret z dutin je dráždivý, rozdírá sliznice a pokožku kolem nosu. Barva sekretu je zelenožlutá a sekret tuhý.
Mezi příznaky patří:
- ztráta čichu
- zhoršení dýchaní
- kýchání
- slzení
- kašel
- zvýšená teplota
- ucpaný nos
- smrkání hlenů
Léčba
Při léčbě běžné rýmy odstraňujeme příznaky, jako je ucpaný nos a výtok z nosu. Při rýmě podáváme ibuprofen, paracetamol nebo ambroxol (běžné léky proti nachlazení )
Ucpaný nos je nutné čistit a nebo zvlhčovat roztokem mořské vody, odsávat u dětí, lze použít hypertonické roztoky.
Nemoci dýchacích cest a kašel se dají vyléčit i pomocí bylinek – zejména šalvěje, máty, eukalyptu nebo lékořice.
Prevence a babské rady
Důležité je posílit imunitní systém plody Aronie, černého rybízu, rakytníku .
Zvýšíme příjem vitamínu C, pijeme bylinkové čaje ( fenykl, černý bez, lipový květ anýz, heřmánek, sléz, rakytníkový nebo šípkový čaj.)
Pro těhotné ženy doporučuji při nachlazení a rýmě složení čaje:
černý bez, lipový květ, med a citron.
Jednou z nejlepších a nejznámějších potravin na světě, která na lidský organismus působí svými velkými čistícími účinky, je cibule kuchyňská.
Jako potravina je natolik agresivní, že už při rozkrojení vyvolává pálení v očích a nosních sliznicích, slzení a uvolnění rýmy. Od nepaměti se ale používá při rýmě a nachlazení pro zvýšení imunity.