Příčiny vzniku trombózy žil dolních končetin
Trombóza se definuje jako intravitální srážení krve v srdci a cévách. Tromby se rozdělují podle velikosti na obturující, které úplně ucpou postiženou cévu a na nástěnné, které ucpou cévu pouze částečně.
Projevy, příznaky a možné komplikace trombózy žil dolních končetin
Jak se pozná trombóza v noze? Ze začátku může vše vypadat nenápadně a problémy se přehlížejí. Obecně se zpomalí průtok krve ve varikózních žilách a uzlech. K hlavním příznakům patří zatvrdlé místo s bolestivým zarudlým pruhem v žíle. Pacienty trápí brnění nohou, pnutí v lýtku, otoky dolních končetin, bolest při došlápnutí, ale také je končetina zarudlá či namodralá.
Trombóza může být komplikací po ortopedických operacích dolních končetin.
Svaly nefungují, tudíž se zpomaluje krev v žilách. Riziku se předchází co nejdříve možným pohybem, rehabilitací, bandáží a podáváním léků.
Rizikové faktory vzniku trombózy žil dolních končetin
Rizikovými faktory trombózy žil dolních jsou dlouhodobě nehybné dolní končetiny, obezita, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, kouření, křečové žíly, poruchy koagulačního systému a chlopenního aparátu dolních končetin při chronické žilní nedostatečnosti, ale také stavy po velkých zásazích na chirurgii. Riziko se zvyšuje maligními nádory, lokální infekcí a různými onemocněními žilních stěn.
Těhotenství zvyšuje riziko vzniku trombózy, protože se v tomto období zpomaluje tok krve v žilách. Vyšší riziko existuje i během porodu a v šestinedělí.
Diagnostika trombózy žil dolních končetin
Vyšetření proběhne lékařem, který si vyslechne příznaky a následně doporučí ultrazvukové vyšetření nohou, aby bylo možné prohlédnout celý systém žil a naleznout sraženiny. Dále se bere krev a zjistí se stav D-Dimerů, které mají u trombózy zvýšené hodnoty.
Léčba trombózy žil dolních končetin
Léčba trombózy je možná, pokud se odhalí včas. Doporučuje se klid na lůžku v kombinaci podávání protisrážlivých léků, kam patří například warfarin a nízkomolekulární hepariny. Tímto se zastaví růst sraženiny a usnadní se její rozpouštění. Také se podávají léky na ředění krve.
Po prodělání trombózy se doporučují sportovní aktivity se zvednutými dolními končetinami. Mezi vhodné sporty patří běh, plavání, běh na lyžích, jízda na kole. Nic nezkazíte, když si na cvičení natáhnete kompresní punčochy, aby se krev pumpovala z žilního systému, který se poškodil trombózou.
Babské rady – přírodní léčba trombózy žil dolních končetin
Na záněty žil se používá tinktura z jírovce maďalu a z pampelišky. Na obě končetiny (na nemocnou i zdravou) se přikládají obklady ze studeného tvarohu. Rovněž se doporučuje mazání jablečným nebo vinným octem každý večer. Stejně pomáhá i olivový olej. Do jídelníčku zařaďte česnek, který ničí škodlivé toxiny v cévách. Cévy dolních končetin dobře zpevníte díky bylince vilínu.
Prevence trombózy žil dolních končetin
Dlouhé cestování žilám neprospívá, protože těsné sedačky zabraňují správnému proudění krve. Cestovní trombóza se může projevit až dva týdny po skončení cesty. Preventivně cvičte s končetinami, pijte dostatek tekutin, nepřekřižujte nohy během sezení, procházejte se v letadle, oblečte se do volného a pohodlného oblečení, použijte kompresní punčochy.