Příčiny vzniku tasemnice
Člověk se nakazí po konzumování syrového nebo nedovařeného masa, které je nakažené. Tasemnice se dostávají do lidského střeva, kde se zbaví ochranného obalu a hlavičkami se přichytí na stěnu tenkého střeva. Během dalšího období se tvoří nové články, rostou do délky a před účinky trávicích šťáv je ochraňuje obal. Celý povrch těla tasemnice umí vstřebávat živiny ze střeva. Nejčastěji se člověk nakazí tasemnicí hovězí a vepřovou.
Projevy, příznaky a možné komplikace tasemnice
Infekce tímto parazitem jsou většinou asymptomatické, mohou se objevit gastrointestinální obtíže (bolest břicha, průjmy, zácpa, nevolnost a hubnutí). Dále pacienti pociťují závratě, svalové křeče, sníženou chuť k jídlu, bolesti hlavy. Svědí je kůže a mají zastřené vidění.
Nakažení dospělou tasemnicí obyčejně nezaznamenají žádné projevy, ale lze si všimnout ve stolici odloučených článků, někdy i hlavičky. Vše potvrdí mikrobiologické vyšetření.
Tasemnic existuje tisíce druhů, ale jen některé z nich napadají člověka. Nejčastěji jde o tasemnici bezbrannou, dlouhočlennou, dětskou a o škulovce širokého. Tasemnice bezbranná se v tenkém střevě živí tráveninou a dosahuje délky od tří do deseti metrů. Nejrozšířenější je ve střední a východní Africe. Nákazy na našem území se každoročně snižují.
Klasickým mezihostitelem je u tasemnice bezbranné skot a u dlouhočlenné prase nebo jiný člověk. Ve svalech mezihostitele (prase, kráva, člověk) se vytvoří larva druhého stádia – cysticerkus. Tasemnice žijící v lidských střevech uvolňují mnoho vajíček, které se ve stolici hostitele dostanou ven. Z vajíčka se vylíhne první larva a napadne mezihostitele, ve kterém dojde ke vzniku larvy druhého nebo třetího stupně. Posléze se různými cestami nakazí definitivní hostitel, kde tasemnice dospěje a znovu produkuje vajíčka.
Rizikové faktory vzniku tasemnice
Nejvíce riskujete, když konzumujete málo tepelně upravené maso, nebo dokonce syrové. Rizikem jsou i špatné hygienické návyky, kam patří nemytí rukou po použití toalety, absence mytí před jídlem apod.
Mnohem rizikovější je nákaza po požití larválního stádia tasemnice vepřové, kdy se larvy dostávají z trávicího ústrojí do jiných orgánů: do svalů, srdce, plic, mozku a do podkoží. Larvy v organismu způsobují celkovou slabost, křeče, bolest svalů, teplotu, zrakové a psychické poruchy. Není vyloučeno ani rozvíjení encefalitidy a meningitidy.
Diagnostika tasemnice
Diagnostika tasemnice se pojí se základními metodami, kam se řadí výtěr z konečníku a poté se vyšetřuje stolice, kde byla nalezena vajíčka. Následně se používají specifické postupy, aby se určil druh tasemnice. Jde o PCR a enzymatické metody.
Léčba tasemnice
K léčení se používá niklosamid či jednorázová dávka prazikvantelu. Dva měsíce od zahájení léčení se provádí kontrola novým vyšetřením stolice. Předepsané léky fungují na principu usmrcení tasemnice, poruší se její ochranné mechanismy a budou na ni působit trávicí šťávy. Parazit se postupem času rozloží, nebo se vyloučí ze střeva. U některých případů se tasemnice vylučuje z těla sama.
Babské rady – přírodní léčba tasemnice
Vyhýbat se syrovému masu v jídelníčku, hlavně se jedná o mnohými lidmi oblíbený tatarský biftek. Dodržujte základní hygienická pravidla.
Prevence tasemnice
Prevence nemoci tasemnicové infekce spočívá v dobré úrovni hygieny, zejména se zaměřte na mytí rukou. Dále je nutné nejíst správně tepelně upravené maso z krav, prasat, krabů a ryb.