Vznik a příčiny deprese
Depresi nelze zaměňovat s tzv. „depkou“ nebo „špatnou náladou“. Jedná se o poruchu, dlouhodobý psychický problém. Odborníci označují depresi v několika stupních od lehké, přes střed až po těžkou. S posledním stupněm deprese se porucha pojí i s psychosomatickými obtížemi. Dostane-li se pacient do depresí, můžeme zaznamenat pokles nálady, myšlenky na sebevraždu a obecně úzkostné stavy. Každý jedinec depresi vnímá a prožívá odlišně, proto nelze jednoznačně generalizovat její vliv na lidský organismus.
Příznaky deprese
Příznaků můžeme zaznamenat opravdu mnoho. Mezi nejčastější patří skleslost a celkový pokles energie, zájmu o koníčky či jindy oblíbené činnosti. Dále pak poruchy koncentrace, snížené sebevědomí i zájem o sexuální život.
Objevují se poruchy spánku, psychomotorický neklid i snížená či zvýšená chuť k jídlu a s tím spojený úbytek či nárůst hmotnosti. Skleslou náladu můžeme u pacienta vnímat ve větším měřítku brzy po probuzení. Někteří pacienti uvádějí, že u nich deprese způsobují pocity sevřeného žaludku, tlaku na hrudníku či takzvané neklidné nohy. Deprese je často diagnostikována na základě psychosomatických obtíží, především bušení srdce.
Typy depresí
Rozlišujeme dva základní druhy depresí, endogenní a exogenní. Exogenní (reaktivní) deprese je vázána na vnější příčinu, trauma. Endogenní propuká z ničeho nic, bez objektivní vnější příčiny. Stojí za ní chemická disbalance v mozku a označuje se za tzv. pravou depresi.
Druhy reaktivní deprese:
Sezónní deprese – souvisejí především se zkrácenou denní dobou, nedostatkem slunečního světla (podzimní deprese).
Těhotenská a poporodní deprese – obecně jsou jí více ovlivněny mladší ženy, eventuálně i budoucí starší maminky, které bojují se smíšenými pocity samotného těhotenství, popřípadě nemají oporu v partnerovi. Ženy mají větší sklony k depresivním náladám i během menopauzy, kdy dochází k zásadním hormonálním změnám.
Depresemi samozřejmě mohou trpět i děti a adolescenti. Kvůli pocitům méněcennosti, podrážděnosti a konzumaci alkoholu může deprese vést k myšlenkám na sebevraždu jako vysvobození z vlastního selhání.
Léčba deprese
V rámci léčby se odborníci soustředí na dvě metody. Tou první je biologická léčba, u níž je k dispozici mnoho druhů antidepresiv a léků snižujících pocity úzkosti. Druhou metodou je psychoterapie. Míra kombinace těchto přístupů závisí na typu deprese. U reaktivní se klade důraz na terapii, zpracování prožitého traumatu. U endogenní jsou důležitá psychofarmaka a terapie hraje podpůrnou, ale stále velmi důležitou roli.
Babské rady
Proti depresím lze bojovat ořechy a čokoládou. Přidejte si je do cereálií nebo snídaňových kaší. Někomu může skvěle fungovat třezalka, černý rybíz, aronie nebo bezinka. Úlevu mohou přinést i bylinné koupele s heřmánkem nebo éterické oleje.
Prevence
Předpokládá se, že sklony k depresivnímu onemocnění se dědí, což ovšem neznamená nutnost jeho projevení. Vyskytuje-li se onemocnění ve vaší rodině, soustřeďte se na zvládání práce se stresem. Stresové situace na nás číhají všude okolo, v běžném životě, v zaměstnání i doma. Mezi rizikové faktory patří i slabá sociální podpora či neshody v partnerském životě. Snažte se problémům nevyhýbat, ale řešit je včas.